Hrozí nám katastrofa? Toto by sa stalo, ak by naša planéta stratila kyslík čo i len na 5 sekúnd!

Hlavnou hrozbou by bolo, že by sa ľudstvo pravdepodobne uškvarilo (Zdroj: Freepik/wirestock)

#Iste vieš, že kyslík je nevyhnutným plynom, vďaka ktorému môžeš žiť. Táto bezfarebná plynná látka ťa sprevádza celým životom od prvého nádychu až po posledný výdych. Predpokladáme, že si jej dôležitosť bežne neuvedomuješ. Zamyslel si sa niekedy nad tým, čo by bolo, ak by sa jedného dňa minuli zásoby? Stačilo by 5 sekúnd, aby to malo fatálne následky…

Čo by sa stalo?

Dovolíme si tvrdiť, že nemáš ani poňatie, aká katastrofa by to bola pre ľudstvo. A nie, nie je to len o tom, že by si sa zadusil. Portál Ladbible hovorí o istom vedcovi Andrewovi Cotem z Britskej univerzity v Kolumbii, ktorý má pre tento jav vysvetlenie.

Hlavnou hrozbou by bolo, že by sa ľudstvo pravdepodobne uškvarilo. Našu zemeguľu chráni ozónová vrstva, ktorá je tvorená práve molekulárnym kyslíkom, vďaka čomu nás chráni pred UV žiarením zo Slnka.

@mulligan.tvIf earth lost oxygen for 5 seconds

♬ Spooky, quiet, scary atmosphere piano songs – Skittlegirl Sound

 

Reakcie ľudského organizmu

Zaujímavosťou je, že zmiznutie kyslíka by nespôsobilo okamžité udusenie. Prvé by utrpelo tvoje vnútorné ucho, ktoré by vplyvom podmienok explodovalo. Až neskôr by sa ukázali problémy s dýchaním.

„Pokiaľ ide o dýchanie, pravdepodobne by sme si to ani nevšimli. Naše telá nedetekujú nedostatok kyslíka, môžeme zachytiť len vysoké hladiny oxidu uhličitého. Pokiaľ sa CO2 nehromadí v našej krvi, necítime, že sa dusíme“.

Nie je to len o ľuďoch

Istým spôsobom by týmto javom utrpela aj technika. Už len takú spaľovacie motory potrebujú kyslík k tomu, aby mohli fungovať. Cote tiež uvádza, že by sa diali zaujímavé veci aj s kovmi – tie by sa okamžite spájali do kvapalnej podoby, pretože bez kyslíka by nemali na sebe potrebnú ochrannú oxidačnú vrstvu.

Ako sa na spomínanom portáli uvádza, problémom by boli aj autá. „Fakt, že sto miliónov áut sa zastaví naraz, by vyvolalo určitú pozornosť. Ľudia monitorujúci tlak vzduchu by si všimli, že niečo nie je v poriadku, ale nikdy by sme nezistili príčinu.“

Novodobý veľký tresk

Khannan Sundar, hlavný inžinier BSC v oblasti informatiky v BITS uviedol, že „Veľa odpovedí na túto otázku sa zameriava na to, čo sa stane počas týchto piatich sekúnd. Čo ale bude potom? Dôjde k obrovskej explózii v dôsledku oxidácie všetkých oceánov, ktoré sa premenili na vodík (a akúkoľvek exotermickú oxidáciu). Zem sa náhle ochladí už za päť sekúnd, po čom ihneď bude nasledovať Veľký tresk.“

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame