Tieto videá ti navodia mozgový orgazmus: Fenomén ASMR vysvetľuje psychológ aj tvorkyňa

ASMR videá

ASMR ľudí upokojuje (Zdroj: GettyImages)

#Názov ASMR pochádza z angličtiny a je to skratka pre pomerne komplikovaný termín Autonomous Sensory Meridian Response. V doslovnom preklade teda znamená autonómnu senzorickú meridiánovú odpoveď. V praxi je však známy aj ako „mozgový orgazmus“. Ľuďom navodzuje príjemné pocity, má za úlohu zrelaxovať a uvoľniť telo aj myseľ. ASMR sa čoraz viac teší obľube aj v našich končinách!

Vyspovedali sme Líviu, ktorá sa tvorbe ASMR videí na Slovensku venuje už od roku 2018. Zaujímavý pohľad na tematiku ti môže priniesť aj názor psychológa, ktorý vysvetľuje, prečo je tento druh contentu medzi ľuďmi taký obľúbený.

ASMR z opačnej strany

Zaujíma ťa, ako vyzerá produkcia takýchto videí, alebo chceš s podobným contentom začať aj ty sám? Lívia nám odkryla zákulisie svojej práce.

Prezradíš nám, kým je Lívia mimo online priestoru?
Som umelecká duša, ktorá sa okrem ASMR videí venuje hudbe, spevu a umeleckej fotografii. Študovala som hudbu a zvukový dizajn na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, kde som na záver svojho štúdia spracovala diplomovú prácu na tému „Fenomén ASMR“. Momentálne sa ASMR videám venujem vo voľnom čase.

Na tvojom kanáli je prvé ASMR video z decembra v roku 2018. Priblížiš nám, ako si sa k ASMR dostala?
ASMR videá som na YouTube náhodne objavila okolo roku 2016. Zaujali ma zahraničné videá so šepkaním, ktoré mi pomáhali zrelaxovať a rýchlejšie zaspať. Keďže sa mi obsah aj účinok týchto videí zapáčil, povedala som si, že by bolo pekné mať podobné videá aj pre slovenské publikum.

Predtým, než som na svoj kanál nahrala prvé ASMR video, som od roku 2013 pridávala rôzne spevácke covery a svoje skladby. To znamená, že som po technickej stránke nemala žiadne zábrany ani obmedzenia a hneď som sa na to vrhla.

Čo ťa na tvorbe takéhoto obsahu baví najviac?
V mojej ASMR tvorbe sú dva póly, pričom raz ma baví jeden, inokedy druhý. Prvým sú videá na pomerne kvalitnej úrovni (zvukovo, vizuálne, scénicky, umelecky a štýlovo), ktorých príprava, samotné natočenie, strih a post-processing zaberú približne 7 hodín. Tieto videá sú u môjho publika najobľúbenejšie a ľudia sa k nim vracajú najradšej.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Druh domácich miláčikov v ohrození: Upozorňuje sa na nedostatok mláďat, ktoré psie plemeno môže čoskoro vyhynúť?

V druhej kategórií sú videá, ktoré si nevyžadujú toľko času a kvality. Pre určitú časť publika sú príjemnejšie, pretože oceňujú ich prirodzenosť a spontánnosť. Výhodou je tiež to, že ich môžem vytvárať častejšie. Mala som obdobia, keď ma natáčanie videí a iné kreatívne činnosti nebavili. Vtedy sa do tvorby nenútim a čakám, až ten impulz zase príde (úsmev).

Na tvojom YouTube kanáli nájdu fanúšikovia ASMR množstvo zaujímavého contentu. Pripravuješ videjká z nákupov, líčenia, upratovania a iných bežných situácií v živote. Kde berieš inšpiráciu?
Pripravujem ich určite preto, lebo vidím, že ľudí to baví a má to na nich pozitívny vplyv. Mojou inšpiráciou je hlavne to, že videá ľudom pomáhajú, či už so spánkom, psychickými problémami, alebo na nich pôsobia uvoľňujúco a bezstarostne. Vo výsledku to sledujúcim pomôže na niekoľko minút doslova „vypnúť“ a odreagovať sa od stresu a napätia.

Čo sa týka inšpirácie v rámci iných tvorcov, z profesionálnej tvorby je to určite Whispers Red ASMR. Z amatérskej tvorby je mi inšpiráciou napríklad úžasná Rebecca’s Beautiful ASMR Addiction.

Niektoré zvuky u ľudí môžu, naopak, vyvolávať nepríjemné pocity, napríklad hlasné žuvanie, škrabanie po rôznych predmetoch, odlišný tón hlasu, agresívne klopkanie či rôzne zvuky vydávané ústami. ASMR jednoducho predstavuje subjektívnu skúsenosť u každého jedinca. 

Čo potrebuje človek k tomu, aby mohol začať robiť takýto typ contentu?
Pokiaľ chce človek natáčať jednoduché amatérske videá, stačí mu smartfón alebo jednoduchý USB mikrofón (obľúbený je napr. Blue Yeti). Pri kvalitnejších videách sú to určite dva kondenzátorové mikrofóny, aby sa docielil priestorový zvuk v stereo rozmere. Plus, samozrejme, kvalitná kamera, napríklad zrkadlovka. V tomto prípade už budeš potrebovať aj zvukovú kartu a softvér na záznam a spracovanie zvuku (napr. Pro Tools).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST pomarančových šumivých nápojov: Fuj, tento chutil ako voda s pieskom!

Aké sú ohlasy tvojho okolia na tento typ videí?
Veľmi často sa stáva, že ľudia tvorbe nerozumejú. Je to pochopiteľné, keďže fenomén ASMR videí je v našej krajine v úplných začiatkoch. Ľudia sú zvyknutí, že videá na YouTube ich majú buď pobaviť, informovať alebo prezentovať nejakú formu umenia.

Fakt, že by mali videá človeka zrelaxovať alebo pomôcť pri psychických problémoch, je pre Slovákov zatiaľ neobvyklý. Dehonestovanie je prítomné všade, kde sa niečo akýmkoľvek spôsobom vymyká z „normálu“, a to sa týka aj ASMR videí. Nie je to však nič, čo by som si brala osobne.

Okrem bežných videí od rôznych tvorcov nájdeš na internete ASMR videjká v podobe rôznych reklám, či content s domácimi maznáčikmi – spravidla ide o psie jedenie či mačacie pradenie, ktoré sú podľa nás veľmi roztomilé! 

Dostávaš na sociálnych sieťach negatívne komentáre alebo ťa svet hejtu obchádza?
Ku mne sa negatívne ohlasy veľmi často nedostávajú, ale v prípade, že nejaké zachytím, akceptujem ich a ďalej sa tým nezaoberám.

Aké z tvojich videí mali najväčší úspech? Čo ľudí najviac baví?
Najobľúbenejším videom mojich sledovateľov je určite role play kozmetička, kde imitujem kozmetické ošetrenie, pričom svoju pozornosť zameriavam na sledujúceho, ak by bol môj klient. Ďalej sú to napríklad extrémne relaxácie zmyslov, pri ktorých sa sústreďujem na detailne a pomaly zachytené stereo zvuky.

V poslednej dobe však pridávam jednoduchšie videá, napríklad z rôznych obchodov a podobne. Tieto videá sú u mojich sledovateľov taktiež obľúbené.

ASMR zahŕňa napríklad aj zvuky jedenia – chrúmanie a mľaskanie môže na teba pôsobiť upokojujúco. Ak však trpíš tzv. misophoniou (neurologická porucha, pri ktorej človek reaguje abnormálne na určité špecifické zvuky) alebo nejakou jej ľahšou formou, o ktorej ani nemusíš vedieť, môže na teba ASMR vplývať opačne. Táto porucha sa prejavuje nervozitou z okolitých zvukov, ktoré vytvárajú ostatní ľudia, ako napríklad hryzenie nechtov, cvakanie perom, chrúmanie, mľaskanie, sŕkanie, povzdychy, zívanie, kýchanie, poťahovanie nosom, kašľanie, chrápanie, alebo opakujúce sa zvuky a iné.

Vieš odhadnúť, koľko tvojich sledovateľov sú Slováci, prípadne Česi, a máš aj zahraničných sledovateľov?
Keďže YouTube disponuje rozsiahlymi analytikmi pre tvorcov, viem to povedať celkom presne. Slováci tvoria asi 45 % odoberateľov, Česi takmer rovnako, okolo 42 %. Zostávajúcich 12 % tvoria Nemci, Američania, Rakúšania, Briti a Holanďania.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dnes prežitok, kedysi prelomová vec! Vieš, čo bolo napísané v prvej SMS?

Odborný pohľad psychológa na ASMR

Nedalo nám to a spýtali sme sa na fenomén ASMR aj psychológa.

Považujete ASMR za akúsi priaznivú formu relaxu pre ľudskú myseľ?
Metóda ASMR je priaznivá metóda relaxu, nielen pre myseľ ale aj pre telo.  Človek ju môže využívať individuálne, v domácom prostredí, ale môže byť aj súčasťou terapeutických postupov. Zatiaľ je však iba jednou z nápomocných techník na uvoľnenie. Samotná metóda však problém jedinca nerieši kompletne.

Prečo myslíte, že tento druh videí ľudí upokojuje a pomáha im lepšie zaspať?
ASMR znižuje pocit napätia, stresu, úzkosti, smútku, depresie. Pri tejto forme relaxácie sa znižuje srdcová frekvencia a stimulujú sa príjemné pocity na tele, najmä na koži, čo môže viesť až k úplnému „vypnutiu“, teda k zaspávaniu.

Ľudia majú ASMR radi. Vysvetlíte nám, z psychologického hľadiska, prečo to tak je?
ASMR navodzuje celkové zvýšenie pozitívnych emócií a pocit duševného pokoja. Často je sprevádzaná zmyslovými  zážitkami. Keďže dokáže kladne stimulovať mozog a je určitým únikom do príjemnejšieho sveta relaxačných zážitkov, je čoraz rozšírenejšou formou relaxu.

Ak tejto forme odpočinku aj ty rád holduješ, mrkni sa na náš článok o najlepších kanáloch z celého sveta!

Čo ty a ASMR?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame