Zabili sociálne siete disstracky v rapovej hudbe? (NÁZOR)

Disstracky

Sociálne siete vs. dissy (Zdroj: YouTube.com/BLAS)

#K rapovej hudbe už prakticky odjakživa patrili aj dissy. Ide o jeden z najzreteľnejších prvkov hip-hopovej kultúry – skladby plné ostrých slov, kritiky, názorov, urážok a výhrážok, ktoré sú namierené na iných raperov. Nie všetky tieto veci sú zároveň pozitívne (logicky), ale práve to je jedným z dôvodov, prečo si tak veľa ľudí ide tento hudobný žáner. Napriek všetkému vývoju a podobne je z neho totiž stále cítiť autentickosť a tvrdosť bez ohľadu na to, aký bude feedback. A v dnešnom článku sme sa rozhodli zamerať sa práve na to, že ako toto všetko vlastne vo finále ovplyvňujú sociálne siete. Poď do toho spolu s nami!

Vznik disstrackov a ich cieľ

Disstracky v rapovej hudbe sa začali objavovať v 80. rokoch minulého storočia, keď sa hip-hop stále len formoval a prvý známy rapový beef sa nazýval Roxanne Wars. Začal konkrétne v roku 1984, keď sa spojila Roxanne Shanté s Marley Marlom a spoločne vydali track „Roxanne´s Revenge“, ktorý bol namierený proti triu U.T.F.O. Raperi ako Kool Moe Dee a Busy Bee Starski boli zároveň taktiež medzi prvými, ktorí sa zapojili do týchto slovných bitiek. Cieľom disstrackov odjakživa bolo ukázať svoju nadradenosť nad inými rapermi, vyjadriť nesúhlas s ich postojmi alebo jednoducho sa pohrať s vlastnými skills a ukázať tak dominanciu práve voči tej konkurencii.

Moderná doba a vplyv sociálnych sietí

S príchodom sociálnych sietí sa spôsob, akým sa tie spomínané myšlienky ako názor, kritika a podobne… Dosť rapídne zmenil. Samozrejme nie hneď, ale keďže sociálne siete sú stále dostupnejšie a čoraz viac verejného diania se deje práve tam, akoby aj vo veľkej miere nahradzovali práve vyjadrenia skrz rapové skladby. Raperi už nepotrebujú disstracky na výmenu ostrých slov – stačí im jeden tweet, reelsko alebo storka. Tým sa zmenila aj povaha disstrackov, ktoré sú už vlastne v poslednej dobe najmä v našich končinách veľmi ojedinelé. Stále je v rape síce prítomná súťaživosť, rivalita a podobne… Ale jednoducho k tomu už nevznikajú skladby, ktoré by možno už boli aj skutočnou odmenou pre všetkých skalných fans tej alebo tamtej strany. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Sergei Barracuda neustále prosperuje: Jeho nový album je opäť kvalita

Za posledné roky vzniklo hneď niekoľko trackov, ktoré by čosi také v rámci našej scény dokázali vyvolať, ale čoraz viac sme svedkami akoby iba podprahových odkazov, kde nie je vždy jasné, na koho môžu byť mierené. A keď už sa z toho stal skutočný konflikt… Tak sa to ďalej ako na sociálne siete žiaľ nedostalo. 

Ťažko povedať, či sa čosi také ešte niekedy stane a skutočne sa proti sebe otvorene v skladbách postavia naše najznámejšie rapové mená. Nie žeby nám chýbala zlá energia, je skvelé vidieť stále nové a nečakanejšie spolupráce… Ale predsalen ide stále o rap a poriadne dianie k nemu vždy patrilo. Čo si o tom myslíš ty? Daj vedieť do komentárov!

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame