V Mníchove sa začal tradičný Oktoberfest: Pozri sa, ako to na svetovej oslave piva zatiaľ vyzerá

Photo by Louis Hansel on Unsplash

#Oktoberfest (doslova Októbrové slávnosti) v Mníchove je „najväčšia ľudová oslava na svete“ na Theresienwiese (Terezina lúka). Pre Wiesn (skrátený názov) varia mníchovské pivovary špeciálne, tmavšie a silnejšie pivo. Pivo sa podáva v litrovom pivnom krčahu, ktorý je svetu známy aj ako Maß. Je to neuveriteľné, no táto slávnosť sa koná už 186-ty krát.

https://www.instagram.com/p/B2t8RnoiOX5/

Festival sa začal už včera a potrvá až do 6. októbra. Prvý „Oktoberfest“ bol usporiadaný 12. októbra 1810 na oslavu sobáša korunného princa Ľudovíta (neskôr kráľ Ľudovít I.) a princeznej Therese von Sachsen-Hildburghausen ešte ako veľké dostihy. Kvôli veľkému úspechu bolo rozhodnuté usporiadať Oktoberfest každý rok.

https://www.instagram.com/p/B2t8JhCFEQx/

Od roku 1850 stráži Wiesn socha Bavarie. Od roku 1880 je povolené predávať pivo. V roku 1910 oslávili Wiesn 100. narodeniny, vypilo sa 12000 hektolitrov piva. V roku 1950 zaviedli tradičné otvorenie Oktoberfestu: dvanástimi výstrelmi z mažiara a narazením sudu presne o dvanástej v sobotu úradujúcim starostom Mníchova a slovami „O‘ zapft is!“ („Je narazené.“)

Oktoberfest je označovaný za „najväčšiu ľudovú oslavu na svete“. Každý rok ho navštívi okolo šesť miliónov návštevníkov, z toho je približne 30% zo zahraničia, najviac je Talianov, ale tiež veľa Japoncov, Američanov a v poslednom čase aj Číňanov. Medzi návštevníkov patria aj Slováci. Mnohé weby informujú, že ceny za liter piva sa momentálne pohybuje na sume 11,80€.

A prečo sa vlastne Oktoberfest začína už v septembri? Na základe nepriaznivého októbrového počasia sa začiatok Októberfestu v roku 1872 presunul na September. Odvtedy tento zvyk pretrváva. Októberfest sa otvára prvú sobotu po 15. Septembri a končí prvú októbrovú nedeľu. Od roku 2000 plati nasledovné pravidlo: Ak pripadne prvá Nedeľa na 1. alebo 2. októbra, bude festival predĺžený o sviatok „Deň Nemeckej Jednoty“ 3. Októbra. Takto môže Októberfest trvať až 18. dní.

Zdroj: wikipedia.org
Odporúčame