The Game vydal 10-minútový diss na Eminema. Príde odpoveď?

Game diss Eminem

Dnes vyšiel očakávaný album Drillmatic Heart vs. Mind od The Game. Album obsahuje 31 skladieb, vrátane 10-minútového dissu na Eminema. Ide o skladbu 24 s názvom „The Black Slim Shady“. Diss sme očakávali, ale určite nie v takejto dĺžke. Poďme sa pozrieť na detaily.

P.S.: Ak si fanúšik Eminema, daj follow tejto stránke

The Game a jeho tŕnistá cesta ku hviezdam

The Game bol na začiatku svojej rapovej cesty úplne inde, ako je dnes. Tvrdý gangsta raper z Comptonu má na konte množstvo albumov a mixtapov, avšak tie, ktoré reálne stáli za to, by sme mohli spočítať na jednej ruke. Ide najmä o jeho prvé albumy ako The Documentary či Doctor´s Advocate z rokov 2005 až 2006, kedy bol The Game na potenciálnom vrchole.

The Game mal vždy problém s tým, že si nikdy nevedel vybudovať meno pre širšiu masu ľudí. Všimnite si, že najväčšie hity, ktoré vytvoril, sú featuringy. Nejdeme zhadzovať jeho kariéru ani zneuctiť jeho vplyv na hip-hop komunitu, ale píšeme reálne fakty. Pri predposlednom albume Born 2 Rap (2019) hovoril, že končí s rapovou kariérou, pričom fanúšikovia majú považovať tento album ako rozlúčku. Dokonca tvrdil, že jediná vec, ktorá ho prinesie späť za mikrofón, je spolupráca s Eminemom alebo Jay Z. Ironické, že?

Názory sa menia vtedy, keď potrebuješ promo

Je rok 2022 a názory sa môžu kedykoľvek zmeniť. The Game si v svojej hlave vytvoril problém a chce ho riešiť po svojom. Už niekoľko mesiacov v médiách spomína Eminema, bez akéhokoľvek logického dôvodu. Samozrejme, je nasratý na Dreho a jeho tím, pretože mu neumožnili vystupovať na Super Bowle 2022, ale čo s tým má Eminem? Cítim tu závisť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Keď Viktor Hazard patril k špičke. Pamätáte si tento banger?

„Eminem je Eminem, mám Eminema rád,“ rozhovoril sa v interview z mája 2022. „Je to jeden zo sku*ene dobrých MCs, patrí medzi tých TOP. Zvykol som si myslieť, že je lepší ako ja. Ale nie je. Nie je. Pokojne ho vyzvem. Áno, chcem rap battle s Eminemom. Fakt, chcel by som to,“ hovorí The Game, pričom týmito slovami prekvapil širokú verejnosť. Vyžaroval však z neho pokoj a evidentná viera v to, čo hovorí. Vyjadrení je samozrejme oveľa viac, stačí si vypočuť napríklad tento úryvok z iného rozhovoru.

V roku 2010 pridal The Game ďalší zo svojich pohľadov, kde hovoril opak. „Eminem je jediný rapper, s ktorým nikto nemá problém. Vrátane mňa. Eminem je lyricky šialený. Dokonca aj keď som išiel proti 50 Centovi, držal som sa od tohto bieleho chlapca ďalej. Je problém. Chápem to, nemyslím si, že je tu niekto, kto by Eminema zotrel. Nechcete s ním ísť do vojny. Je to blázon.“

Dá sa to chápať, ako výzva, ale prečo chce battle práve teraz, keď má už 42 rokov? Takéto veci mohol dokazovať celú svoju kariéru. Myslím si, že mal milión príležitostí, viď jeho nekonečný beef s 50 Centom a ďalšími rapermi.

Prichádza diss „The Black Slim Shady“

Track produkoval Hit-Boy a Brian King Joseph, pričom jeho dĺžka je až 10 minút. Ak by ste chceli rozbor tracku do úplných detailov, odporúčam si pozrieť toto video. Má takmer 19 minút.

Obsahovo začína The Game dissovať približne od 3 minúty. Snaží sa Eminema ponížiť argumentami, že si ho nikto nepúšťa v kluboch či na párty, a že by radšej počúval 6IX9INE, ako jeho. Taktiež spomenul, že ak by boli Tupac či Biggie stále živí, tak by Eminema nemali vo svojom rebríčku TOP5 najlepších raperov, to isté spomenul aj pri Nasovi či Andre 3000.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kvantita vs kvalita: Ako nájsť v rapovej tvorbe balans? (NÁZOR)

Je známe, že ak chceš Eminema vyprovokovať k odpovedi, musíte spomenúť jeho dcéru Hailie. The Game si je veľmi dobre vedomý, že to tak je, a rovno to aj využil. „Drahý Slim, Hailie tu je so mnou, zatiaľ bez žiadnej ujmy. Tati mám strach.“ Posledná veta je hlas Hailie vystrihnutý z nejakého rozhovoru.

Dissuje všetkých, ktorí mu nejako ukrivdili

Skladba je plná referencií na Eminemove skladby, ktoré buď napodobňuje s jeho flows, prípadne mení texty a dosádza vlastné myšlienky. Spomína aj Dr.Dreho, ktorého imaginárne zabil vo svojej pivnici, čo je referencia na skladbu „The Real Slim Shady“, tam ho naporcoval a zabudol, kde nechal jeho zvyšky. Zároveň ponižuje 50 Centa, Jimmy Lovina, vydavateľstvá Interscope a Aftermath.

Popravde, tento diss sa celkom vydaril: sú tam skvelé úpravy hlasu, napodobňovanie flows a samotný text dodáva potrebný šmrnc. Beat je slabší a celková chytľavosť tam nie je, čiže určite nehrozí, že tento track si budú fanúšikovia, prípadne hejteri púšťať často. Oceňujem extrémne množstvo referencií, o ktorých by som musel napísať 3 samostatné články.

Okrem toho to znie, ako keby The Game poznal celú tvorbu Eminema a bol v podstate jeho fanúšik, čo v minulosti aj povedal, že bol. Čiže napočúvané má toho dostatok, a pri počúvaní dissu si vlastne hovorím, že toto je Eminemov tribute, nie diss. Je to zvláštne a len mi to potvrdzuje môj názor, že ide o vypočítavosť a porovnanie si sily. Škoda, že takýmto spôsobom.

Dočkáme sa odpovede od Eminema?

Niektoré úseky skladby znejú tak, ako keby The Game chcel Eminema na 100% vyprovokovať k odpovedi. Ide o vypočítavosť, ktorú plánoval s jeho manažérom už dlhú dobu pred vydaním samotného albumu. Taktiež k tomu napomáha fakt, že takmer na každom tracku je nejaká spolupráca.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Spojenie Yza a Nerieš, ktoré nepoteší tvoju frajerku. Dôvod?

S týmto nápadom mohol prísť oveľa skôr, keď bol ešte relevantný. Teraz to berieme ako chabý pokus získať pre seba aspoň trochu spotlightu v médiách a v hlavách rapových fans. Je toto lepší diss ako „Rap Devil“ od MKG? Lyricky určite, ale ako som písal, nie je to také chytľavé.

Myslíte si, že Eminem odpovie? Podľa mňa je to možné. Nemyslím si však, že to bude celý track, ale len nejaký úryvok, možno jedna veta. Ale samozrejme, bol by som rád za niečo podobné ako „Killshot“. Možno by aj The Game zmenil žáner, podobne ako MGK. Ak by sa diss volal „Game Over“, aké pekné by to bolo?

 

COVER PHOTO:

Eminem – eu.freep.com / BRIAN MCCOLLUM 

The Game – themedizine.com / JD Romero 

 

Odporúčame