Ženy menia módny biznis: Tieto priekopníčky diktujú trendy ako Coco Chanel

Victoria Beckham

Speváčka Victoria Beckham prerazila aj v módnom biznise (Zdroj: Instagram/victoriabeckham)

#Každá žena je výnimočná. Nehľadiac na jej osud, životný štýl či profesiu, ktorú vykonáva. Tieto dámy však skutočne vyčnievajú nad ostatnými. Šéfujú módnym domom a stoja za značkami, ktoré vo fashion priemysle niečo znamenajú. Predstavujeme ti kreatívne a podnikavé ženy, ktoré po desaťročiach narušili dominanciu mužov v módnej brandži. Ak ťa baví svet fashion, ich mená musíš jednoducho poznať!

Značke Dior dala feministický nádych

Dizajnérkou odmalička – Maria pokračovala v stopách svojej matky, ktorá bola krajčírkou. Absolvovala dizajnérsku školu, odkiaľ hneď putovala do módneho domu Fendi. Sympatická Talianka tu navrhovala kabelky, dokonca bola pri zrode kultovej taštičky Baguette. Áno, tej, ktorej dizajn inšpirovala francúzska bageta.

Nerozlučné duo dlho tvorila s Pierpaolom Picciolim v módnom dome Valentino, ktorému dali spoločne novú tvár potom, čo zakladateľ značky Valentino Garavani odišiel do dôchodku. Najväčší zlom však nastal v roku 2016, keď jej ponúkli post kreatívnej riaditeľky Christian Dior. Ako prvej žene v histórii tohto slávneho domu vôbec! Takmer 70 rokov ju totiž viedli výlučne muži. Prvá prehliadka sa stretla s obrovským úspechom a každému bolo jasné, že najať Mariu Graziu bol skvelý ťah.

Modely z jej dielne sa vyznačujú minimalizmom, miernym feminizmom a mladistvosťou. Jej najväčšou múzou je údajne vlastná dcéra Rachele Regini. Už prvá kolekcia, ktorú mala na starosti, vniesla do sveta myšlienky o ženskej sile a nezávislosti. Ikonické tričko s nápisom „We Should All Be Feminists“ nosili hviezdy ako Rihanna či Natalie Portman. Ak ho tiež chceš vlastniť, priprav si 750 eur. Taká je totiž jeho oficiálna cena.

Naučila svet, čo je influecerstvo

Chiara Ferragni sa právom môže označovať za trendsetterku! Práve ona okolo roku 2009 odštartovala boom sociálnych sietí a položila základy toho, čo sa dnes nazýva influencerstvo!

Mala svoj blog The Blonde Salad, na ktorý prispievala rôznymi lifestylovými témami. Neskôr jej to umožnilo malé spolupráce, no časom sa prehupla do úspešných kolaborácií s veľkými značkami, akými sú práve Dior, Lancome, Prada či Louis Vuitton!

V súčasnosti je Chiara Ferragni súčasťou módneho priemyslu aj so svojou vlastnou rovnomennou značkou. Založila ju v roku 2013 a kolekciu odštartovala predajom topánok v spolupráci s Luisa Via Roma. Dnes však funguje ako samostatná nezávislá značka!

Nástupkyňa Coco Chanel

Keď sa svet v roku 2019 navždy rozlúčil s legendárnym Karlom Lagerfeldom, len ťažko sme si vedeli na jeho mieste predstaviť niekoho iného. Dlhé roky totiž kreatívne riadil značku Chanel. Avšak, znalci z módnych kruhov už vtedy tušili, kto zaujme jeho miesto. A nemohol to byť nikto vhodnejší než Virginie Viard. Stala sa tak prvou ženou na čele domu Chanel od čias jeho zakladateľky.

Dlhé roky predtým bola riaditeľkou módneho štúdia a dá sa povedať, že fungovala ako Karlova pravá ruka. Spolupracovali spolu vyše 30 rokov, poznala dokonale nielen jeho kreatívny prístup, ale tiež históriu módneho domu.

Móda jej je blízka od detstva – členovia rodiny sa venovali spracovaniu hodvábu. Ona sama sa najprv zamerala na tvorbu divadelných a filmových kostýmov, zatiaľ čo súčasne pracovala pre módny dom Chloé. Neskôr, v roku 1987, sa dostala do módneho domu Chanel ako stážistka.

Mnohí si mysleli, že na to nemá

Kto by ju nepoznal? Victoria Beckham sa do povedomia dostala najprv ako speváčka britskej dievčenskej pätice Spice Girls, vtedy ešte s dievčenským menom Victoria Adams. Neskôr médiá vo veľkom pretriasali jej románik s anglickým futbalisom Davidom Beckhamom. Nakoniec sa vzali, splodili spolu tri deti a sú jedným z mála stabilných celebritných párov.

Najviac však prekvapila, keď sa v roku 2007 rozhodla založiť si vlastnú módnu značku. Spočiatku pôsobila veľmi neisto a jej štýl veľmi nezapadal do toho, čo módny svet požadoval. Bolo jej jasné, že pre výstredný výzor a popovú minulosť ju nikto nebude brať vážne. A tak podstúpila radikálnu zmenu – prefarbila si vlasy na tmavo, začala sa viac zahaľovať a zvolila úplne iný koncept.

Jej kolekcie nadobudli minimalistický ráz, začala kombinovať mini šaty s platformami a zaraďovala sem aj basic kúsky v neutrálnych tónoch, ktoré rafinovane doladila pútavými doplnkami. Victoriina značka sa stala synonymom sofistikovanej módy. Charakteristická je detailným remeselným spracovaním a výberom kvalitných materiálov. Victoriu nielenže módny priemysel začal brať vážne, jej značku zaradili do zoznamu prestížneho parížskeho týždňa módy.

Vytvorila barometer módy

Poznáš portál Net-A-Porter? Jeho zakladateľkou je Natalie Massenet, ktorá ho predstavila svetu v roku 2000. Išlo o e-shop vo forme magazínu. Dnes ide o jeden z najznámejších e-shopov s luxusnou módou, ktorý noviny The Financial Times nazvali barometrom módy. A hoci portál po 10 rokoch Natalie predala švajčiarskej firme Richemont, neprestala byť vo fashion sfére aktívna.

Od roku 2013 Natalie pôsobí v Britskej módnej rade (British Fashion Council) a popri tom si v roku 2017 založila vlastný fond, z ktorého podporuje módny, beauty a lifestyle priemysel. Investovala napríklad do značiek, ako sú Glossier, Kosas či Reformation, a podporila tiež ikonické SKIMS z dielne Kim Kardashian. Dnes sa považuje za jednu z najrešpektovanejších podnikateliek na celom svete.

Najslávnejšia módna eko aktivistka

Dcéra známeho „beatlesáka“ Paula McCartneyho sa tiež presadila v módnom priemysle. Stella McCartney však nie je žiadna rozmaznaná dcérenka slávneho otca, svoj úspech si tvrdo vydrela vlastnou prácou. Pracovala pre slávne značky, akými sú napríklad Chloé, Adidas, Gucci či dokonca Karl Lagerfeld, no navrhovala aj kostýmy pre Madonnu, Annie Lennox či Gwyneth Paltrow. V módnej sfére získala aj niekoľko ocenení!

Neskôr sa rozhodla pre samostatnú cestu a založila si vegánsku značku, ktorá nesie jej vlastné meno Stella McCartney. Zameriava sa na čo najvyššiu udržateľnosť a podporuje ochranu životného prostredia. Na tvorbu svojich výrobkov využíva 50 percent prírodných zdrojov! Výsledkom je originálna a vysoko kvalitná móda s dobrou funkčnosťou, ktorá nepredstavuje pohromu pre ekosystém planéty.

Ideológiu Stella podporuje aj tým, že odmieta používať kožušinu a kožu. Používa mnohé ekologické materiály, vrátane inovatívnych, napríklad recyklovaný polyseter, organickú bavlnu či udržateľnú viskózu. A môžeš ju poznať aj zo známej spolupráce so značkou Adidas – v kolekcii spája športový štýl so svojou typickou vizionárskou kreativitou. 

V politike by jej bola škoda

Z malého rodinného ateliéru až na módny dom svetovej úrovne! Taká bola cesta Miuccie Prada, ktorá síce vyštudovala politické vedy, nakoniec sa jej však stala osudnou móda. V roku 1978 sa pridala do rodinného biznisu, ktorý sa v tom čase orientoval najmä na výrobu kožených kúskov.

V roku 1985 navrhla svoju prvú kolekciu ruksakov, ktoré zožali obrovský úspech. O tri roky neskôr už viedla celú módnu líniu značky. A čím sa preslávila Prada v podaní Miuccie? Pozornosť kritikov si zaslúžila využívaním nekonvenčných materiálov, ako sú nylon či priemyselné textílie, prekvapivými prvkami, výraznými grafickými potlačami či vizuálne neprehliadnuteľnými kúskami.

V roku 1993 zaradila do portfólia aj značku Miu Miu, ktorá je očarujúca a istým spôsobom aj trochu rebelantská. Typická je svojou surovou eleganciou, bezstarostnosťou, rýdzou ženskosťou, do ktorej sa občas primiešajú známky nevinnosti a naivity. Miuccia získala mnohé ocenenia za svoj prínos do módneho priemyslu, vrátane prestížnej CFDA a BFA.

Šedá eminencia módy

Carmen Busquets je skutočná vizionárka módneho sveta. Vstúpila doň už v roku 1992, keď si založila svoj prvý butik v Caracase, a odvtedy preinvestovala v tomto priemysle viac ako 50 miliónov dolárov. Podporila tak mnoho zaujímavých start-upov s fashion zameraním.

Práve ona bola jedným z investorov do spomínaného eshopu Net-A-Porter. V roku 2012 založila Cabus Venture – vlastnú firmu, ktorá sa venuje podpore start-upov zo sveta módy. V jej portfóliu nájdeš množstvo úspešných firiem, vrátane Moda Operandi, Lyst, Farfetch, Cult Beauty a ďalších.

Vychováva prvotriedne modelky

Do modelingového priemyslu sa Sarah Doukas dostala v 70. rokoch a pôsobila v nej ako modelka. V roku 1987 s pomocou hviezdneho miliardára Richarda Bransona založila vlastnú modelingovú agentúru Storm. Odvtedy sa stala jednou z najprominentnejších na svete.

Sarah je vo svete známa tým, že dáva šancu rôznorodosti, nebojí sa inakosti a vyhýba sa bežným štandardom krásy. Z agentúry má, takpovediac, rodinný biznis – vedie ju spolu so svojím bratom.

Nezabúda ani na sociálny rozmer, ako jedna z mála sa snaží modelky vychovávať a chrániť. Svoje zverenkyne nevysiela do zahraničia, kým nedovŕšia 16 rokov. Okrem Kate Moss v jej agentúre pôsobia mená ako Cara Delevingne, Bianca Balti, Jourdan Dunn, Toni Garn, Sui He, Behati Prinsloo či Andreja Pejic.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame