Ako je možné, že egyptské pyramídy mali dokonalé rovné steny? Vedci sa znova posunuli v odhalení tohto tajomstva

egyptské pyramídy

Ako je možné, že pyramídy majú dokonale rovné steny? (Zdroj: Unsplash/Joshua Michaels)

#Po stáročia pyramídy v Gíze miatli výskumníkov. Nielen ich tajomné dutiny a skryté komnaty , ale presne to, ako starí Egypťania stavali také pôsobivé stavby bez moderných technológií. Jedným z najviac mätúcich problémov je, ako sa štruktúry stali tak dokonale zarovnanými.

Celkovo sú steny Veľkej pyramídy v Gíze, známej aj ako Veľká pyramída Chufu, dosť rovné a takmer dokonale zarovnané pozdĺž svetových strán, severo-juho-východne. -západ. „Stavitelia Veľkej Chufuovej pyramídy zarovnali veľký monument so svetovými stranami s dokonalou presnosťou“ vysvetlil archeológ a inžinier Glen Dash v štúdii z roku 2017.

Všetky majú jednu chybu

V skutočnosti sú všetky tri najväčšie egyptské pyramídy, dve v Gíze a jedna v Dahšúre, pozoruhodne zarovnané spôsobom, ktorý by ste neočakávali od éry bez dronov, plánov a počítačov. Všetky tri pyramídy totiž vykazujú rovnaký spôsob chyby. Sú otočené mierne proti smeru hodinových ručičiek od svetových strán.


Slovenskí egyptológovia vytvorili jedinečnú vizualizáciu: Wau, takto vyzeralo staroveké sídlisko


Dashova štúdia naznačila, že Egypťania zhruba pred 4 500 rokmi mohli využiť jesennú rovnodennosť na dosiahnutie dokonalého zarovnania. Rovnodennosť sa považuje za okamih dvakrát do roka, keď rovina zemského rovníka prechádza stredom slnečného disku, pričom dĺžka dňa a noci je takmer rovnaká.

Merania rovnodennosti

Predtým boli merania rovnodennosti prehliadané ako možná metóda zarovnania, pretože sa predpokladalo, že neposkytne dostatočnú presnosť. Ale Dashova práca ukázala, že existuje spôsob, ako to mohlo fungovať – pomocou prúta známeho ako gnomon.


Nevieš kam na dovolenku? Poznáme TOP 6 destinácií sveta, v rebríčku je aj obľúbené turistické miesto Slovákov


Aby na to prišiel, Dash skutočne urobil svoj vlastný experiment, ktorý začal v prvý deň jesennej rovnodennosti v roku 2016 – 22. septembra 2016 – a pomocou gnómona vrhol tieň. Sledoval bod tieňa v pravidelných intervaloch a vytváral hladkú krivku bodov. A na konci dňa pomocou napnutej šnúrky omotanej okolo tyče zachytil dva body krivky a vytvoril takmer dokonalú líniu vedúcu z východu na západ.

extra1

Jednoduché ale sofitstikované

„Egypťania nám, žiaľ, zanechali len málo indícií. Nenašli sa žiadne technické dokumenty ani architektonické plány, ktoré by poskytovali technické vysvetlenia, ktoré by demonštrovali, ako starí Egypťania zarovnali niektorý zo svojich chrámov alebo pyramíd,“ napísal Dash .

Aj keď sa možno nikdy nedozvieme, čo sa skutočne stalo, táto hypotéza prináša zaujímavý bod – že niečo také jednoduché ako mapovanie tieňov počas jesennej rovnodennosti mohlo byť dostatočne sofistikované na to, aby zosúladilo niektoré z najznámejších starovekých štruktúr ľudstva.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame