Slovensko pre (ne)náročných turistov: V Kysuciach nájdete svetové rarity, ropný prameň i stopy posledného človeka na mesiaci

Wikimedia Commons

#Pred mesiacom sme vám priniesli článok o tom, ktoré pamiatky by ste mali navštíviť v regióne Spiš. Dnes sa venujeme Kysuciam, jednému z 28 regiónov Slovenska, ktorý leží na severozápade našej krajiny.

Kde to vlastne cestujeme? Na západe hraničia Kysuce s Českom a na severe s Poľskom. Tento región nesie názov po rieke Kysuca a medzi jeho najstaršie mestá patrí Kysucké Nové Mesto. Kysuce sú regiónom, ktorý neoplýva rudným bohatstvom, termálnymi prameňmi, ani hradmi či cennými historickými pamiatkami, tak ako mnohé iné časti Slovenska. Napriek tomu, však môžu zaujať aj náročného turistu.

Klokočovské skálie 

Je zaujímavé prechádzať sa lesmi v obci Klokočov a objavovať skalné steny, miesta, ktoré dodnes obsahujú pieskovcové gule. Ide o raritu, ktorá svojho času lákala, vziať si nejakú guľu domov na ozdobu. Urobilo to len málo ľudí, zväčša miestnych a veľmi, veľmi dávno, pričom dnes je povedomie o hodnotách  týchto geologických rarít silnejšie. Z vedeckého hľadiska majú nesmiernu hodnotu. Podobné sa nachádzajú už len v Južnej Amerike a na Novom Zélande.

Ropný prameň v Korni 

Korňa je obec nachádzajúca sa pri meste Turzovka, zaujme nielen drevenicami, príjemnými ľuďmi, no určite i ropným prameňom vyvierajúcim na jednej z miestnych rolí. Ide o verejne prístupnú, zákonom chránenú prírodná pamiatku, z ktorej vyteká ropa. Našťastie pre priemyselné použite nie je práve tá najkvalitnejšia.

Skanzen Vychylovka a lesná železnica 

Ku Kysuciam neodmysliteľne patria drevenice a aj z pohľadníc známa lesná úvraťová železnica. Tá kedysi premávala po dlhej trati od Vychylovky po oščadnickú pílu. Trasa neskôr zanikla a zachovala sa len časť, v ktorej vybudovali skanzen. Lesná úvraťová železnica, tak premáva aspoň v areáli, kam boli premiestnené celé drevenice a stavby z okolia. Vznik skanzenu bol odštartovaný výstavbou vodnej nádrže Nová Bystrica, ktorá zatopila obce Riečnica a Harvelka. Zaujímavosťou je, že pôvodná trať je prestavaná na cyklotrasu s odbočku do obce Radôstka.

Pamätný dom Eugena Cernana vo Vysokej nad Kysucou 

Posledný muž, ktorý kráčal po Mesiaci a do piesku napísal meno svojej dcéry, mal v žilách kysuckú krv. Kysučania, najmä tí z Vysokej nad Kysucou, sú hrdí na Eugena Cernana. Potomok miestneho rodáka sa síce narodil v USA, ale presne vedel, kde sú jeho korene a dom prarodičov aj viackrát navštívil. Ako pilot amerického letectva, neskôr v úlohe astronauta NASA letel tam, kde je letieť snom každého malého chlapca.

https://www.instagram.com/p/BPW2AtuDvnp/?tagged=eugencernan

Stará Bystrica 

Navštíviť Vychylovku a minúť Starú Bystricu je ako ísť do Prahy a vidieť len Hradčany. Dnes jedno z najnavštevovanejších miest Kysúc láka na originálny Slovenský orloj, ktorý údajne ukazuje najpresnejší čas a tiež slnečné i lunárne ukazovatele. Všetky astronomické ukazovatele sú pritom nastavené presne v závislosti od geografickej polohy obce a tohto orloja.

Kam ešte? 

Za návštevu určite stojí aj Makov, Kysucké múzeum v Čadci, Kaštieľ v Oščadnici, rodný dom Jozefa Krónera, Oščadnica a lyžiarske stredisko.

Odporúčame