Si produktívnejší večer? Štúdia odhalila, ako ponocovanie vplýva na mozog – budeš prekvapený

Aj s minimom spánku môžeš byť produktívny (Zdroj: Freepik/raisakanareva)

#Stáva sa ti, že ponocuješ? Nejde o nič nezvyčajné a to aj napriek tomu, že to mnohí odsudzujú. Ak sa tvoja produktivita zvyšuje večer, nenechaj sa ovplyvniť. Vedecká štúdia odhalila pravdu dilemy, ktorá už roky rozdeľuje ľudí na dva tábory.  

Nočné sovy majú navrch

Dlhodobé ponocovanie neprospieva nikomu, no rozumieme, že niekedy nemáš na výber. Kolotoč povinností, blížiace sa skúškové či termín dôležitých úloh nepočkajú a ty sa tomu všetkému venuješ na úkor svojho spánku. Už však nemusíš mať výčitky.

Zo štúdie uverejnenej v časopise BMJ Public Health vyplýva, že ľudia prezývaní nočné sovy majú lepšiu funkciu mozgovej činnosti. Výskumu sa zúčastnilo 26-tisíc dobrovoľníkov, ktorí sa podrobili niekoľkým kognitívnym testom.

Vplyv spánku na produktivitu

Portál MSN na základe poznatkov zo spomínanej štúdie uviedol, že spánok v rozmedzí 7 až 9 hodín denne optimalizuje funkciu mozgu. Ak si teda nedopraješ dostatočný oddych, proces „nápravy“ je ochudobnený.

Doktorka Raha West z Imperial College London vo svojom vedeckom článku tiež uviedla zaujímavé fakty. Podľa jej slov môžu byť za tvojou večernou aktivitou viac než len osobné preferencie. Ovplyvňujú to totiž takzvané chronotypy, teda akési biologické hodiny tvojho tela, ktoré riadia fungovanie a tvoj režim. To však neznamená, že tí, ktorí vstávajú ráno skôr, dokážu podať lepší výkon.

Zisti, čo ti vyhovuje

Hoci sa chronotyp nedá len tak „preprogramovať“, môže sa meniť počas rôznych etáp tvojho života. Je úplne bežné, že v detstve potrebuješ omnoho viac spánku než v dospelosti či starobe. Rozhodne by si sa však nemal riadiť akýmisi tabuľkami, ale skôr dať na to, čo ti hovorí tvoje telo.

Potreba množstva spánku závisí od viacerých okolností, medzi ktoré určite patrí nastavenie tvojho metabolizmu, hormonálne či genetické predpoklady. Prispôsobuj svoj denný režim tomu, čo ti najviac vyhovuje a v čom sa cítiš komfortne – nezabúdaj však na pravidelný režim, ktorý dá tvojmu telu určitý harmonogram, takže ho nevyvedieš z miery.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vyhynutie mamutov je veľkou otázkou: Vedci prišli s novou teóriou, ktorá ťa šokuje

Sleduj náš Instagram

Zdroj: Hashtag.sk, MSN.com
Odporúčame