Mýtický Bigfoot: Skutočne existuje, alebo máme proste len radi záhady?

Bigfoot

K názoru, že bájny tvor Bigfoot skutočne existuje, sa pridáva aj uznávaný profesor univerzity v Idahu (ZDROJ: Flickr/Tom Potterfield)

#Veriť v bytosti ako Lochnesská príšera alebo Yeti mnohým ľuďom nikdy nerobilo problém. Ako to vidíš ty? Možno si po prečítaní tejto otázky len pokrútil hlavou. Nezabúdaj ale, že je tu ešte Bigfoot. Chlpatý tvor podobný snežnému mužovi, na ktorého môžeme naraziť v lesoch kdekoľvek v Severnej Amerike. Ak si myslíš, že početná skupina tých, ktorí ho vraj skutočne videli, si zo všetkých len robia srandu, (možno) si na omyle. Uznávaný expert na tohto tvora a zároveň profesor anatómie a antropológie, akademik Jeff Meldrum, má na celú vec jasný názor. Ten zdieľal aj s portálom LADbible.

Len výsledok kolektívneho vedomia?

Meldrum skutočne verí, že Bigfoot existuje. V rôznych oblastiach celej Severnej Ameriky ich vraj môže byť až 3 000. Zaujímavý fakt je ten, že tohto tvora opisujú tí, čo ho videli, v podstate rovnako už stovky rokov. Môže to byť, samozrejme, prostý dôsledok toho, že legenda sa len jednoducho šírila naprieč storočiami a ľudia tomu zakaždým uverili, lebo zjavne máme v génoch veriť tomu, čo zrejme neexistuje (hlavne ak sa o tom môžeme baviť večer s kamarátmi pri ohni).

No a keďže ľudia sú na celom svete rovnakí, v Himalájach niektorí videli Yetiho, no a v Rusku sa zase vraj po lesoch motká obor Almas. To, že opisy všetkých týchto živočíchov sa líšia len v detailoch, môžeme pripísať akémusi kolektívnemu uvažovaniu. Lenže čo ak práve to znamená, že v rôznych kútoch zeme môže skutočne žiť (a dlhé stáročia prežívať) tvor podobný tomu, o ktorom je aj náš článok?

Bigfoot
Opisy Bigfoota, prípadne jemu podobných tvoroch, sa na celkom svete zhodujú (Zdroj: Unsplash/Jon Sailer)

Raz ho niekto predsa len uloví

Aby toho nebolo málo, Meldrum je názoru, že jedného dňa predsa len na jeden exemplár Bigfoota narazí. Prípadne aspoň na jeho pozostatky. V takom prípade sa konečne môžeme dočkať aj odbornejších štúdií venujúcich sa tejto chlpatej potvore. Pre portál LADbible povedal, že v jej existenciu verí.

„Áno, áno a áno, pretože si myslím, že nakoniec nájdeme aj jasné dôkazy,“ vyjadril sa pre portál. Podariť sa to môže dôkladným pátraním, ale aj obyčajným a náhodným stretnutím.

„V určitom okamihu buď poľovník jedného zastrelí, alebo ho zrazí vodič kamiónu, alebo niečo podobné.“

Aj v otázke, či chce, aby sa tak stalo, má jasno (a ty asi tiež tušíš jeho odpoveď).

„Áno, chcem, pretože si myslím, že tak, ako aj sluha, aj my konáme najlepšie, ak vieme o danej veci čo najviac. Hoci je mnoho tých, ktorí len povedia ‘proste to už nechaj tak’, no na Zemi je mnoho živočíšnych druhov, ktoré už vymreli napriek tomu, že sme sa ich ani nedotkli.“

Najmenšia veľkosť stôp, ktoré títo obri zanechávajú a ktorých odtlačky vlastní aj samotný profesor, sa pohybuje okolo ôsmych centimetrov. Meldrum ale tiež priznáva, že on sám je Bigfootom fascinovaný. Vypadajú ako veľké opice, veľká je aj dĺžka ich života, no a rozmnožujú sa nepravidelne. Žijú skôr samotárskym spôsobom života. Dodáva, že počet, v akom sa môžu zástupcovia tohto druhu vo svete vyskytovať, nie je veľký. V Severnej Amerike ich môže byť od 2 000 do 3 000 jedincov. Čo myslíš, že to veľa, alebo málo?

Sú na nás zvedaví

Čo sa týka inteligencie a správania Bigfootov, podľa Meldruma sú veľmi zvedaví na ľudí a na ich správanie, taktiež ich priťahuje náš pach a zvuky, ktoré vydávame. A ktovie, čo ešte.

Čo dodať na záver? Nuž, ak nás existencia podobných tvorov fascinuje, alebo aspoň istým spôsobom priťahuje, môžeme dúfať, že jedného dňa ktosi dôveryhodný naozaj uvidí medzi stromami naozajstného Bigfoota.

Mýty a legendy by sa tak konečne stali skutočnosťou. Do tej doby nám neostáva nič iné, iba veriť (či neveriť) nie veľmi dôveryhodným príbehom a údajným dôkazom.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame