Vybrali sme TOP 10 rapových videoklipov za rok 2022: Česko

Videoklipy za rok 2022 (CZ)

TOP 10 rapových videoklipov za rok 2022 (CZ) - (Zdroj: Youtube/@MOSTWANTEDRAP a @Milionplus)

#Portál Generaciarapu tvoria 4 ľudia, ktorí sa zaoberajú rapovým žánrom už niekoľko rokov a pracovali pod značkami ako Ruka Hore, The Mag, RedBull či Hip Hop Žije. Tieto rebríčky a výbery môžete považovať za subjektívne vyjadrenia jednotlivcov, ktorí sa písaním o rape čiastočne aj živia. Nie je to žiadne súperenie, len naše vyjadrenie na rap, ktorý milujeme. Dnes vám predstavíme náš výber TOP 5 českých rapových videoklipov, ktoré podľa nás vyšli za rok 2022. 

Určite sa nájde aj množstvo iných, ktoré sme nevybrali do nášho rebríčka, preto ak máš iný názor, pokojne nám ho napíš do správ alebo komentárov. Na rebríčku som pracoval najviac ja (Edy) a pomáhali mi aj Jakub a Vavi.

redakcia generacia rapu
Jakub, Edy, Vavi, Stano, to je redakcia Generacia Rapu (Zdroj: Archív)

10. Paulie Garand – Masky

Tento videoklip od Paulie som vybral najmä kvôli krásnemu a čistému obrazu, kde ma nič neruší a môžem sa sústrediť len na interpreta a jeho blízke okolie. Kamera nie je roztrasená a pekne splynula s hudbou. Režisér pochopil, čo hudba vyjadruje a vybral zaujímavé lokácie a kulisy. Musím pochváliť svetlá a color grading, klipu to dodáva špeciálnu atmosféru a reálne som sa doňho niekoľko sekúnd zapozeral s tým, že sa cítim fajn. Nielen pre príjemný refrén od Sofiana Medjmedj-ho či rap od Paulieho, ale aj pre samotný klip.

A to je zámer, či? Preto sa tento počin dostal do mojej TOP 10. V klipe sa objavujú aj cameá v podobe raperov z Ty Nikdy labelu, čo určite cením, rovnako ako aj zaujímavé strihy a prechody, ktorých by mohlo byť pokojne viac. Good job.

Credits:

Director/DOP: Ondřej Kudyn
Producer: Alžběta Novosadová
1st AD: Šimon Fridrich
1st AC: Radim Brunovský
2nd AC: Ondřej Vylíčil
Gaffer: Luboš Mořický
Best boy: Prokop Steiner
Grip: Michal Ráliš / Just Grips
Set designer: Matěj Kos
Set design assistant: Anička Hubená
Stylist: Miroslav Romaniv
MUA: Magdalena Vaverková
Runner: Garik Pražák
BTS photo: Lukáš Matoušek
BTS video: Ondřej Havlík
Florist: Barbora Kopřivová

9. PTK – NABIJ MI TEN SMOKE

Rodák z Chebu dokázal v roku 2022 vydať album Trappin Lonely, ktorý ho opäť posunul vyššie k pomyselnému vrcholu českej scény. Pred ním však vydal ešte singel „Nabij mi ten smoke“, ktorý dostal aj animovaný vizuál. Nie je to nič prelomové, urobiť v dnešnej dobe takýto videoklip, no vždy sa poteším, keď niečo také uvidím. Klip perfektne plynie s hudbou a výsledok je mimoriadne uspokojivý. Cením určite jednoduchosť, v ktorej nevidím žiadne rušivé elementy a sústreďujem sa len na dej klipu a na odkaz, ktorý PTK vysiela do sveta. Tak nabij mi ten smoke.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tohtoročné Grammy ovládol hip-hop: Legendárne momenty

Credits:

https://www.instagram.com/dart_production/

8. Renne Dang – Za mnou hoří svět 

Aj keď tento track nie je čistý rap a môžem ho skôr zaradiť do kategórie popu, tak si zaslúži byť v tomto rebríčku. Renne Dang vydal videoklip, ktorý detailne vykresľuje lásku a všetky jej príjemné, ale aj menej príjemné stránky. Má tam zábery, ktoré sú energické a sú v symbióze s klipom. To by mal byť cieľ každého videoklipu a tu sa to vydarilo na 100%. Nič navyše, ani nič menej.

Credits:

Režie/DOP: Ondřej Kudyn Námět/scénář & asistent režie: Ondřej Brejška Produkce: Ondřej Brejška Herečka: Vlasta Ulrichová

7. Ben Cristovao – Multiverse ft. Rytmus

Multiverse nebol len v Doctorovi Strange-ovi 2, ale bola to aj téma na Benovom albume Protenkontrast. Čo robí tento klip na vyššej úrovni? Scenár a réžia. Musím pochváliť zábery na motorkárov a Bena, ktorý si užíva prítomnosť vesmíru. Povedzte mi, kto má v klipe aj akčné scény, ktoré sú aj reálne nacvičené a nepôsobia lacno? A ako zakomponuješ „vesmír“ do klipu bez toho, aby si ukázal len na nebo alebo dal ilustračné zábery na hviezdy či planéty? Týmito dvomi otázkami ste dostali odpoveď, prečo je tento klip v tomto rebríčku.

Credits:

Directed by: MICHAL HERČKA DOP: DOMINIK HUNGR Camera operator: JAN MINOL 1AC: FILIP KOCIÁN Gaffer: JAKUB SOBOTKA BTS: ALEX LAPIN Make Up: MICHAELA KŘIVÁ, ADÉLA MARKOVÁ Edit: DOMINIK HUNGR, JAN MINOL VFX: ŠTĚPÁN ŠIMEK Color Grading: TOMÁŠ KASAL Film Props: MIROSLAV JECH

6. Yzomandias – NFS feat. Luca Brassi10x, Saul, Blako & Nik Tendo

Tento videoklip je definícia toho, že keď vieš zahrať s hocijakými kartami, ktoré dostaneš na ruku, tak si dobrý hráč. Lokácie a zábery nie sú nijak zvlášť špeciálne a výnimočné. A to je to umenie, urobiť z ničoho 120% robotu. Adam Rohal a Alex Žitňanský vytvorili super kombo, ktorého výsledok je dokonalá práca s kamerou a réžiou videoklipu. Je to síce „street“ klip, ktorý vydáva snáď každý, ale takto originálne natočený? To nevidím každý deň. Extrémne cením začiatok s Yzom a nástup Saula, ktorý si ukradol celú pozornosť pre seba, aby ju o pár sekúnd prehodil na celú partu interpretov a ľudí, ktorí sa zúčastnili natáčania. Dynamika, krásne zábery, svetlá a dobrý výber farieb, kde dominuje oranžová, čierna a biela. Top práca.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Koho počúvajú Slováci? LucaBrassi10x medzi najpočúvanejšími, popredné miesta ostali nezmenené

Credits:

Director: Adam Rohal Camera: Alex Žitňanský Postproduction: hood. studio

5. Nik Tendo, Calin & Hasan – POD DRN

Od 5. miesta to preberá momentálne najtalentovanejší videomaker v CZ – Jan Strach. Originálne námety a zábery, vynikajúce zachytenie podstaty tracku, excelentná práca s kamerou. Tento klip je zastrašený pod projektom MOST WANTED, ktorý mu taktiež patrí, takže o kvalitu sa nikdy nemusíš báť.  V tomto klipe je príbeh, krásne zábery v prírode, ale aj originálne synchrá. Opäť tu dominuje oranžová farba, ktorá vytvára pekné spojenie so všadeprítomnou fialovou farbou.

Credits:

Director / DOP: Jan Strach https://www.instagram.com/janstrach/

Production: Martina Vytisková 1st AC: Roman Chovanec Gaffer: Daniel Szczotka MUA: Martina Loy Assistant: Michal Strach, Veronika Kudličková Edit: Matěj Marášek VFX: Štěpán Šimek & Matěj Marášek Color grading: Benjamin Pánek Photographer: Lukáš Matoušek Graphic design: @bykidondrej

4. Sergei Barracuda – Rozený vrah

Sergei už dlhé roky dbá na kvalitu videoklipov, od čias AK až po dnešný deň. Rap v tomto tracku nie je striktný, ale je pravdivý a reálne sa treba započúvať do skladby, aby si si klip mohol vychutnať. Všetko v tomto klipe je prvotriedne. Celkový nápad, prevedenie, kulisy, make-up, zvolenie lokácií či zobrazenie metafor, ktoré sa v tracku vyskytujú. Ak by chcel dať niekto tento klip vyššie v rebríčku, nebudem protestovať. Videoklip je od 18+, pretože sú tam zábery s „reznou ranou“ či obesením.

Credits: 

O celý videoklip se postarala „Produkce beze strachu“ se samotným Janem Strachem v čele.

3. Viktor Sheen – Sérum

Dostal som sa do mojej TOP 3. Sérum je track, ktorý si zaslúžil takýto videoklip. Ako povedal Sheen v recaste u Duklocka, tento klip je niečo „viac“. Zameriava sa príbeh, ktorý je napínavý až do konca. Určite nechcem viac prezrádzať a ak si ho ešte nevidel, jednoznačne odporúčam pozrieť si ho a vychutnať si to do poslednej sekundy. Pochvala určite patrí hercom, ktorí svoje obsadenie zvládli na výbornú.

Credits:

Director – Bart Klimsza Art Director – Petr Simon DOP – Bekim Hoti 1 AC – Ondřej Andrešič 2 AC – Leoš Hruban Editor – David Stachura Color – Filip Hostýnek Sound Design – Daniel Kompas Sound on Set – Kryštof Volkman Gaffer – Tomáš Tesař Osvětlovač – Marek Svoboda Produced by – Kryštof Kotík PA – Matěj Černý Hair and Make Up – Gabriela Čechová

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Separ a Snoop Dogg: Prečo je to ohromný úspech? (Názor)

2. ROBIN ZOOT – ČESKÁ FLORIIIDA

Ak by som mal urobiť klip v rodnom meste, ktorý si chcem zapamätať do konca života, tak to natočím presne tak, ako to vydal Robin Zoot v spolupráci s Janom Strachom. Tento klip spĺňa všetko, čo si predstavujem, aby rapový klip s rozpočtom v roku 2022 obsahoval. Príbeh, originalitu, prirodzenosť, efekty, krásne a dynamické prechody, synchrá, ktoré nie sú odveci, viacero lokalít, ktoré dávajú zmysel aj v klipe, a nie sú zvolené „len tak, lebo je to pekné“. Spevácky zbor detí dokonale zapadol a vytvoril atmosféru, z ktorej idú zimomriavky. Takto sa to má robiť!

Making of tu.

Credits:

Produkce beze strachu https://bezestrachu.com

Director & DOP: Jan Strach https://www.instagram.com/janstrach/

Production: Venetia Garai 1st AC: Roman Chovanec 2nd AC: Cody Gaffer: Petr Žižka Best boy: Daniel Drdla Grip: JustGrips FPV dron: Hynek Král MUA: Veronika Marková Assistant: Jan Garai Edit & VFX: Matěj Marášek 3D VFX: Kryštof Ježek Color grading: Benjamin Pánek

1. Yzomandias x Nik Tendo – Láska & Bolest

Prekvapenie? Ani nie. Videoklip ihneď po vydaní atakoval v tomto rebríčku prvé miesto a bolo veľmi ťažké, aby ho niekto iný z neho zosadil. Je to prvotriedna práca – všetky elementy do seba zapadli. Odkaz, spojenie klipu s hudbou, efekty, fyzicky urobené kulisy, odevy, make-up, príbeh, rôzne metafory, ktoré človek musí pochopiť, aby mu klip dával ešte väčší zmysel, znovu-pozerateľnosť. To všetko tam je a aj preto je tento klip pre mňa number one u bratov Čechov, ktorý vyšiel v roku 2022. Ak máš záujem, môžeš si pozrieť aj making of.

Credits:

Director: Adam Rohal DOP: Tomáš Šťastný Art Director: Saul Production Manager: Kubo Jurkovič Props Designer: Tobias Equipment Costume Designer: Mayam Choreography: Veronika Prieložná Editor: Tomas Oravec Sound Design: Saul VFX: Radoslav Zákutný Colorist: Lucia Kovalova Photographer: Kubo Križo Behind The Scenes Movie: Boodya Typography: Andreas Gold Production Assistant: Alexandra Kmeťková MUAH: Martina Loy Jewelry: Bold Studio Gaffer: Marek Almach Steadycam: Marek Blanár Jimmy Jib: Marco Procházka 1st AC: Ludvík Otevřel 2st AC: Hugo Činčala Runner: Stefan Fuzy, Lukáš Priecel Construction: Gabriel Nemeth, Samuel Majvitor SFX: LPT Group Camera rental: BIOFILMS

Ktorý klip bol podľa teba najlepší v roku 2022 (CZ)? Napíš nám do komentárov.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame