Toto je 5 dôvodov, prečo si v dnešnej dobe kúpiť CD

Rukahore

Oplatí sa v dnešnej dobe ešte kupovať fyzické CD ejkejej hudobné nosiče? Na túto otázku sa pokúsim odpovedať v celkovo piatich bodoch, v ktorých rozoberiem, prečo áno. Samozrejme, beriem to z pohľadu fanúšika, ktorý kupoval niekoľko rokov CD-čká a mal z nich radosť.

Veď to sám/a dobre poznáš, hudba sa počúvala najprv cez audiokazety, vinyly, CD-čká a USB-čká, nelegálne sťahovanie hudby do mobilu až po streamovacie služby. Hudba sa dá počúvať naozaj všelijako, ale asi mi dáš za pravdu, že dnes je to najviac cez spomínané streamovacie služby. To nie je môj výmysel, to je holý fakt. Ale to CD… má to v sebe niečo iné, či?

Väčšia podpora pre interpreta 

Ak si dnes kúpiš album na CD, tak určite dáš zarobiť interpretovi oveľa viac, ako keď si jeho pesničku alebo celý album vypočuješ 60x. Ak zoberieme do úvahy, že za 1000 prehratí zarobí interpret na Spotify okolo 4 dolárov (aj to si musíš vypočuť celú skladbu a podobné záležitosti), tak z predaja CDčka zarobí oveľa viac. Nielenže zarobí viac on, ale všetci, ktorí sa starajú o distribúciu, čiže napríklad vydavateľstvo, kuriérska služba, jeho manažment a tak ďalej.

„Pri tom je tak krásne vlastniť originál,
rozbaľovať fóliu a prezerať si obal.
Zbieraj originály a ber to ako koníček,
na napálené CD sa ti určite nepodpíšem…“

Keď ho budeš často podporovať kúpou CD-čiek ale aj merchu, či vstupov na koncerty, tak logicky má väčší rozpočet na točenie videoklipov, produkciu hudby a ďalších nákladov spojených s tvorením hudby a celkového imidžu.

CD je artefakt, zberateľský kúsok, nostalgia

Pamätáš si na svoje prvé CD, ktoré si dostal alebo kúpil? Ja áno. Na prvý album, ktorý som si stiahol cez Spotify si už veru nepamätám…a o to ide. CD je stále fyzický objekt, ktorého sa môžeš dotknúť a cítiť ho (haha).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ronie a Dominika Mirgová sú osamelé. Chceš to zmeniť? (VIDEO)

Z CD-čka máš množstvo benefitov. Máš k nemu krásny booklet, ktorý takmer vždy ukrýva fotky interpreta, prípadne inú grafiku, ktorá dopĺňa atmosféru a vizuálnu identitu albumu. Taktiež si môžeš prečítať potrebné informácie o albume. Kto produkoval jednotlivé skladby, stopáž trackov a ďalšie zaujímavosti. Okrem toho sa na väčšine albumov objavujú aj ďakovačky od interpretov pre ich blízkych a ľudí, ktorí sa nejakým spôsobom podieľali na albume.

Bonusy, aké na streame nenájdeš

Niekedy pri objednávke získaš aj nálepky či iné bonusy, ktoré na streame nikdy nezískaš. To platí aj o podpisoch. Dnes interpreti lákajú na kúpu ich CD ľudí tým, že v predpredaji podpíšu všetky nosiče. Tým zvyšujú potenciálnu hodnotu produktu, hlavne pre majiteľa.

Ja osobne som si vždy kupoval CD-čká bez podpisu, aby som mohol zažiť to, že prídem za interpretom s fixou, a ten mi ho predomnou podpísal aj s venovaním. Pre mňa to má ešte väčšiu cenu, pretože som získal podpis, ale aj zážitok a menší rozhovor s človekom, ktorého cením a počúvam. Tieto zážitky sa neskôr stávajú nostalgiou, ktorá vždy vyjde na povrch, keď si po nejakom čase prezeráš svoju zbierku albumov a spomínaš si, ako si sa k CD dostal, čo si prežíval v tom období, keď si album počúval a mnoho ďalších myšlienok.

Rukahore

Na fyzických CD´s nájdeš občas aj bonusové skladby, ktoré nie sú na streamoch, aj keď to je niekedy naopak, ale to sa nestáva často. Prípadne iné vychytávky, ktoré sa nedajú poskytnúť v digitálnom svete. Taktiež sa môžeš pri kúpe albumu zapojiť do súťaží o ceny, ktoré interpret vopred určí. Niektorí interpreti vkladali do albumov peniaze, rôzne odkazy a ďalšiu pridanú hodnotu, ktorú opäť na streame nenájdeš.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Puerto vie, čo povedať tým, ktoré sa zmenili. Inšpiruješ sa?

Ukazovateľ kvality

Zvuk z CD znie vždy lepšie v aute alebo v inom kvalitnom prehrávači, ako keď hudbu streamuješ z Apple Music či Spotify. Z nich totiž dokážeš vytiahnuť zvuk s naj kvalitou v podobe 320kb, kdežto z obyčajného CD to je až 1,411 kbps. Keďže mám auto, kde sa pripojím cez kábel na AUX, viem ihneď rozoznať kvalitu medzi streamom a CDčkom.

Sústredíš sa na album, vážiš si ho

Niekedy dávno si kúpil CD kvôli tomu, aby si ho mohol počúvať v aute, v CD prehrávači alebo na notebooku. Kupoval si len interpretov, ktorých dobre poznáš a vedel si, že ten album ťa nesklame. Prípadne si niekde počul pár pesničiek a vedel si, že to je ono. Dnes to už tak nefunguje, pretože máš k dispozícii celú diskografiu interpreta mihom oka.

Ak si už kúpiš album, tak máš celú pozornosť len na ňom. Vážiš si to, že môžeš počúvať hudbu na mieste, kde máš svoj pokoj a dobrú náladu. Minul si peniaze na „produkt“, a tak tvoja hlava podvedome chce, aby si si vypočul album poriadne a neoľutoval peniaze. Podrobne pozeráš texty, kýveš si do rytmu hudby a žiješ pre moment. O tom by malo byť počúvanie hudby, aby si sa na chvíľu zamyslel a precítil to. Dnes ťa nenavnadí song pri prvých 30 sekundách a ideš ďalej. Hltáš tú hudbu ako nejaký lacný fastfood, čo pre mňa nie je správne.

Bude vás zaujímať aj: Eminem je raper, ktorý sa sústreďuje predovšetkým na hudbu. Avšak, aj tento tvorca vie prehovoriť taktiež do fashion game, ktorá s hip-hopom úzko súvisí. Pozrite si, ako by mal vyzerať model topánok s Eminemovým prispením. Tešiť sa na ne môžeme v roku 2023. Všetko podstatné sa dozviete tu

 

Odporúčame