Storytelling v rape: Ak by zbraň vedela rozprávať

Nas (Zdroj: IG/@Nas)

#Vytvoriť zaujímavý príbeh a navyše ho zaujímavo predstaviť cez rap nie je ľahké. Rozprávanie príbehov nie je len výsadou spisovateľov či scenáristov. Raperi tiež objavili túto umenie a niekoľkokrát nás ohromili svojimi dielami. Už v počiatočných hip-hopových skladbách bolo možné zachytiť ich prvé pokusy v tomto smere, avšak s časom začali využívať celý potenciál storytellingu. Vytvárali prepracované príbehy, dbali na súvislosti medzi udalosťami a rozpracovávali postavy. Keď nahrávali, kládli dôraz na interpretáciu svojich veršov, vediac, že iba tak môžu ponúknuť poslucháčom skutočný zážitok.

Ak by zbraň vedela rozprávať

Niektoré skladby so storytellingom si vyžadujú lepšiu pozornosť, pretože sú o niečo náročnejšie na porozumenie. Jednou takou je Rewind v podaní Nasa. Ako už tak trochu naznačuje samotný názov, bývalý manžel speváčky Kelis v nej rozpráva príbeh netradične od konca. Podáva ho spôsobom, ktorý pripomína pretáčanie filmu na videokazete. V úvode hovorí o tom, ako guľka vychádza z tela obete a letí naspäť do zbrane. Krok za krokom sa potom vracia v čase a postupne odkrýva dianie, ktoré predchádzalo streľbe. Zachádza až tak ďaleko, že niektoré vety rapuje v opačnom slovoslede, a tak v prvom momente pôsobia nezmyselne.

Zbrane boli nepríjemnou, ale neodmysliteľnou súčasťou Nasovho dospievania na newyorkskom sídlisku Queensbridge. Podľa jeho slov sa tam vyskytovali na každom kroku. Jeho suseda a najlepšieho priateľa dokonca zastrelili. Je preto pochopiteľné, že sa táto téma pravidelne vynára v jeho rýmoch. Venuje sa jej aj v skladbe I Gave You Power, ktorá je ďalšou ukážkou jeho rozprávačského talentu. Z perspektívy zbrane prináša smutné svedectvá o zločinoch, na ktorých sa podieľala. Keď ju po niekoľkých týždňoch berie jej majiteľ opäť do ruky, unavená a frustrovaná z nekonečného krviprelievania ho v rozhodujúcom momente zradí a nevystrelí, čo sa mu stane osudným. Takto sa oslobodí a vyhne ďalšiemu zabíjaniu. Jej radosť ale trvá len do chvíle, kým ju nezdvihne niekto iný.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Poď si vypočuť spracovanie Rytmusa, Majselfa a Nii s Tinou v podobe sláčikového orchestra!

Raper mal od samého začiatku pochybnosti o tom, či poslucháči budú vedieť identifikovať, že rapuje z pohľadu zbrane. V úvode im preto radšej celú pointu naservíroval ako na zlatom podnose. Jeho spolupracovníci ho ale ubezpečovali, že na to určite prídu aj bez toho, aby im pomáhal. Najmä Tone z producentského dua Trackmasters chcel túto časť vystrihnúť. Keďže však išlo o jednu z posledných skladieb, ktoré nahral na album It Was Written, a z nového materiálu bol nadšený natoľko, že už nič nechcel meniť, všetko zostalo na svojom pôvodnom mieste. S odstupom času priznal, že podcenil publikum a že naozaj nemusel čokoľvek prezrádzať.

S veľmi podobným konceptom pracovala už pred Nasom skupina Organized Konfusion. Práve jej nápad bol pre neho priamym zdrojom inšpirácie. V skladbe Stray Bullet sa jej členovia štylizujú do rolí guliek vypálených zo zbrane, ktoré zasiahli nevinné obete. Jednou z nich bolo nič netušiace šesťročné dievčatko na detskom ihrisku. Rapujú o ich ničivom putovaní a nešťastí, ktoré za sebou zanechávajú. Snažia sa zdôrazniť nemilosrdnosť, s ktorou zabíjajú. Po rozpade formácie rozvíjal myšlienku ďalej Pharaohe Monch na svojich sólových albumoch v pokračovaniach When the Gun Draws a Damage, čím vznikla celá tematická trilógia.

Dovoľte, aby som sa predstavila. Moje meno je rakovina

Papoose mal byť ďalším veľkým menom v hip hope. Spočiatku sa zdalo, že ním aj naozaj bude. Svojimi údernými punchlines si získal priazeň nejedného poslucháča. Spolu s DJ-om Kay Slayom nahrával mixtejpy ako na bežiacom páse a usilovne si budoval fanúšikovskú základňu. Hudobné vydavateľstvá od Def Jamu cez Interscope až po Atlantic sa predbiehali s lukratívnymi ponukami. Zmluvu nakoniec podpísal s Jive, kde mu boli ochotní dať najviac. Medializovaný kontrakt v hodnote 1,5 milióna amerických dolárov sa javil ako jasná výhra. Už onedlho však raper z Brooklynu pocítil na vlastnej koži nepríjemnú stránku hudobného priemyslu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zabili sociálne siete disstracky v rapovej hudbe? (NÁZOR)

Nahrávacia spoločnosť mala vlastnú predstavu o ďalšom vývoji jeho kariéry a vydanie jeho debutového albumu The Nacirema Dream neustále odkladala. Ich cesty sa preto rozišli. Manžel raperky Remy Ma ho potom zverejnil nezávisle, aby sa po tejto nepríjemnej skúsenosti vyhol akýmkoľvek zásahom do svojej tvorby. Komerčného úspechu sa však nedočkal. V prvom týždni sa z neho v Spojených štátoch predalo len niečo cez 5-tisíc kópií, za čo si na sociálnych sieťach vyslúžil výsmech. K tomu sa ešte ozvala speváčka Erykah Badu, ktorá sa sťažovala, že jej vokály použil bez povolenia.

Aj napriek týmto nešťastným udalostiam zarezonovala z jeho albumu storytellingová skladba Cure. Papoose v nej názorne predvádza, prečo bol označovaný za budúcu hviezdu. V troch slohách sa prihovára postupne ako rakovina, AIDS a HIV. Z ich perspektívy opisuje, ako vplývajú na ľudské zdravie. Zároveň poukazuje na možnosti prevencie a dáva návody, ako sa pred nimi účinne brániť. Svet sa mu s ňou síce zmeniť nepodarilo, ako pôvodne naivne dúfal, avšak potvrdil ňou svoju lyrickú kreativitu.

Pokračovanie tohto článku už čoskoro! Storytelling žije!

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame