Typy ľudí, ktorí si myslia, že zjedli múdrosť sveta: Čo toto správanie v skutočnosti prezrádza?

muž na pláži

Typy, ktoré všetko vedia nemajú ľudia veľmi v láske (Zdroj: Unsplash/brooke-cagle)

#Experti, ktorí požrali všetku múdrosť sveta, tu vždy budú. Všade boli, všetko vedia a keď niekde náhodou neboli, určite sa tam v najbližšej dobe chystajú. Asi aj ty poznáš minimálne jeden exemplár takéhoto človeka, ktorý svojím neustálym poučovaním poctivo skazí dobrú náladu všetkým navôkol. Podľa vedcov do sveta takýto ľudia vysielajú správu, ktorá rozhodne nehrá v ich prospech.

Sú fakty, ktoré sú nespochybniteľné

Napríklad to, že Zem nie je stredobodom vesmíru, hoci mnohí si prajú, aby to bolo fakt. Nie je ani guľatá, hoci aj o tejto veci dokážu mnohí polemizovať. Ale ak sa človek tvári ako poloboh, chytá druhého za slovíčka a snaží sa v každej diskusii ukázať, že má navrch a že vie viac, než ostatní, niečo nie je v poriadku. Skôr, než sa nabudúce budeš biť do pŕs, zastav sa. Máš v rukách dvojsečnú zbraň, ktorá sa raz-dva môže obrátiť proti tebe.

Čím väčšia viera, tým menej informácií

Štúdia, ktorá bola publikovaná vedcami z University of Michigan, priniesla zaujímavé výsledky. Vedci sa v nej bližšie pozreli na termín, ktorý sa označuje ako presvedčenie na základe viery. Ide o moment, kedy jednoducho chceme dať ruku do ohňa za to, že vieme o danej téme viac než ostatní a že len ten náš názor je správny.

Výsledok však ukázal presný opak. Čím viac bola vzorka respondentov presvedčená o tom, že má pravdu a povyšovala sa nad ostatnými, tým viac sa mýlila a o danej problematike mala nedostatočné informácie. Teda, čím viac sa biješ do pŕs, tým menej v skutočnosti vieš.

 

telefón v ruke
Vševedkov nemajú ľudia veľmi radi (Zdroj: Unsplash/priscilla-du-preez)

Neomylných ľudí má rád málokto

Vševedkovia sa zriedkakedy tešia v spoločnosti obľube. Je to logické. Málokomu z nás padne dobre, ak sa ocitne v spoločnosti človeka, ktorý ho neustále opravuje a neustále dokazuje, že je/vie niečo viac. Podľa vedcov to môže súvisieť s Dunning-Krugerovovým efektom, ktorý ukázal, že najmenej kvalifikovaní ľudia sú presvedčení o tom, že zhltli všetku múdrosť sveta. A platí to aj naopak.

Vysoko kvalifikovaní ľudia, teda tí, ktorí naozaj vedia viac než ostatní, majú tendenciu podceňovať svoje schopnosti. Väčšinou nemajú problém priznať si svoju chybu, a preto ich máme tak radi.

Preto ak sa nabudúce bude niekto vystatovať svojou múdrosťou, porozmýšľaj nad tým, ako príjme okolie. Veď, nenadarmo sa vraví, že dobré sa chváli samo. A je to naozaj tak.

Zdroj: curiosity.com
Odporúčame