Športová masáž: Ako predísť zraneniu a pripraviť sa na lepší výkon

Foto: VGstockstudio, Iryna Inshyna / Shutterstock.com

Nielen profesionálni športovci potrebujú z času na čas odbornú starostlivosť. Platiť si fyzioterapeuta je však pre väčšinu priemerne zarábajúcich Slovákov nemožné. Našťastie si môžete kúpiť masérske pomôcky za pár eur, ktoré si navyše ľahko zbalíte do batohu a vezmete na výlet. Tak čo, ste zvedaví, ako vám tieto šikovné vecičky môžu spevniť zdravie?

Relax rovná sa masáž

Niektorí to robia pre endorfíny, niektorí, aby si zrelaxovali svalstvo a mohli sa vrhnúť do ďalšieho športovania. Znie to, akoby sme sa bavili o závislých ľuďoch a droge, ktorú si kupujú. Tou drogou je masáž. Nie je síce návyková – aspoň väčšinou – ale je veľmi príjemná. 

Pomáha uvoľňovať stuhnuté svalstvo a dráždi nervové zakončenia. To v konečnom dôsledku vedie k lepšiemu fungovaniu krvného obehu a pravidelnejšiemu dýchaniu. Ako sme už spomenuli, odmenou dobre odvedenej masáže je aj záplava endorfínov, ktorá sa uvoľňuje v mozgu a zaplavuje nás príjemným pocitom

Masáž od profesionálov je drahá záležitosť. A nenarážame na to, že budete celí od masážneho olejčeka. Za služby sa platí a masáže sú v poslednom období na výslní. Ak chcete ušetriť pár eur, počkajte na Black Friday v Decathlone a kúpte si tam masážne pomôcky za prijateľnú cenu. Výhoda je tá, že ich môžete použiť opakovane kedykoľvek a kdekoľvek. V Decathlone si môžete kúpiť napríklad masážne valce rôznych rozmerov, tvarov a tvrdosti, ktoré sú v súčasnosti veľmi obľúbené u športovcov.

Foto: VGstockstudio, Iryna Inshyna / Shutterstock.com

Ako sa masírovať

Masírujte sa v závislosti od toho, čo chcete robiť. Ak sa pripravujete na napínavý športový zápas alebo dynamický vysokohorský výstup, vyburcujte sa povzbudivou, dráždivou kondičnou masážou. Naopak, keď máte pred sebou príjemný cyklovýlet, doprajte si len uvoľňujúcu masáž. Relaxačnú masáž si doprajte aj po výkone. Dôjde tak k detoxikácii a regenerácii svalov. 

Hlavne opatrne

Asi vám netreba pripomínať, že vždy masírujeme tú časť tela, ktorá je najviac zaťažovaná. S masážnymi pomôckami narábajte opatrne, vyhnite sa rýchlym pohybom, mohli by ste si ublížiť. Všetko robte plynulo a tak, aby vám to bolo príjemné. Zbytočne sa nenamáhajte a neprepínajte svaly. Radšej pomaly ako rýchlo. Nič vám neutečie. Ak sa však budete ponáhľať, môžete nakoniec prísť o omnoho viac, než je pár minút času.

Kedy masáž nerobiť

V prípade, že ste po operácii, masáži sa radšej vyhnite. Mohli by ste si totiž spôsobiť vážne zranenia a odsúdiť sa na ďalší pobyt v nemocnici. Masáži by ste sa mali vyhnúť aj vtedy, keď máte nejaké čerstvé zranenie, alebo keď trpíte zápalovým ochorením. 

Ukazovateľom toho, či je masáž účinná, by mal byť váš subjektívny pocit. Vyhnite sa poučkám a radám “kvalifikovaných” fitnesákov na sociálnych sieťach. Akonáhle pocítite bolesť, nechajte masáž masážou. Uvoľnenie napätia v svaloch síce urýchľuje ich regeneráciu, no môže aj uškodiť, keď sa vykoná neodborne a hrubo.

Zdroj: PR článok
Odporúčame