Home swapping ako nový cestovateľský trend: Môžeš bývať kdekoľvek na svete, je to bezpečné?

Svet dobil nový cestovateľský trend, ktorý by to mal umožniť takmer každému (Zdroj: Freepik/freepik)

#Si vášnivým cestovateľom? Snažíš sa nájsť spôsob ako toho obehať čo najviac s čo najmenším budgetom? Svet dobil nový cestovateľský trend, ktorý by to mal umožniť takmer každému. Čo všetko obnáša takzvaný „home swapping“ a ako do toho môžeš ísť aj ty?

Trend si získal fanúšikov ihneď

Nájsť (a dokázať zaplatiť) ubytko v zahraničí môže byť niekedy fuška. Ak aj napriek tomu, že máš hlboko do vrecka, túžiš cestovať, nevešaj hlavu. Novinkou je takzvaný „home swapping“, ktorý umožňuje cestovanie takmer každému a za minimálny poplatok.

Nemusíš mať precestovaného pol sveta na to, aby si vedel, že prenájom Airbnb, hotelovej izby či poplatky spojené s týmito službami, dokážu poriadne zaťažiť rozpočet. Tak sa z cestovania pre veľkú časť populácie stáva luxus, ktorý si nemôžu dovoliť.

Fantastický „home swapping“

Ako uvádza Forbes, trend sa zakladá na klasikom princípe „niečo za niečo“ – v tomto prípade dom za dom. V praxi to znamená to, že pokiaľ ty bývaš u niekoho v inej krajine, dotyčný si zas užíva tvoj príbytok. Pri takejto výmene tak nejde o zárobok na hosťovi, ale skôr na spoznaní kúsku sveta z pohľadu domáceho obyvateľa. 

Chceš ísť do toho?

Ak ťa tento spôsob ubytovania v cudzine očaril a premýšľaš ako ho realizovať, „prelúskaj“ sociálne siete. Len Facebook ponúka mnohé skupiny, ktoré sú zamerané na toto nové hobby. Ich výhodou je, že sú (na rozdiel od profi portálov) bezplatné. Stačí ti vyhľadávať kľúčové slová ako „home swap“ alebo „home exchange“.

Hľadanie pripomína trochu zoznamku – nikdy nevieš, čo z toho vzíde. Preto by si mal byť obozretný. Pri dohadovaní sa s cudzím človekom na výmene je dobré, aby ste si stanovili vopred jasné pravidlá. Určite nechceš zažiť po návrate nepríjemné prekvapenie v podobe zničeného alebo zafajčeného domu. Pokiaľ nesúhlasíš s ubytovaním detí, zvierat a fajčiarov, malo by to byť to prvé, čo záujemcovi ozrejmíš. Ak všetko prebehne hladko, dohodnete si už len termín zámeny príbytkov.

Otázka bezpečnosti

Určite je dobré myslieť na niekoľko vecí. Takéto výmeny hľadajú ľudia, ktorých mindset zodpovedá tomuto konceptu. Potrebná je aj určitá dávka dôvery – veď určite nedáš kľúče od domu len tak niekomu cudziemu. Základom sú dohodnuté spomínané pravidlá, vďaka ktorým máš ako-tak istotu.

Pokiaľ stále váhaš a cítiš neistotu, zainvestuj a skús hľadať „swappera“ cez niektorú (hoci aj platenú appku). Tam máš údaje, recenzie a bezpečnostné opatrenia, vďaka ktorým sa možné riziko minimalizuje.

Ďalším strachom „swappujúcich“ býva zničenie majetku. Opäť je to rizikom, s ktorým do toho ideš, no v prípade appiek si krytý a máš možnosť požiadať o náhradu škody. Avšak, vždy je dobré pred odchodom uschovať cennosti do trezoru alebo k známym, aby si nemusel žiť v strachu, čo ti zmizne.

V tomto hľadaj výhody

  • Relatívne malé náklady – keďže máš ubytko takpovediac zadarmo, môžeš si dovoliť bežný život v danej krajine. Preto nešetri na zážitkoch, ale zájdi si na dobré jedlo, popozeraj zaujímavé veci v okolí a objavuj kultúru.
  • Pohodlie domova – ani ty sa nevieš cítiť na dovolenke ako doma? S tým je koniec! Už nemusíš hľadať po hoteli otvárač na víno či chodiť na recepciu s každou maličkosťou. Plne vybavená domácnosť ti ponúkne pocit domova a komfort na každý deň.
  • Odpadnú ti starosti s polievaním kvetov – ak aj ty počas svojich ciest „otravuješ“ príbuzných s polievaním kvetov a vetraním, už nemusíš. Tým, že tvoj domov bude obývaný, bude oň postarané. Dokonca, po vzájomnej dohode takto môžeš vyriešiť aj stráženie psa.

Sleduj náš Instagram

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame