Astronómom sa podaril nový objav: Je ním spiaca čierna diera, nachádzajúca sa mimo našej galaxie

čierna diera

Astronómovia po prvýkrát dokázali prítomnosť spiacej čiernej diery mimo našej galaxie (Zdroj: Pixabay/SkieTheAce)

#Astronómom sa podarilo objaviť ťažko pozorovateľný typ čiernej diery, nachádzajúci sa v susednej galaxii. Podľa nich je však Čierna diera spiaca, neaktívna.

Informuje o tom nová štúdia, založená na pozorovaniach vykonávaných pomocou systému veľkých moderných teleskopov, nazvaného Very Large Telescope. Ten sa nachádza v Európskom južnom observatóriu, označovanom tiež ESO (European Southern Observatory).


Môžu byť čierne diery iba premietané hologramy? Bláznivá hypotéza môže byť skutočne pravdivá


Je náročné ich zachytiť

Spiace hviezdne čierne diery vznikajú gravitačným kolapsom hviezdy. Je veľmi ťažké ich zachytiť, pretože nepohlcujú vesmírne hmoty a teda ani nevyžarujú radiáciu. Práve tá je typickým znakom, podľa ktorého vedci identifikujú čierne diery, píše portál Space.com.

„Je priam neuveriteľné, o akom malom počte spiacich čiernych dier, vieme. Hlavne, keď vezmeme do úvahy, za aké bežné ich astronómovia pokladajú.“ povedal spoluautor štúdie, belgický astronóm Pablo Marchant.

Zaznamenaná čierna diera dostala pomenovanie VFTS 243 a je minimálne deväťkrát väčšia ako Slnko. Je súčasťou binárneho systému, keďže okolo nej obieha horúca, modrá hviezda, od Slnka väčšia až 25 krát.

Keďže čiernu dieru nie je možné spozorovať priamo, aby ju astronómovia našli, sledovali tisícku masívnych hviezd v galaxii Veľký Magellanov mrak. Každá z nich bola aspoň deväťkrát väčšia, než Slnko. Ako hovorí Tomer Shenar, ďalší z autorov štúdie, čiernu dieru objavili procesom eliminácie.

vesmír
V galaxií Veľký Magellanov mrak sa nachádzajú tisícky masívnych hviezd (Zdroj: Pexels/Dennis Ariel)

Prvá dokázaná  „spiaca“ čierna diera

Výskumný tím ako prvé identifikoval tie hviezdy, ktoré boli súčasťou binárneho systému, a teda obiehali okolo ďalšieho vesmírneho telesa. Medzi nimi potom hľadali také, ktoré obiehali okolo telesa, ktoré nebolo viditeľné. Vysvetlil to Shenar prostredníctvom emailu pre CNN.

„To, čo tu vidíme, je hviezda 25 krát väčšia než Slnko, ktorá pravidelne, približne každých 10 dní, obieha okolo ,čohosi neviditeľného‘, čo sa nám nezobrazuje v dátach.“ opisuje Shenar, a pokračuje tým, že vďaka analýze zistili, že to „čosi neviditeľné“ je deväťkrát väčšie, než Slnko, a nevychádza z toho žiadne žiarenie. Jediná možnosť prichádzajúca do úvahy bola, že ide o čiernu dieru.

„Môže ich tam byť viac, no jedine v  tomto prípade sme prítomnosť čiernej diery mohli potvrdiť bez akýchkoľvek pochybností.“ dodal ešte Shenar.

K objaveniu čiernej diery viedlo 6 rokov pozorovaní. Podieľal sa na nich 40-členný tím vedcov, v astronomických kruhoch známy ako „polícia pre čierne diery“. Väčšinou totiž prítomnosť čiernych dier vyvracajú. V tomto prípade sú si však istí, že nejde len o „falošný poplach“.

 


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, edition.cnn.com, space.com
Odporúčame