10+ nepísaných pravidiel etikety, ktoré by si mal osvojiť každý z nás: Pozerať na cudzí mobil sa jednoducho nepatrí

pixabay.com

#Ideme s dobou. Na mnohé pravidlá slušného správania sa žiaľ zabudlo. Na parkovisku nájdete len zriedka muža, ktorý by otvoril žene dvere pri nastupovaní či vystupovaní. Tie si musia poradiť bez nich. No dnes si povieme niečo o pravidlách slušného správania, ktoré naozaj stojí za to ovládať. Nielen, že si zachováte dobré vzťahy s okolím, ale ušetríte si aj nejaký ten trapas.

Veríme, že sa vám ich podarí aplikovať do bežného života.

#1 Prezeranie si fotografií v cudzom mobile

pixabay.com

Dala vám kamarátka postrážiť mobil? Alebo len tak, ledabolo, ležal na stole? Možno neodoláte a pozriete sa do galérie jej fotografií. Avšak je to vrchol neslušnosti a narušenie súkromia. Ak ste takí zvedaví, skúste sa jej na to slušne opýtať.

#2 Kompenzácia pomoci

Pomohol vám niekto pri sťahovaní alebo vám zadarmo postrážil deti? Je slušné sa za túto pomoc „revanšovať.“ Môžete ho pozvať na obed alebo službu odplatiť iným spôsobom. Táto priateľská pomoc by však nemala končiť len slovkom „ďakujem.“

#3 Po sebe si upracte

pixabay.com

Ak ste prespali u kamarátky, radšej po sebe upracte. Usteľte posteľ, napravte vankúše či vystrite deku. Je to gesto, ktoré vám nezaberie veľa času, avšak vypovedá o tom, že si skutočne vážite to, že ste boli v cudzom dome vítaní.

#4 Ďakujem, naozaj mi chutilo!

Pozval vás niekto na obed či večeru k sebe domov? Určite ho „služba za sporákom“ stála nejaký ten čas. Vy, ako hosť, by ste sa však mali pustiť do umývania riadu. Dáte mu tým najavo, že ste skutočne ocenili jedlo, ktoré vám ponúkol.

#5 Pri jedení

pixabay.com

Ak ste sa s veľkou chuťou pustili do jablka, dajte pozor, aby ste svojimi sprievodnými zvukovými prejavmi nerušili ostatných. Sú určité druhy jedál, ktoré je síce ťažké jesť potichu, no patrí sa aspoň sa o to pokúsiť. Ak si pri jedení zatvoríme ústa, je to celkom dobrý začiatok.

#6 Rozchod

Vraví sa, že stokrát je jednoduchšie sa s niekým zísť ako rozísť. A je to naozaj tak. Ak ste sa rozhodli pre ukončenie vzťahu, povedzte to partnerovi rovno do očí. Cez sociálne siete či telefón sa rozchádza len skutočný zbabelec.

#7 Berme ohľad na druhých

pixabay.com

Zdriemol si váš partner, alebo susedove deti už dávno spia? Základná slušnosť nám káže, že by sme mali brať ohľad na druhých. Ak niekto spí, nedupeme ako kone, netrieskame dverami. Zdá sa vám, že o tom netreba rozprávať? Mnoho ľudí však úplne ignoruje toto naozaj nenáročné pravidlo.

#8 Zmeškaný hovor

Ak ste si našli neprijatý hovor, mali by ste čo najskôr zavolať späť. Nie je dobré ho úplne odignorovať.

#9 Hádka

Sú páry, ktoré si zásadne musia prať svoju špinavú bielizeň pred publikom, nedbajúc na to, že ostatných privádzajú,  prinajmenšom, do rozpakov. Ak ste sa s partnerom pochytili, skúste sa zhlboka nadýchnuť. A radšej si výmenu názorov odložte na neskôr.

#10 Požičiavanie peňazí

pixabay.com

Všetci sme sa raz ocitli v situácii, že sme si potrebovali požičať. Pokúsme sa dlh vyrovnať čo najskôr. Ak sa má niekto dožadovať svojich peňazí, bude to trápne pre obe strany. Veď nie nadarmo platí, kamaráti buďme, dlhy si plaťme. A naozaj je to tak.

#11 Za volantom

Pustil vás niekto v nekonečnej kolóne pred seba? Skúste mu poďakovať. Môžete mu zakývať, alebo dať svetelný signál. Ukážte, že si vážite tento milý akt ľudskosti.

#12 Požičané auto

pixabay.com

Požičali ste si auto od kamaráta či rodinného príslušníka? Pokúste sa ho vrátiť čo najskôr a nezneužívajte jeho dobrotivosť. A ešte jedna poznámka, požičané auto by sa nemalo vracať s prázdnou nádržou.

#13 Všetci spolu

Chystáte sa niekde vyraziť so svojou partiou? Nezabudnite pozvať všetkých, pretože o akcii sa aj tak dozvie aj „piate kolo na voze.“ Potom je ťažké predstierať, že ste naňho jednoducho zabudli.

Veríme, že tieto pravidlá sa stanú samozrejmými pre väčšinu spoločnosti. Urobí to náš život trošku znesiteľnejším a krajším, pričom to nestojí až tak veľa námahy, však?

Zdroj: scooplify.comFoto: pixabay.com
Odporúčame