Zakázané sovie víno, snežná sauna aj cyklistické eldorádo: Objav s nami neprebádaný raj neďaleko slovenských hraníc

Mierový hrad Burgenland

Mierový hrad Friedensburg Schlaining (Zdroj: TV Südburgenland RobertB)

#Prebudiť sa uprostred vinohradov, prechádzať sa po chodbách hradov a zámkov, ku ktorým vedú hoci aj hybridné koče, ochutnať dlhé roky zakázané víno alebo sa spustiť strmhlav nadol na horských bicykloch. Menej prebádaný juh rakúskeho Burgenlandu má niečo pre každého. Zozbierali sme tipy, ktoré ulahodia gurmánom, romantikom i športovcom.

Pre gurmánov

Burgenland kladie dôraz na pohostinnosť a poctivé lokálne a často domáce produkty priamo „z dvora“. Čaká tu však aj pár chutných prekvapení. V prírodnej rezervácii Zickentaler Moor pri obci Rohr leží obrovské rašelinisko známe nielen kvôli svojim bylinkám, z ktorých sa vyrábajú likéry aj pivo, ale aj vďaka veľkým, no mierumilovným zickentalským bahenným býkom.

Pečienka i býčí guláš sú obľúbenou pochúťkou, ktorej silno konkuruje aj divina, kaviár z jesetera alebo špeciality z vína Uhudler.

Zakázané „sovie“ víno

Legenda hovorí, že názov vína Uhudler vznikol zo slova „der Uhu“ – výr, sova. Odkazuje na kruhy pod očami a celkový výraz vinárov, ktorí sa po týždňoch prešovania a nevyhnutného ochutnávania vína vracali k svojim ženám nevyspatí a s opuchnutými očami ako výry. Toto nešľachtené víno s ovocným nádychom, v ktorého chuti sa objavujú lesné plody, je v súčasnosti pýchou dvoch najjužnejších okresov tohto regiónu.

Jedlo Burgenland
Z vína Uhudler sa varí aj polievka (Zdroj: autorka)

Nebolo to tak však vždy. Uhudler bol dlhé roky zakázaný, údajne pre jeho škodlivosť. V skutočnosti však išlo o spôsob, ako vyradiť konkurenciu. Toto víno je totiž odolnejšie voči škodcom a menej nákladné na pestovanie, čo sa nepáčilo ostatným vinárom. Tento rok v Burgenlande oslavujú 30. výročie od ukončenia zákazu jeho predaja.

Na výrobu vína Uhudler sa používa šesť odrôd bieleho i červeného hrozna. Pod rovnakým názvom sa predávajú stovky vín rôznej chute, ktorá sa líši od vinára k vinárovi. „Platí teda, že ak vám jedno nezachutilo, treba skúšať ďalej,“ hovorí someliérka z rodinného vinohradníctva Uhudlerei Mirth.

V príjemnom prostredí v obci Eltendorf prevádzkuje jeho majiteľ Matthias Mirth aj penzión s reštauráciu Kirchenwirt, kde varia vínnu polievku z Uhudlera, servírujú tu aj uhudlerské sorbety a zákusky, uhudlerský gin či hroznovú šťavu. Vo vínnej pivnici sa zasa konajú ochutnávky vín, ktoré sa v teplejších mesiacoch presúvajú na kopec za obcou do vínnej štvrte Uhudlerviertel am Hochkogel.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Aj Zvolenčania si zaslúžia tankové pivo a kvalitnú kuchyňu: Špičkový barman otvoril v rodnom meste vysnívaný podnik
Burgendland sovie víno
Tento rok v Burgenlande oslavujú 30. výročie od ukončenia zákazu predaja vína Uhudler (Zdroj: Uhudlerei Mirth)

Kurkumové pivo

Kto holduje viac pivu než vínu, nemal by si nechať ujsť návštevu remeselného pivovaru a pivárne Zickentaler v obci Heugraben. Pivovar patrí Patrickovi Krammemu, ktorý tu spolu s pivovarníkom Markusom Mauerom organizuje pravidelné ochutnávky. Keďže ide o malý pivovar, zároveň slobodne experimentujú s rôznymi chuťami. Aj preto tu nájdeš špeciality ako Curcuma IPA, vrchne kvasený špeciál s vínom Uhudler či medový Zikentaler Honigbock.

Tip: Burgenland je od západného Slovenska skutočne „na skok“. Leží hneď za hraničným prechodom Berg či Kittsee (do južného Burgenlandu trvá cesta autom do troch hodín), a tak láka najmä na denné výlety. Oplatí sa tu však aj prenocovať. Už pri jednej noci strávenej v partnerských lokálnych ubytovaniach automaticky získavaš Burgenland Card – kartu, ktorá umožňuje bezplatné vstupy (alebo výrazné zľavy) na početné atrakcie, ochutnávky vín, piva či čokolády, športové aktivity vrátane kúpania a cyklistiky alebo dopravu.

Pre romantikov

Prechádzky po hradoch a zámkoch a ich tajných záhradách, výlet na špeciálnych hybridných kočoch, vôbec prvých v celom Rakúsku, či oddych v termálnej vode alebo v rozpálených saunách – aj takto môže vyzerať romantický deň v južnom Burgenlande.

Mierový hrad

Južný Burgenland je posiaty zámkami ako Bernstein a Güssing alebo palácmi Rotenturm a Tabor. K unikátom však patrí najmä nedávno sprístupnený Friedenburg Schlaining v obci Stadtschlaining. Pôvabný hrad s dlhým prístupovým mostom, ktorý je obklopený hlbokým lesom, patril takmer štyri storočia rodine Batthányovcov.

Hrad Schlaining
Na hrade Schlaining sídli Rakúske študijné centrum pre mier a riešenie konfliktov (Zdroj: TV Südburgenland RobertB)

Od 80. rokov 20. storočia je známy ako „mierový hrad“, v ktorom sídli aj Rakúske študijné centrum pre mier a riešenie konfliktov. Aktuálne v ňom prebieha zaujímavá interaktívna výstava venovaná oslave 100. výročia založenia spolkovej krajiny Burgenland. Nájdeš tu príbeh pohnutých dejín, spomienky jednotlivcov, úspechy spolkovej krajiny aj početné kuriozity.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 30 najlepších LGBT+ filmov: Ukážu ti, že akúkoľvek lásku by sme mali rešpektovať, nie súdiť!

Patrí k nim aj podomácky vyrobený potápačský výstroj Reginy Stefan z roku 1977, pomocou ktorého chcela utiecť cez Neusiedlerské jazero z NDR do Rakúska. Žiaľ, neúspešne – odhalili ju ešte predtým, než sa o útek pokúsila. Nechýbajú tu ani burgenladské vynálezy a dozvieš sa tiež, prečo v tomto regióne vládne štvorjazyčnosť.

Tip: Priamo na hrade leží aj bistro Kranich so stredomorskou kuchyňou. Názvom si pripomína japonské dievčatko Sadako Sasaki z Hirošimy, ktoré verilo v japonskú poveru o papierových žeriavoch. Sadako mala dva roky, keď na Hirošimu dopadla atómová bomba, neskôr ochorela na leukémiu. Dopočula sa o legende, podľa ktorej sa každému, kto zloží tisíc žeriavov, splní sen. Sadako zložila vyše tisíc žeriavov, trinástich narodenín sa však nedožila. Jeden zo žeriavov rodičia Sadako venovali aj hradu Schlaining ako symbol mieru.

Výstava Burgenland
Výstava na hrade si pripomína jubilejné výročie vzniku slnečnej spolkovej krajiny Burgenland (Zdroj: autorka)

V pivnici pod hradom zasa leží vkusná vinotéka s tými najlepšími vínami zo všetkých vinohradníckych oblastí Burgenlandu, ktoré nesú kontrolné označenie pôvodu DAC. S Burgenland card máš vstup na hrad aj ochutnávku troch vín zdarma. A ak by si chcel spať hneď pri hrade, želanie sa ti môže splniť vďaka nedávno otvorenému Burghotel Schlaining. Unikátom južného Burgenlandu je aj možnosť prenocovať v tzv. Kellerstöckl – autentických ubytovniach vo vidieckom štýle uprostred vinohradov.

E-koče aj vodný relax

Za hradmi a zámkami alebo cez jemne zvlnené, 12-tisíc rokov staré rašelinisko v okolí obce Rohr sa môžeš nechať previesť aj štýlovo v e-koči. Tento plne krytý a vyhrievaný koč je ťahaný koňmi, ktorým však výdatne pomáha elektrický pohon. Kone tak ťahajú maximálne 25 kg celkovej váhy, do koča sa pritom zmestí až 15 ľudí. Chvíľami sa možno budeš cítiť ako v starobylom luxusnom Orient Exprese. Koč jazdí po pevne stanovených trasách, skupiny si ho však aj s kočišom môžu objednať aj na vlastné trasy.

Elektricky poháňané koče
Novinkou na cestách v Burgenlande sú e-koče (Zdroj: autorka)

Burgenland je bohatý aj na termálnu vodu, ktorou sa liečili už starí Rimania. Hotovým termálnym aj saunovým rajom sú Avita Therme v obci Bad Tatzmannsdorf. Nekonečné priestory ponúkajú vyše desať bazénov a viac než dvakrát toľko sáun. K dispozícii sú tu také špeciality ako prvá snežná sauna v Rakúsku či sauna Uhudler (víno tu, našťastie, nelejú na rozpálené kamene, slúži len ako občerstvenie v saunabare).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najkrajšou ženou sveta je po novom britská herečka: My vieme vďaka čomu vyhrala tento titul!
Kúpele Avita Therme
Kúpele Avita Therme majú vyše desať termálnych bazénov a mnoho sáun (Zdroj: AVITA-Resort)

Pre športovcov

Burgenland síce nevyniká svojimi lyžiarskymi možnosťami, v jednom športe je však neprekonateľný. Cyklistike tu vďaka 3300 kilometrom cyklotrás holduje takmer každý a počet kilometrov sa neustále rozrastá. Prispel k tomu aj Philipp Nehrer so svojimi dvoma bratmi a otcom, ktorí počas covidu nezaháľali a po prieskume a prípravách v septembri tohto roka otvorili Burgenland-Trails, Ide o širokú sieť trás určených pre horskú cyklistiku v okolí najvyššieho vrchu Burgenlandu Gechriebenstein (884 m).

Ochranári Burgenland
Philip a jeho rodina sú nielen vášniví cyklisti, ale aj ochranári prírody (Zdroj: autorka)

Keďže celá rodina patrí k ochrancom prírody, pri stavbe vyše 40 km trás sa riadili heslom „prírodu využiť, nie zničiť“. Cesty tak prispôsobovali existujúcemu terénu, nie terén želaným cestám. Výsledkom sú štyri trasy vedúce nadol a dve vedúce nahor, pri ktorých padnú vhod elektrické horské bicykle.

Vybláznia sa tu skúsení horskí cyklisti, ale aj začiatočníci. Trasy sú navyše otvorené celoročne a cez víkendy a sviatky k nim vedie aj bike-shuttlebus (najbližšie parkoviská sú v obciach Reichnitz a Lockenhaus). Okrem vetra vo vlasoch a rôznych skokov si môžeš odskočiť aj na vyhliadku Margarethenwarte, ktorá sa šplhá do výšky 25 metrov.

Cyklotúry v Burgenlande
Burgenland Trails sú otvorené 365 dní v roku (Zdroj: Burgenland Tourismus Motionmanager Hackl

Tip na záver: Zlatistý zámok Esterházy

Po ceste na juh Burgenlandu sa zastav v Eisenstadte. Pýchou hlavného mesta tejto spolkovej krajiny je zámok Esterházy. Veľkolepá zlatistá stavba ukrýva príbehy niekoľkých vládcov tohto šľachtického rodu, ktoré sa tiahnu vyše štyrmi storočiami.

Jedna z výstav sa sústredí na posledný kniežací pár – bývalú primabalerínu a herečku Melindu Esterházy, ktorá si spolu s kniežaťom Pavlom V. prešla krutými skúškami osudu. Na manžela, ktorého vo vykonštruovanom súdnom procese odsúdili na 15 rokov väzenia, trpezlivo počkala a neskôr spolu utiekli do Švajčiarska.

Zámok Esterházy Burgenland
Pýchou Eisenstadtu je zámok Esterházy (Zdroj: autorka)

Na zámku pôsobil aj slávny rakúsky hudobný skladateľ Joseph Haydn, ktorý bol dvorným kapelníkom Esterházyovcov. Dnes je po ňom pomenovaná jedna z najkrajších a najhonosnejších sál zámku, v ktorej sa konajú koncerty.

S kartou Burgenland card je vstup do zámku bezplatný (inak 15 eur), na obed či drink odporúčame reštauráciu Paulgarten alebo štýlový sky bar The Top v novom hoteli Galántha, z ktorých budeš mať zámok ako na dlani.

Mimochodom, podobnosť s názvom slovenskej Galanty nie je náhodná – Esterházyovci vlastnili v Galante dva kaštiele 😉

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame