Prečo ti zvykne škvŕkať v bruchu? Nová štúdia odhalila ďalšiu záhadu ľudského tela

Určite nie je dobré ignorovať signály a prepadnúť extrémnemu hladu (Zdroj: Freepik/freepik)

#Určite poznáš ten pocit, keď ti v bruchu „vyhrávajú muzikanti“. Nepríjemné pocity a zvuky, ktoré sprevádzajú hlad však majú svoje opodstatnenie. Dokonca, brušná symfónia nemusí vždy znamenať len to, že by si mal niečo zjesť. Premýšľal si niekedy nad tým, čo sa v tvojom bruchu deje, keď ti začne oznamovať, že je čas na jedlo?

Kombinácia viacerých faktorov

Dôvodom, pre ktorý s tebou tvoj žalúdok komunikuje, je kombinácia faktorov. Nie je to len zhluk random zvukov, ako by si si možno myslel. Tento proces má aj vedecké vysvetlenie. Ide hlavne o pohyb tráviacich svalov, ale tiež aj o akési hormonálne signály, ktoré ti telo dáva.

Jedlo tlmí zvuky

Primárnym dôvodom pre škvŕkanie v bruchu je hlad. Žalúdok jednoducho dáva signál, že je prázdny. Jedlo pôsobí ako izolácia zvuku – teda keď sa dlhšie nenaješ, prirodzená aktivita svalov sa stáva počuteľnou. Pritom nejde o žiaden špeciálny stav.

Ako sme spomenuli, jedlo izoluje tráviace trubice, ktoré vydávajú zvuky. Svaly v nich sa sťahujú a uvoľňujú, čo spôsobuje proces samotného trávenia. Predstav si to ako by si mal v tele trubičky, ktoré je potrebné stláčať, aby mohli expedovať veci (potravu) ďalej. Je to dôležitý jav v tele, bez nich by jedlo tráviacim traktom jednoducho neprešlo.

Neexpedujú iba jedlo

Peristaltika (odborný názov pre posun potravy po tráviacej sústave) nemá na starosti iba pohyb jedla, taktiež je nápomocná pri posune plynov a tekutín. A keď sa všetky tieto činnosti dajú dokopy, vzniká práve zvuk, ktorý ti pripomína, že by si sa mal najesť.

Podieľajú sa na tom aj hormóny

Hormóny majú dôležitú úlohu pri pýtaní si jedla. Dva kľúčové hormóny sú ghrelín (hovorí ti, že si hladný) a leptín (dáva ti signál o sýtosti). Podľa toho, čo už veda vie, sa predpokladá, že pocit hladu spôsobuje stúpanie ghrelínu, čo by malo zvyšovať aj pohyb svalov, ktoré sa podieľajú na brušnej akustike.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Budeš mať žalúdok na tieto otázky? Sme zvedaví, čo všetko vieš o trávení!

Kedy je čas na jedlo?

Je ťažké určiť správny čas na jedlo. Záleží na okolnostiach, preferenciách ale aj tvojom životnom štýle. Určite nie je dobré ignorovať signály a prepadnúť extrémnemu hladu, no nemusíš ani hneď „skočiť“, keď ti trochu „zahrajú muzikanti“.

Ideálne je jesť vtedy, keď začneš cítiť prvé známky hladu. Čakať na signál extrémneho hladu určite nie je zdravá alternatíva. Môže to viesť k impulzívnemu výberu jedla a následnému prejedaniu sa. Naša rada je, aby si si jedlá plánoval. Hlad ťa neprekvapí, predídeš prejedaniu či „vlčiemu hladu“ a tvoje trávenie bude v rovnováhe.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame