Zamyslel si sa niekedy nad tým, aký starý je Mesiac? Vedci prišli s odpoveďou, ktorá ťa šokuje!

Podľa výpočtov by to znamenalo, že má približne 4,46 miliardy rokov (Zdroj: Freepik/nonnie192)

#Ak sa zaujímaš o vesmírnu tematiku, určite si sa niekedy zamyslel nad tým, ako staré môžu byť planéty či hviezdy. Mesiac, ktorý obieha okolo Zeme, je naším spoločníkom takmer od počiatku planéty, necelých 4,5 miliardy rokov. Vznikol krátko po zemeguli, v čase, keď bola slnečná sústava ešte mladá.

Vesmírny mladík?

Vek mesiaca je zjavne klamlivý. Podľa Science Alert majú nové výskumy vzoriek z lunárneho modulu Apollo tvrdiť, že je mesiac starší, než si ľudstvo myslelo. A to dokonca až o dobrých 40 miliónov rokov!

Podľa výpočtov by to znamenalo, že má približne 4,46 miliardy rokov. Je len o trošku mladší od Zeme, ktorá má okolo 4,54 miliardy rokov.  

Zisťujú vek kryštálikov z povrchu

„Kryštály sú najstaršie známe pevné látky, ktoré sa vytvorili po veľkom náraze. A pretože vieme, aké sú tieto kryštály staré, slúžia ako kotva pre lunárnu chronológiu,“ hovorí kozmochemik Philipp Heck z Chicagskej univerzity.

Mikroskopické kryštály objavili vo vzorkách mesačného prachu, získaného ešte počas výpravy Apolla.  Vedci študovali zirkón nájdený vo vzorkách Apolla 17, z poslednej mesačnej misie, ktorá sa uskutočnila v roku 1972. Tímy tvrdia, že tieto kryštály sa museli vytvoriť potom, ako sa povrch mesiaca spevnil z roztavenej hmoty na tvrdú plochu.

Došlo k vesmírnym zrážkam

Nie je presne známe, ako a kedy sa mesiac vytvoril, ale prítomnosť niektorých špecifických prvkov naznačuje jeho pôvod. Hypotéza vzniku nárazom je momentálne azda najviac obľúbená – malo k tomu dôjsť pri počiatkoch slnečnej sústavy, keď sa malo pri prelietavaní zraziť niekoľko veľkých telies.

Odhady, kedy k obrovskému stretu došlo, sa líšia. Rastúci počet dôkazov založený na dátume lunárnych vzoriek naznačuje, že sa to udialo oveľa skôr, než sa predpokladalo.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vedci vydali šokujúce oznámenie: Vyzerá to tak, že uniká jadro Zeme! Prečo sa to deje?

A čo zistili?

Pomocou atómovej sondy sa výskumníci dostali k odpadu z atómov, z ktorých následne odčítali informácie. Ukázalo sa, že vek týchto kryštálikov bol naozaj okolo 4,46 miliardy rokov, čo vyčísluje minimálny odhadovaný vek tejto prirodzenej družice Zeme.

„Je úžasné mať dôkaz, že kameň, ktorý držíte, je najstarší kúsok mesiaca, aký sme doteraz našli. Je to kohézny bod pre kopec otázok o našej planéte,“ hovorí jeden z vedcov.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame