Módna stylistka a influencerka Janka: Slováci sú v móde šikovní. Narozdiel od Čechov

Foto: archív J.K.

#Milovníčka farieb, zvierat, tetovaní a najmä módy. Aj takto možno definovať Janku Kočišovú, žieňa, ktoré sa ukrýva za profilom jankatopanka. Ak zavítaš na jej Instagram účet, raz-dva zistíš, že táto blogerka sa nedá zaradiť do žiadneho šuplíka. A to je dobre.

Jani, prezraď nám, ako to celé začalo? Kedy vznikol impulz vytvoriť prvé zábery a prezentovať svoj svet na Instagrame?

Prvotným impulzom bolo asi to, že ma už nebavila vysoká škola, ani práca, ktorú som popri nej robila. Môj život bol smutný a nemal zmysel. Začala som dumať, čo urobím, aby som sa aspoň trošku uspokojila. V tej dobe už Instagram fičal, ale iba tak rekreačne.

Začala som tam teda nejako spontánne postovať svoje outfity .To ma na začiatok veľmi bavilo. Hoci som z toho nemala žiaden osoh, moje kreatívne ja konečne dostalo priestor. Vtedy ma sledovalo asi len 500 ľudí, no dostala som od nich podporu a to ma motivovalo. Svoje outfity som začala posielať do projektu Dnes nosím. Tí ma začali takisto podporovať a potom to už išlo samo.

Nebojíš sa farieb, ani rôznych vzorov. Ako vnímaš to, čo sa nosí v našich uliciach?

Ja som toho názoru, že nech si každý nosí to, čo sa mu páči. Nikdy by som nikoho verejne nekritizovala. Keď sa mi nepáči, som proste ticho. Tieto sociálne hejty ma nebavia. Slováci sú v móde náhodou veľmi šikovní! Na rozdiel napríklad od Čechov…

Máš viacero tetovaní. Mnohí, ktorí ich tiež majú tvrdia, že človek nikdy neostane len pri jednom. Súhlasíš?

No veru neostane. Po lete plánujem po zas nové. Podľa mňa je dôležité zachovať ich v jednotnom štýle.

Stretávaš sa aj s negatívnou kritikou?

Samozrejme, chodí mi aj mnoho anonymných správ. Ale to k tomu asi patrí. Negativizmus neškodí mne, ale skôr tým, ktorí ho šíria. Takže pohoda.

Dlho si sa pohybovala v modelingu. Je táto práca náročná? Čo všetko si vyžaduje?

Od 13-tich do 18-tich rokov som si v modelingu zažila svoje. Neustále presuny z miesta na miesto či 50 eur vreckové na týždeň od agentúry. Z tých 50 eur si modelky musia zaplatiť všetky výdavky. Set karty pre klientov, prepravu, stravu. Každý deň dostanete zoznam kastingov, na ktoré sa máte dostaviť. Celé dni sedíte v metre a cestujete z jedného na druhý. Na konkrétnych joboch je však super, tam sa dá pekne zarobiť.

Aký najväčší mýtus je spojený s modelingom?

Podľa mňa to, že modelky dobre zarábajú. Vysoký zárobok je zriedkavý. Pokiaľ teda nie ste modelka z Victoria‘s Secret.

Dnes si módnou stylistkou. Nechajú si od teba ľudia poradiť?

Áno, nechajú. No ja to riešim skôr tak, že sa s klientom bavím osobnejšie a zistím, čo má rád, čo mu vyhovuje, aká je jeho pracovná náplň, kde trávi čas. Preferujem osobné stretnutie, na ktorom zistím typ postavy, čo je pri výbere oblečenia tiež veľmi dôležité. Takto sa mi ľahšie styluje. Nie je to o mne, ale o klientovi. Snažím sa prispôsobiť viacerým faktorom, aby bol styling efektívny a aby ho vedel dotyčný využiť vo svojom živote čo najlepšie.

Spolupracuješ s rôznymi spoločnosťami. Viaže sa s tvojou spoluprácou nejaký nezvyčajný zážitok?

Je tam viac zaujímavých situácií, ale bolo by neprofesionálne o tom takto verejne rozprávať. Poviem len toľko: Neverte všetkému, čo vidíte.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Ráno raňajky a káva, maily, idem cvičiť, následne mierim do nákupných centier a vypožičiavam oblečenie na stylingové joby. Potom pracujem, fotím alebo točím (časopisy, reklamy, klipy), alebo robím iné projekty. Večer pivko, frajer a psík.

Čo je podľa teba dôležité pre človeka, ktorý sa chce presadiť na Instagrame?

Nech sú sami sebou a nech to nemajú za prioritu. Ja si idem prirodzenou cestou. Nič nehrotím nasilu, na nič sa nehrám. Snažím sa byť taká, aká v skutočnosti som. A to by som odporučila aj ostatným.


Chceš zažiť párty, ktorá nechce byť populárna?
Tak to nesmieš vynechať The Unpopular Party v Bratislave s Pil C a Fobia Kidom. Lístky nájdeš na Predpredaj.sk!

Odporúčame