RETRO Takto znelo Slovensko v 90. rokoch: Pozrite si 8 stratených hitov priamo z hudobného pekla

Maduar s titulkami

#90.roky asi nikdy nebudú príliš synonymom skvelej hudby, módy alebo vlastne čohokoľvek. Bol to čas, keď sa Slovensko osamostatnilo, keď sa rodil kapitalizmus, no tiež obdobie politických problémov. A hudba? Tá reflektovala zahraničie, hoci tak trocha po svojom. Eurodance sa u nás volal dance floor, najväčším hitom boli MC Erik s Barbarou respektíve Maduar, rap bol v plienkach a veľké mená minulých dekád toho príliš veľa nepovedali. Pozrime sa teda na to, čo sa v 90. rokoch hrávalo v Deke, Ese a podobných televíznych programoch. A aby sme nazačínali príliš z ostra, na úvod si dáme klipov iba osem.

1. Maduar – Do It!

Nemôžeme začať ničím iným, ako skutočnou legendou. Pravda je taká, že akokoľvek dnes znie Do It! komicky, išlo naozaj o aktuálnu reflexiu hudby za hranicami, špeciálne Beneluxu a Škandinávie, kde letel Eurodane a kapely ako 2 Unlimited a Ace of Base. Najlepší je však klip a moment, keď dostane MC Erik na svoj raggamuffin titulky. No a 3D efekty musia byť tiež. Nesmieme tiež zabudnúť na legendárnu vetu „Give up the sound.“ Nech už to znamená čokoľvek.

2. Street Dancers – Dievča ja ťa chcem

Mladý Johnny Mečoch a jeho kumpáni nadväzovali v druhej polovici 90. rokov na vlnu Backstreet Boys a N’Sync. No a takto to dopadlo…

3. Kopytovci – Poručík Žigira

Poručík Žigira je absolútna bomba. Od skvostného klipu, cez text s príbehom vojaka, ktorý prišiel na Dukle o nohy až po rýchlosť beatu, ktorý si vymyká čomukoľvek normálnemu. Kopytovci sa stali známi najmä vďaka paródii Do It! Maduaru, ale skutočným pokladom je Poručík Žigira.

4. Lobby – See You

Parádne vizuálne efekty, rap v slovenskej angličtine a samozrejme nesmie chýbať ani láska k adrenalínovým športom. Lobby, v ktorých spievala sympatická Martina Ostatníkova, neskôr známa ako moderátorka a speváčka revivalovej Starmanie, boli vždy na pomedzí čistého diskotékového danceflooru a pop-rocku, tak, ako to ukazuje aj skladba See You.

5. Ibrahim Maiga – Čierna bača

Okey, toto si nevyžaduje žiaden komentár. Ibrahima Maigu pozná každý, no a skladba? Povedzme, že text aj klip sú pomerne dosť grafické na to, aby bolo niečo treba ešte vysvetľovať.

6. Salco – Ona sa mi páči

Tu už začíname skutočne zostupovať do suterénu. Salco a ich Ona sa mi páči musí byť ešte aj dnes hitom na nejednej svadbe. My však upozorňujeme na klip, kde vystupuje dvojníčka Pamely Anderson, pravdepodobne niekde počas dovolenky v Chorvátsku…

7. Peter Nagy – Waikiki

Predtým, než sa Peter Nagy stal svetoznámym fotografom, mal aj fázu, keď dobrú časť 90. rokov venoval piesňam ako Svet je krásny zadok alebo Waikiki. Tu sa opäť vraciame k veľmi obľúbenej imitácii raggamuffinu, zjavne to u nás v tom čase letelo najviac.

https://www.youtube.com/watch?v=blI7FzmeP5M

8. Noga a Skrúcany – Dievča z Tokya

Klipom známej dvojice by sa dali venovať desiatky článkov a analýz. Texty, spracovanie, herecké výkony, povestné efekty 90. rokov. Všetko ako má byť. Je však jeden klip, ktorý prerastá celú tvorbu Štefana Skrúcaného a Mira Nogu. A to je Dievča z Tokya, ľudovo známe ako Haraší mi z teba Yoko.

Odporúčame