Na tvojom názore skutočne záleží: Nauč sa ho však vyjadriť bez toho, aby si urazil svoje okolie

Photo by Matthew T Rader on Unsplash

#Možno aj teba vychovávali podľa pravidiel „starej školy,“ v ktorej bolo vyjadrovanie vlastného názoru brané ako odvrávanie. Podľa tejto autoritatívnej výchovy dieťa nemalo právo povedať, čo si naozaj myslí. Jeho úlohou bolo len počúvať na slovo a nemať vlastný názor. Existuje aj iný extrém výchovy. Ten, v ktorom ti rodičia dovolili všetko. A vôbec ich nemrzí, že si (nielen) ich už niekoľkokrát nazval hovädzím dobytkom.

Vedieť správne vyjadriť názor je však dôležité. Nie je dobré za každú cenu držať jazyk na uzde, no ak každému povieme „krutú pravdu rovno do očí,“ tak nám hrozí, že čoskoro prídeme o všetkých priateľov. Preto ti dnes ponúkame zopár skvelých spôsobov, ktoré stojí za to si osvojiť.

#1 Emócie bokom

Photo by Paula May on Unsplash

To je prvé a základné pravidlo. Ak ťa kvôli nadbytku emócií točí do všetkých strán, pokús sa udržať jazyk za zubami. Zhlboka sa nadýchni. Ak je to vážne, neboj sa vyjsť z miestnosti. Je dôležité nielen to, čo budeš hovoriť, ale aj aký tón zvolíš. Chladná hlava je jednoducho základ.

#2 Nie je to súťaž, ale diskusia

Môžeš mať absolútne opačný názor na danú problematiku. To nemusí byť hlavný problém. Avšak uvedom si, že rozhovor s druhým človekom by sa nemal zmeniť na súťaž, ale na diskusiu, ktorej účelom je nájsť pokiaľ možno čo najviac styčných bodov s druhým človekom. Súťažiť o to, kto je „väčšie zviera“ skutočne nemá zmysel.

#3 Vyskúšaj priamy spôsob

Photo by Matthew Henry on Unsplash

Ak dáš emócie bokom, ostane ti len názor, ktorý sa chystáš vyjadriť. Najlepšie je začať od seba. Nehovor, to, čo si podľa teba myslí druhý človek. Vrav predovšetkým o sebe. Na začiatok ti môžu pomôcť tieto vety:

  • „Myslím si, že…“
  • „Som presvedčený, že…“
  • „Podľa mojej skúsenosti…“
  • „Podľa môjho názoru…

#4 Môžeš ísť na to aj okľukou

Táto metóda je vhodná najmä pre tých, ktorí s vyjadrovaním svojho názoru nemajú veľa skúseností. Práve nepriama metóda im pomôže prelomiť ľady a pokúsiť sa vyjadriť to, čo si naozaj myslia. Taktiež pri nej však musíš vravieť predovšetkým o sebe. Skús čo najpresnejšie opísať situáciu. Tým dáš druhej strane k dispozícii všetky informácie na to, aby sa mohla vyjadriť. Tu je niekoľko pomocných viet:

  • „Mám pocit, že sa na mňa v tejto situácii zabudlo…“
  • „Neviem, čo si mám myslieť, no toto, čo sa stalo…“
  • „Rád by som s tebou prebral to, čo si mi včera povedal…“

Výhodou nepriamych metód je i to, že sa môžu používať aj pri vyjadrení názoru v skutočne háklivých otázkach. Druhú stranu neurazia a tebe dajú viac priestoru na manéver.

#5 Nauč sa rešpektovať aj opačný názor

Photo by Tiago Felipe Ferreira on Unsplash

Aj napriek tomu, že máte opačný názor, môžete sa naučiť vzájomne sa rešpektovať. Ak ho však podkopeš pod čiernu zem len preto, že sa mu nepáči rovnaká hudobná skupina, bude to svedčiť jedine o tvojej prízemnosti. Možno máte rozdielny hudobný vkus. Ale určite nájdete množstvo spoločných názorov, ktoré stoja za to, aby ste spolu neprestali komunikovať.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame