Existujú tri exempláre, ale jemu patrí európske prvenstvo: Tento muž vytvoril unikátny preparát teplokrvnej ryby

Do nám blízkych končín sa dostala za účelom gastronomického potešenia (Zdroj: Instagram/dragonflysushi)

#S preparovanými živočíchmi sa každý z nás stretol počas hodín biológie. Táto nesmierne nápomocná školská pomôcka dokáže študentom pomôcť s lepšou predstavivosťou o tele rôznych zvierat. Prínos týchto pomôcok vie aj učiteľ biológie z Plzne, ktorý sa pochválil preparáciou unikátnej teplokrvnej ryby.

Mesiace driny

Práca na preparovaní živočíchov je nepochybne náročný proces. Učiteľovi biológie, Pavlovi Zuberovi, to trvalo približne pol roka, kým pripravil dokonalý preparát jedného z najčudnejších morských živočíchov. Je ním kostra ryby Lampris guttatus (po slovensky Perletník nádherný), ktorá je považovaná za veľmi vzácny druh.

Zameraný na morské živočíchy

Jediný plno teplokrvný druh ryby na celom svete, ktorý je ťažké uloviť, sa spomínanému učiteľovi podarilo preparovať a už zdobí jeho stenu. Tento počin mu zaistil titul prvého Európana, ktorý to ako hobby preparátor zvládol.

Preparácii kostí rôznych živočíchov sa pán Zuber venuje už štvrť storočia. Podľa jeho slov sa len za posledných pár rokov začal venovať rybám a vodným živočíchom. Doma má viac ako 500 lebiek z rýb, k niektorým dokonca aj celé kostry. Najväčším úlovkom jeho zbierky je 250 centimetrový mečiar či obrovský halibut.

 

Osud ryby mal byť iný

Perletníka, ktorý v čase prevozu do Česka vážil viac ako 50 kilogramov, ulovili v Novom Zélande. Do nám blízkych končín sa dostala za účelom gastronomického potešenia.

„Po odstránení mäsa som rozdelil kostru na niekoľko častí a po ich vypreparovaní som ju dal zasa dokopy. Náročná bola, predovšetkým, manipulácia, pretože kostra je rozmerná a veľmi krehká. Bolo náročné ju spevniť tak, aby bolo možné s ňou ďalej pracovať bez akéhokoľvek poškodenia,“ vysvetlil pre portál Novinky.cz Zuber.

Popri svojej precíznej práci si vytváral vlastný fotoarchív, aby mohol jednotlivé časti kostry následne správne poskladať. „Neviem o tom, že by sa nachádzala v Európe ešte ďalšia kostra tohto druhu. Našiel som, že na svete existujú len tri exempláre. Z toho dva sú staré a jeden nepodarený,“ dodáva.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, Novinky.cz
Odporúčame