Americký Super Bowl je svetový fenomén: Ktorá hviezda to na zápase roztočila najlepšie v histórii?

Super Bowl

Tohtoročnými hviezdami Super Bowl boli aj hráč Travis Kelce s priateľkou Taylor Swift (Zdroj: Instagram/nfl)

#Finálový zápas play-off dvoch najlepších tímov v americkom futbale má svoju tradíciu ešte v minulom storočí. Zápas o titul NFL, známy ako Super Bowl, je každoročne veľkou udalosťou vo svete športu, mnohí ho považujú za najlepšiu šou na zemi. Prečo to tak je?

Miliónové reklamy

Tento unikátny zápas sledujú nielen Američania, ale neraz tiež ľudia po celom svete. To dáva marketérom priestor na to, aby sa chopili príležitosti. Už pred samotným finále servírujú konzumentom množstvo reklám, v ktorých účinkujú najväčšie hollywoodske hviezdy. Skeče sa pritom predbiehajú v tom, ktorý bude vtipnejší. Dávka tohtoročných reklám bola rovnako pestrá, pozrieť si ich môžeš vo videu nižšie.

Paradoxom je, že na tieto sponzorské vstupy sa ľudia mimoriadne tešia a užívajú si ich. Mimochodom, cena za 30-sekundovú reklamu počas minuloročného Super Bowl sa pohybovala okolo 5 miliónov dolárov. Tento rok dosiahla dokonca 7 miliónov

Čoraz drahšie lístky

Nielen samotné reklamy, ale aj reálny zážitok na štadióne vás môže vyjsť pekný balík. Dostať sa na podujatie, kde sa Super Bowl odohráva, tak môže byť extrémne náročné. Oficiálna hodnota bežných vstupeniek v hľadisku sa pohybuje od 950 amerických dolárov. Tie najlukratívnejšie miesta, napríklad tesne za tímami s krásnym výhľadom na 50-yardovú čiaru, však dosahujú aj hodnotu takmer 10 000 dolárov.

Samozrejme, neoficiálne sa pri ďalšom predaji môžu sumy vyšplhať oveľa vyššie. Ešte minulý týždeň sa v médiách spomínali aj ceny okolo 12 000 dolárov.

8 percent ročnej spotreby jedla

Všetky novoročné predsavzatia o zdravej strave končia v Amerike hlavne počas Super Bowl. K sledovaniu zápasu totiž neodmysliteľne patrí veľa jedla. Spomedzi množstva pochúťok vedú na pôde celých Spojených štátov najmä kuracie krídelká. Počas nedeľného zápasu sa odhadom zje 1,3 miliárd kúskov v cene neuveriteľných 2 miliárd amerických dolárov. V prepočte to znamená asi 7 percent ročnej spotreby. Avšak, až 60 % objednávok na donášku tvorí stará dobrá pizza.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Si maturant a vyberáš si vysokú školu? Toto je 8 kritérií, ktoré sa oplatí zvážiť

Super Bowl tiež znamená 11 miliónov skonzumovaných balení zemiakových čipsov, viac ako 8 miliónov tortillových čipsov, takmer 2 milióny kíl popcornu a okolo 3,7 miliónov kíl avokád, z ktorých sa vyrába obľúbená omáčka guacamole. 

Hektolitre piva a sódy

V našich končinách nie je konzumácia alkoholu vôbec ničím neobvyklým. Počas veľkého finále však Američania v ničom nezaostávajú. Pri jednom zápase, ktorý sleduje celý svet, dokážu vypiť milióny litrov piva – uplynulé stretnutie má bilanciu alkoholu, ktorá sa rovná dvom tisíckam naplnených olympijských bazénov. Na sódu a nealko minuli Američania zhruba 2 milióny dolárov.

Nečakané komplikácie

Tak ako pri každom športe, ani pri Super Bowl nie je možné predvídať to, ako sa bude zápas vyvíjať. Nie je to však zakaždým iba na samotných tímoch. Nebolo by to prvý raz, čo by sa objavili technické problémy na strane technického zabezpečenia prenosu. Napríklad, v roku 2013 vypadla v New Orleans elektrina počas druhej polovice zápasu. Technikom trvalo viac ako pol hodinu, kým chybu odstránili. Dosť na nervy, nie?

Ikonické fotky

Do histórie Super Bowlu sa zapísalo mnoho úžasných momentov, no len niektoré z nich sú zachytené na fotografiách. Jedným z nich je napríklad rozohrávač newyorkského tímu Jets, Joe Namath, ktorý sa z výhry 16:7 nad tímom Colts tešil až tak, že ho novinári zvečnili mávať na oslavu víťazstva.

Z aktuálneho Super Bowl zrejme v pamäti fanúšikov zostane oslava víťazstva hráča Travisa Kelcea, ktorého prišla do Las Vegas podporiť jeho priateľka, speváčka Taylor Swift.

Komentátor v hlavnej úlohe

Pri sledovaní športového podujatia inak než z tribúny je dôležitou osobou športový komentátor. Ideálny je taký, ktorý dokáže objektívne hodnotiť situáciu a zhrnúť názory na dianie na ihrisku. Nie vždy sa to podarí, no niekedy situácia prinesie aj vtipné alebo historické momenty.

Tak to bolo aj v roku 1979, keď komentátor zhrnul hustú atmosféru z ihriska vtipnou frázou: „Boh mu žehnaj, musí to byť najviac chorý muž v Amerike!“ Slová adresoval Jackiemu Smithovi, ktorý v poslednej sekunde zabránil rozhodujúcemu touch downu tímu Cowboyov.

Silné príbehy

Či už sú príbehy smutné alebo veselé, športoví nadšenci ich hltajú jedna radosť. Výnimkou nie je ani americký futbal. Američania milujú drámy, no u fanúšikov futbalu to platí dvojnásobne! Pretlak emócií sa neraz postaral o vyhrotené situácie, ktoré sa zapísali do dejín, ako napríklad „bitka“ medzi súrodencami v roku 2013, kedy John a Jim Harbaugh museli súperiť proti sebe.

Halftime šou – čerešnička na torte

Prestávka v polčase zápasu by za iných okolností bola poriadna nuda. Nie však na americkom futbale, obzvlášť na finálovom Super Bowl. Halftime sa nezaobíde bez poriadnej dávky hudby s extrémne nákladnou produkciou. Svoje veľké vystúpenia si tu užívajú najslávnejší interpreti, ktorí to považujú za obrovskú česť.

Na poslednom finále zažiaril ako headliner Usher, ktorému sekundovali umelci ako Alicia Keys, Jermaine, Dupri, H.E.R., will.i.am, Lil Jon či Ludacris. Získal aj jednu výnimku. Zatiaľ čo predchádzajúce predstavenia v polčase mali výlučne 13 minút, Usher získal 2 minúty k dobru.

Každý umelec chce svojich pár minút „slávy“ využiť naplno, preto latka z roka na rok stúpa. Niektoré z vystúpení sa však vryli do pamäti fanúšikov najviac. Do desiatky najlepších sa podľa Entertainment Weekly. prepracoval Bruno Mars so svojím vystúpením v roku 2014. 

Mladý spevák hneď v úvode fanúšikov prekvapil famóznym bubeníckym sólom, po ktorom nasledovali jeho ďalšie hity a zavŕšenie v podobe songu Just The Way You Are, ktorý venoval všetkým americkým vojakom slúžiacim v zámorí. 

Nasleduje hip-hopová šnúra z roku 2022, počas ktorej fanúšikov strhli Dr. Dre, Snoop Dogg, Mary J. Blige, Eminem aj Kendrick Lamar. Osmičku si uchmatol Bruce Springsteen z roku 2009, siedme miesto Lady Gaga, ktorá sa v roku 2016 pompézne zniesla zo strechy houstonského štadióna. Nesmieme zabudnúť na energické duo Jennifer Lopez a Shakira, ktoré divákov zabavili v roku 2020.

Do prvej päťky sa dostala tehotná Rihanna zo svojím minuloročným vystúpením. Aj napriek svojmu stavu sa nebála vznášať sa v povetrí na veľkej platforme. Štvrté miesto zaslúženie patrí kráľovi popu Michaelovi Jacksonovi.

Top 3 vystúpenia histórie

Najlepšiu trojku na najnižšej priečke otvára skupina U2, ktorá na Super Bowl zaujala v roku 2002 emotívnou pripomienkou teroristických útokov z 11. septembra. Mená všetkých obetí počas piesne Where the Streets Have No Name stúpali symbolicky do neba. Druhé miesto si vyslúžil Prince, ktorý v roku 2006 nepredviedol na pódiu iba svoje skladby, ale trebárs aj hit We Will Rock You od Queen. Vystúpenie zavŕšil svojou skladbou Purple Rain.

Pomyselnou víťazkou sa stala Beyonce, ktorá podľa viacerých previedla najlepšiu šou v histórii Super Bowl. Najväčšie hity odspievala aj v sprievode svojich speváckych kolegýň z niekdajšej skupiny Destiny´s Child. 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, billboard.com, sportsjoe.ie
Odporúčame