Úspech nie je zadarmo: Vďaka týmto činnostiam získaš lepšie výsledky aj viac času pre seba

Photo by Amel Majanovic on Unsplash

#Doba je neúprosná. Treba byť dokonalým a chyby sa neodpúšťajú. Oukej, to je možno trochu prehnané, ale v podstate ide o to, že na mladého človeka sú v dnešnom svete vyvíjané veľké tlaky. Už iba málokto funguje spôsobom od-do.

Tak napríklad: Ideš ráno na seminár či prednášku, potom brigáda, prídeš domov a musíš sa pripraviť na ďalší deň a si rád, ak sa o polnoci dostaneš do postele. Inak tomu nie je ani medzi pracujúcimi. Človek si prácu berie častokrát domov, alebo uvažuje nad tým, čo a ako urobiť. Je to však čas, ktorý by sme mali venovať oveľa hodnotnejším veciam a nezabúdať ani na osobný život. Máme pre teba niekoľko tipov, ktoré zvýšia tvoju produktivitu a pomôžu ti lepšie využiť čas.

Foto: unsplash.com

#1 Maj svoj plán, na ňom zakladaj

Tiež patríš k ľuďom, ktorí odsúvajú niektoré veci na potom a následne sa na nich všetko zosype, lebo zajtra je deadline? Inokedy nám celý kolobeh dňa naruší udalosť, na ktorú sme zabudli alebo s ňou nerátali. Aj preto je dôležité plánovať. Rozpíš si, čo ťa čaká v ktorý deň, stavov si pevné od-do a vyhraď si čas na prácu, školu, ale aj na pozeranie seriálu či pivo s kamošmi.

Foto: unsplash.com

#2 Priorizuj

Potom nasleduje ďalší krok – stanovenie si priorít. Urči si poradie úloh od najdôležitejších po tie najmenej dôležité. Tak sa ti zrazu preriedi zoznam, získaš viac času a nebudeš v strese. Ak ťa vo štvrtok čaká skúška, kašli na hodinový pokec s kamošmi každý deň. Venuj sa učeniu a následne si zameškaný voľný čas zahrň do programu po skúške.

Foto: unsplash.com

#3 Bye, bye, online!

Najväčším požieračom času sú jednoznačne sociálne siete. Len tak si scrolluješ čo nové na Instagrame či Facebooku a ani nevieš ako, polhodina je v ťahu. Keď sa to stane štyrikrát za deň, dve hodiny sú zabité úplne zbytočne. Na Instagrame napríklad nájdeš svoj denný priemer, ktorý si prezeraním strávil. Aj tebe tam svieti niekoľko hodín? Zrejme je čas sa nad tým zamyslieť. Nevenuj tomu viac času ako treba. Existuje niekoľko aplikácií, ktoré ti dokážu merať čas strávený online. Nastav si podľa uváženia denný limit a pokús sa ho dodržať.

Foto: unsplash.com

#4 Premeň sa na ranné vtáča

Hovorí sa, že ľudia sú najproduktívnejší ráno. Či je to pravda, ťažko povedať a každý to musí odskúšať sám na sebe. Kreatívne nápady prichádzajú aj v noci, avšak náš mozog je v skorých hodinách naozaj výkonnejší. Chceš sa učiť na skúšku? Nastav si budík skôr a uč sa ráno. Potrebuješ toho stihnúť v práci viac? Ak je to možné, choď do kanclu ráno o niečo skôr. Super je, že následne odídeš skôr aj domov. Každopádne, dbaj na to, aby si spal aspoň 6-8 hodín. Aj vďaka tomuto nastaveniu sa ti zrazu zruší ponocovanie pri seriáloch.

Photo by Mubariz Mehdizadeh on Unsplash

#5 S hudbou ti to pôjde lepšie

Kto by ju nemiloval? Na to, ako nás ovplyvňujú piesne, existuje množstvo štúdii. Už v roku 1911 vedci zistili, že cyklisti šliapu rýchlejšie, keď počúvajú hudbu. Podobne to funguje aj počas rôznych iných činností. Pozitívna melódia nás dokáže správne nakopnúť a motivovať. Zabudni na slaďáky, pusti si niečo poriadne energické!

Foto: unsplash.com

#6 Si to, čo ješ

Posledný, ale nemenej dôležitý bod, ktorý ti dokáže pomôcť v lepšom fungovaní, je strava. Základom sú správne vyvážené a zdravé raňajky, ale týka sa to aj obeda či večere. Čím ťažšie jedlo, tým viac energie musí ľudské telo vyvinúť, aby ho spracovalo. Veď si len porovnaj, aký ospalý si po kačke s lokšami a ako sa cítiš napríklad po zeleninovom šaláte. Je to rozdiel, však?

Zdroj: Mymodernmet, Eduworld
Odporúčame