Nemáš dôvod na úsmev? Tieto zdravotné benefity jógy smiechu ti razom vyčaria úsmev na tvári, aj keby si nechcel

Úsmev

Úsmev (Zdroj: Unsplash.com/Nick Fewings)

#Je tu jeseň a možno sa v dôsledku toho usmievaš čoraz menej. Každý z nás však pozná ten pocit, aké je úžasné smiať sa od srdca a možno si ani neuvedomuješ, že to má obrovské benefity aj pre tvoje fyzické a duševné zdravie. Dr. Madan Kataria, bývalá praktická lekárka a tvorkyňa jogy smiechu, ti priblíži, ako presne funguje táto jóga. Toto cvičenie totiž pomáha ľuďom, aby sa cítili radostne.

Smiech nie sú len vtipy

Možno ťa prekvapí, že tento cvičebný program zahrňujúci dlhotrvajúci smiech sa nezakladá na humore a rozprávaní vtipov. Smiech iniciuje ako formu cvičenia – a pri cvičení sa zmení na formu skutočného smiechu. „Je to jednoduché cvičenie na smiech a dýchanie“ hovorí Kataria, keď vedie tieto hravé cvičebné postupy so svojimi klientami. Túto jógu smiechu môžeš uplatniť aj keď sa cítiš dobre, ale aj keď nemáš absolútne žiadny dôvod na úsmev. Cvičebné techniky ktoré používa, začínajú správnym dýchaním, ktoré prechádza do skutočného, hlbokého smiechu.

„Znižuje to stres,“ pokračuje Kataria a ukazuje jogínske pozície. „Posilňuje váš imunitný systém a udržuje vašu myseľ pozitívnu!“.

Kluby smiechu

Jóga smiechu pochádza zo skromných začiatkov, ale neuveríš, rozrástla sa do globálneho hnutia! V Ázii, Európe a Severnej Amerike boli založené stovky klubov, kde sa môžu nadšenci stretávať zadarmo. Na prvom stretnutí v Bombaji v roku 1995 sa zúčastnilo síce len 5 ľudí, ale momentálne sú kluby smiechu obrovským hitom. Kataria videla, že v Bombaji sa ľudia často nesmejú, preto jej napadla myšlienka založiť práve takýto klub. Jednoducho sa vybrala do parku a spýtala sa ľudí, či sú ochotní vstúpiť do takéhoto projektu. Títo sa jej smiali a pýtali sa, či je v poriadku, ona však odpovedala: „Áno, prečo to neskúsiš?“

Z tohto stretnutia vznikli ďalšie a po 27 rokoch sa nadšenci stretajú niekedy aj 2 krát denne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chceš byť zdravý aj po prázdninách? Dodržiavaj tieto rady a choroba ťa bude obchádzať na kilometre!

Ha ha ha metóda

Kataria približuje ako to na stretnutiach funguje: „Začali sme len predstierať smiech, napríklad slovami ha ha ha ha a potom sa ľudia začali naozaj smiať. Bolo to nákazlivé, nemohli sme prestať.“ Potom pridala k smiechu niekoľko dychových cvičení, ktoré okysličujú telo a vylučujú oxid uhličitý – čím sa zvyšuje hladina energie a tým pádom sa u účastníkov zvyšovala aj životnosť ich smiechu. Jóga smiechu naráža na hlboko zakorenenú potrebu smiať sa, ktorá je z jedného alebo druhého dôvodu potláčaná. Ako malé dieťa si sa dokázal smiať prakticky stále, ale ako starneš, zábava začína ustávať – tvoj mozog tlmí emócie v súlade s potrebami druhých. Čiže rozvíjaš empatiu.

Možno si pamätáš, že ti rodičia alebo učitelia povedali, že sa nevhodne chichoceš a preto si často mohol mať v dôsledku toho pocit, že ak sa smeješ, tak sa správne neučíš, nepracuješ, ani sa nevieš sústrediť. Niekedy je to opodstatnené, ale nie vždy!

Účinky smiechu na tvoje telo

Smiech spôsobuje, že telo uvoľňuje endorfíny, ktoré pôsobia ako prírodný liek proti bolesti. Smiech tiež dokáže potláčať stresové hormóny, ako je kortizol, znižuje úzkosť prostredníctvom zníženia hladiny adrenalínu a aktivuje prirodzený relaxačný systém tela. A teraz ti dáme jednu radu v podobe prvej pomoci – keď nemáš silu na úsmev, zahryzni sa do ceruzky a tento šikovný trik imituje úsmev a oklameš svoj mozog a tým pádom budeš mať pocit, že prežívaš radosť.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk ,theguardian.com
Odporúčame