Slovenský folklór je späť medzi mladými: Móda inšpirovaná ľudovou kultúrou je pastvou pre oči

Zdroj foto: Archív Jaroslavy Wurll Kocanovej/ Maruška Jeňová Ihnátová

#Tradície, ktoré si na Slovensku tak veľmi chceme ctiť sú dnes často odsúvané bokom. To, že sú slovenské tance a piesne sú plné života vedia aj folkloristi z Horného Zemplína, ktorí každoročne organizujú Hornozemplínske folklórne slávnosti. Potvrdzujú tak, že folklór nie je len záležitosť starých, ale nachádza

Tradície so všetkým, čo k tomu patrí

Folklór na Slovensku zažíva, chvalabohu, dobré roky, k čomu prispievajú aj rôzne relácie o našich zvykoch a ľudovom umení. Je tak bližší aj bežným ľuďom. Darí sa mu tak robiť to, prečo existuje – aby spájal ľudí. V tomto roku sa okrem nášho tradičného tanca, hudby a spevu počas Hornozemplínskych slávností v meste Vranov nad Topľou bude konať aj folklórna módna prehliadka, ktorá umožňuje ďalšie prepojenie súčasných ľudí s ľudovými zvyklosťami.

Príležitostí vidieť dnes tradičný slovenský kroj v plnej paráde je veľmi málo. A ušiť ho je ešte ťažšie! Spolu so všetkými detailmi, doplnkami a dokonca s pôvodnými technikami obliekania a česania – presne takto budú môcť návštevníci slávností vidieť dvanásť krojov z celého Slovenska.

Mladých myšlienka oslovila

„Folklór je pre mňa diagnóza. Venujem sa mu už dvanásty rok a stále ma doslova viac a viac pohlcuje. Nie je to len o vystúpeniach, nácvikoch, či festivaloch. Je to súčasť môjho každodenného života, niečo čo mi prúdi krvou a slovami to neviem opísať, “ hovorí o svojom vzťahu k folklóru členka súboru Vranovčan Vierka Nemčíková, ktorá bude počas slávností modelkou.

Okrem modeliek uvidíme aj modelov a samotní mladí, ktorí budú kroje predvádzať sú z nápadu nadšení. „Podľa mňa je to úžasné oživenie programu Hornozemplínskych folklórnych slávností. Ľudia budú môcť vidieť kroje, ktoré len tak bežne neuvidia a o niečo tým obohatia svoje vedomosti,“ hovorí modelka Vierka Nemčíková. Súhlasí s ňou aj Branislav Čakurda, taktiež člen Vranovčanu, ktorý kvituje unikátnu udalosť v malom meste na východe Slovenska. „Týmto dokážeme, aký je folklór rozmanitý v rôznych regiónoch, čo sa týka vyšívania krojov a ľudovej hudby,“ dodáva.

Prepojenie s módou súčasnosti

V rámci prehliadky vo Vranove však priaznivci uvidia aj modely inšpirované ľudovými tradíciami z dielne módnej návrhárky Jaroslavy Wurll Kocanovej, ktorá pochádza z malej dedinky Cabov pri Vranove nad Topľou. Mladá, šikovná návrhárka preplieta moderné s tradičným a darí sa jej vo svojich kolekciách šiat ukázať ľudovosť, ktorá nie je gýčom, ale vkusným doplnkom a znakom hrdosti na svoju domovinu. „Tieto modely šiat sú naozaj pastva pre oči a keď sa to všetko prepojí s úžasnou hudbou, bude to vynikajúci zážitok,“ hovorí Vierka.

Krásne vzory na oblečení vznikajú aj vďaka tomu, že pozorne študuje kroje, ktorými sa chce nechať inšpirovať a ani ľudové vzory zo západného Slovenska „nediskriminuje“. Aj na módnej prehliadke budeme môcť vidieť jej šaty z dvoch kolekcií – Slavianka a Poľana. Na svojej prvej kolekcii – Slavianke pracovala sedem rokov a inšpiráciou pre ňu boli kroje z Čataja, Piešťan, Trnavy a Jablonice. Nová kolekcia Poľana je inšpirovaná okolím Podzámčoka a Pliešovcom.

„Folklór je podľa mňa stránka života človeka, do ktorej by mal každý nakuknúť, inak príde oveľa,“ hovorí Branislav. Ľudové tradície sa teda dotknú ďalšej sféry bežného života mladých ľudí – módy. A my budeme toto prepojenie s radosťou sledovať.

A čo vy a váš vzťah k ľudovým tradíciám?





Odporúčame