#O príčine vyhynutia mamutov sa polemizuje už niekoľko storočí. Príčiny sú rôzne – od predpokladov o dobe ľadovej až po nedostatočné rozmnožovanie. Vedci však prichádzajú s novými informáciami, ktoré udávajú naozaj nečakaný dôvod. Ten má mnoho spoločného s dnešnou dobou, takže vo finále prídeš možno na to, že máš rovnaký problém ako mamut. Nepodliehaj panike, určite kvôli tomu ako druh nevyhynieme…
Ach, tie alergie!
Dnešná doba je plná alergikov. Určite poznáš niekoho, kto nejakou trpí (alebo ňou trpíš ty sám). Nejde o nič nezvyčajné a zvyčajne už alergie nie sú smrteľnými stavmi. Avšak, kedysi to tak nebolo. Je jasné, že zvieratá (a ani tie z minulosti) sa nevedia pred niečím takým chrániť.
To by mal byť prípad týkajúci sa mamutov, o ktorých sa píše v tomto poste. Smrteľnú alergickú reakciu u zvierat mohli vyvolať oblaky peľu, ktoré sa vznášali nad povrchom Zeme počas poslednej fázy doby ľadovej. Uvádza to portál Live Science.
Obmedzená komunikácia
Alergia zablokovala mamutom čuch, čím im takmer úplne znemožnila komunikáciu. Okrem komunikačnej oblasti trpela aj tá rozmnožovacia – podľa tímu zoológov a chemikov im alergia prekazila možnosť nájsť si partnera k páreniu, čo mohlo byť jednou z hlavných príčin nedostatočného rozmnožovania.
„Jedným z možných mechanizmov vymierania zvierat počas klimatických zmien by mohlo byť poškodenie čuchu v dôsledku vzniku alergií pri zmene flóry. Cieľom tejto práce je predstaviť nový evolučný mechanizmus vymierania mamutov a ďalších zvierat založený na narušení komunikácie,“ uvádzajú vedci.
Upchané choboty
Vedci sa domnievajú, že k vyhynutiu prispela aj kombinácia príbuzenského kríženia, lov človekom, ale aj mnoho veľkých zmien vo vegetácii. Podľa spomínanej štúdie však mohli byť narušiteľom ich životov aj alergie.
Tie mohli mamutí život narušiť vo viacerých dôležitých smeroch – čuch používali nielen na hľadanie potravy, ale aj partnerov, na navigáciu počas migrácie a na únik pred predátormi a podobne.
Rozsiahly výskum
Výskumný tím hľadal spôsob, ktorý by ich predpoklady o alergiách potvrdil alebo vyvrátil. Museli preto preskúmať obsah ich žalúdkov a otestovať ho na prítomnosť rastlín a peľov, ktoré sú známymi alergénmi. Niektoré z fosílnych nálezov potvrdili peľ usadený v mumifikovaných tkanivách alebo v ich okolí.
Ako ďalšiu alternatívu pripúšťajú autori štúdie prítomnosť proteínov imunitného systému v pozostatkoch. Tie sú produkované organizmom pri alergickej reakcii, pričom hlavnou zložkou je imunoglobín E, ktorý sa nachádza v črevách. Počas trvania štúdie však nebol publikovaný žiadny výskum o tom, že by sa stopy tejto zložky vo vzorkách trusu pravekých cicavcov našli.
Môže to byť inak?
Samozrejme, nie každý odborník zastáva túto teóriu – našli sa aj takí, ktorí ju považujú za absurditu. „Táto myšlienka mi pripadá dosť bláznivá a nie som si istý, ako by sa kedy dala potvrdiť” napísal serveru Live Science evolučný biológ a profesor Univerzity v Buffale Vincent Lynch.
Lynch ale zároveň tvrdí, že pokým nebude tento nápad autorov experimentu overený a podložený iným výskumom, odmieta mu uveriť. Zatiaľ mu údajne zostáva veriť tomu, že vymretie mamutov spôsobila kombinácia faktorov životného prostredia a vplyvu človeka. Zostáva teda len čakať na to, čo za novinky prinesú nasledujúce dlhodobé výskumy, ktoré odborníkov v súvislosti s vyhynutím mamutov ešte čakajú.
Zdieľať na