Slovensko pre (ne)náročných turistov: Andy Warhol či najtmavšia obloha u nás. To všetko na Hornom Zemplíne

Milan Bališin/commons.wikimedia.org

#Horný Zemplín je pre mnohých odľahlý región, ktorý sa nachádza v severovýchodnej časti Slovenskej republiky. Zo severu susedí s Poľskom, zo západu s regiónom Šariš, na juhu prechádza do regiónu Dolný Zemplín a na východe susedí s Ukrajinou. Patria tu okresy ako Humenné, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou alebo Stropkov. A čo v tejto časti našej krajiny môžu objaviť (ne)nároční turisti?

Vihorlatský prales

Pralesy nájdeme aj na Slovensku, nemusia sa nám za každú cenu spájať len s ďalekými krajinami na iných kontinentoch. Vihorlatský prales sa nachádza vo Vihorlatských vrchoch a ide o miesto, ktoré bolo vyhlásené za lokalitu Svetového Prírodného dedičstva UNESCO. Sú v ňom zachované bukové pralesy s exemplármi, ktoré rastú už štvrť tisícročia. Na Slovensku máme len tri ďalšie podobné pralesy.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola 

Andy Warhol patril k najvýznamnejším umelcom 20. storočia a je dobre známe, že jeho korene siahajú na Slovensku. Aj keď on sám sa už narodil v Spojených štátoch, z východu pochádzali jeho rodičia. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola bolo v okresnom meste Medzilaborce založené v roku 1991 s troma hlavnými expozíciami. V prvej z nich nájdeme diela Paula Warholu – Andyho brata a tiež Paulovho syna Jamesa, v ďalšej zase materiály o Andyho pôvode. No nájdeme tu aj samotné diela Warhola,

A wiecie, że tylko godzinę jazdy autem od nas, w małym, przygranicznym, słowackim miasteczku Medzilaborce, znajduje się muzeum pop artu im. A. Warhola? Okazuje się, że rodzina Andiego mieszkała w domu z bali bardzo podobnym do naszego i to całkiem nieopodal nas. Stąd pomysł muzeum. Droga jest bardzo widokowa. Można w międzyczasie zaliczyć też jakiś fajny spacer. A samo muzeum jak dla nas to jak raj na ziemi ❤ Prace Warhola, Basquiata, Lichtenstaina i różnych innych fascynujących postaci. Zwiedzanie umila muzyka The Velvet Undergrand ❤ ❤ Aaa i wstęp kosztuje tylko 4 euro i nawet kawa w automacie jest pyszna. Bardzo polecamy. Bardzo. Ps. Dziękujemy naszym majowkowym gościom, dzięki którym odkryliśmy to niesamowite miejsce ❤ #muzeum #popart #andywarhol #Medzilaborce #wycieczka #thevelvetunderground #czegochciecwiecej #radosc

A post shared by Ptasie Radio Brzozow (@ptasieradiobrzozow) on

Čičva 

Čičva je zrúcanina hradu z 13. storočia stojaca na zalesnenom výbežku Beskydského predhoria nad obcou Sedliská. Hrad poškodilo posledné Rákociho povstanie v 18. storočia a už odvtedy je zrúcaninou. Z hradného kopca je fantastický výhľad.

Park tmavej oblohy Poloniny

Ide o prvý park tmavej oblohy na Slovensku a len 20. parkom tmavej oblohy vo svete. Tak prirodzená nočná tma, ktorá by bola neovplyvnená umelým osvetlením ľudí, na Slovensku už neexistuje. V Národnom parku Poloniny je svetelné znečistenie minimálne.

Veľká Domaša

Domaša je jedno zo slovenských morí. Táto dobre známa vodná nádrž sa nachádza v Ondavskej vrchovine, na území okresu Vranov nad Topľou a čiastočne aj Stropkov. Na Domaši sa tiež počas leta deje množstvo akcií a festivalov.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *