Michal maľuje obrazy, ktoré ťa pohltia: Vytvoriť obraz do jeho finálnej podoby trvá približne 2 až 3 týždne

Tvorba Michala Jokela

(Zdroj: Instagram/mchl_jkl_art)

#Michal Jokel, maliar a umelec, sa venuje tvorbe obrazov, ktoré upútajú už na prvý pohľad. Fantázii sa medze nekladú a v jeho repertoári môžeš nájsť portréty, krajiny, ale aj abstraktné výtvory. Ako nám prezradil, na tvorivé chodníčky sa dostal na základnej umeleckej škole.

„Rodičia ma v tom čase vychovávali tak, že okrem čítania a písania som sa naučil aj kresliť, a teda vo mne prebudili umeleckú dušu, pričom následne výtvarná výchova a ZUŠ ma v tomto smere utvrdili a pomohli mi sa do určitej miery ďalej rozvíjať. Umenie ma teda priťahuje odmalička.“

Tvorba trvá niekoľko týždňov

Hoci časovo ohraničiť tvorbu je veľmi náročné, aj tak sme boli zvedaví, koľko Michalovi zaberie vytvorenie obrazu. „V mojom prípade vytvoriť obraz do jeho finálnej podoby trvá približne 2 až 3 týždne hrubého času pri dennej produkcii cca 2 až 3 hodiny. Je to však veľmi individuálne, najkratšie som obraz tvoril cca hodinu, najdlhšie aj niekoľko mesiacov.“

Zaujímavé je, že maľovanie je uňho ovplyvnené aj ročným období. „V zime tvorím častejšie než v lete, niekedy tvorím nepretržite niekoľko dní, inokedy mám kreatívnu pauzu, a to aj dlhšie obdobie. Do tvorby sa nenútim (ak nemám dohodnutý termín v rámci objednávky), dôležitá je chuť tvoriť.“

Aké sú jeho plány do budúcnosti?

Umením sa na Slovensku uživiť dá, aj keď je to náročné. „Na sociálnych sieťach sledujem niekoľko úspešných (slovenských) umelcov, ktorí sa dokázali presadiť aj v prostredí a v dobe, kedy môže byť umelcom (nazývať sa umelcom, tvoriť) v podstate každý. To je podľa môjho názoru obdivuhodné a zároveň inšpiratívne, obzvlášť, keď predstava živenia sa umením je historicky nasiaknutá skepticizmom, ktorý potvrdzuje post mortem úspešnosť tradičných maliarov. Ak sa chce umelec uživiť (nielen) na Slovensku umením, musí tiež podľa mňa kráčať s dobou, sledovať trendy, využívať moderné technológie a svoju tvorbu implementovať aj do virtuálneho priestoru.“

Michal vyštudoval právo, no aj v budúcnosti by sa rád venoval umeniu. „Bol by som rád ak by som si udržal kreatívnu energiu a neprestal byť aktívny aj v tejto oblasti, rád by som sa naučil (pre mňa) nové techniky tvorby, ktoré som doposiaľ nevyužíval (napr. akvarel, digitálne umenie), objavil či osvojil si vlastný, špecifický tvorivý rukopis.“


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame