Šikovný @kajosinkovic a jeho jedinečné ilustrácie raperov

Z času na čas trocha odbočíme od raperov a producentov aj k iným ľudom, ktorých môžme v tejto rapovej oblasti nájsť a svojou prácou prispievajú do tejto kultúry. Minule sme už vypichli napríklad tvorcov videoklipov a dnes teda, tu máme ďalšieho človeka, ktorého tvorbu už mohol určite vidieť na sociálnej sieti každý z vás.

Kajo Šinkovič je mladý chalan, ktorý sa, ako už môžme na jeho IG profile vidieť, venuje najmä návrhom a grafike. Jeho prácu ste mali možnosť pozorovať hlavne na Instagrame, kde svojho času mala viac než polovica našej rapovej scény na profilovom obrázku práve jeho „diela“. U viacerých interpretov to platí doteraz a celú jeho špecifickú prácu si môžte prezrieť na jeho profile.

https://www.instagram.com/p/BZmFJ-3ATJE/?taken-by=kajosinkovic

Oslovili sme samozrejme aj samotného autora, ktorého sme sa opýtali pár vecí.

Ahoj Kajo, kedy si s týmto celým začal?

S celým týmto som začal cca 2 roky dozadu. Najprv som skúšal rôzne návrhy na merch pre interpretov, ale vtedy to ešte nestálo za to. Taktiež už bolo veľa ľudí, čo to vtedy robilo. Tak som sa rozhodol spraviť si vlastný merch a rozniesť ho medzi interpretov, čo sa mi vtedy v podstate aj podarilo.

Poznal si interpretov aj predtým, ako si začal robiť merch a podobne?

Pamätám si, že prvý interpret, s ktorým som sa zoznámil, bol Majk Spirit. On bol vlastne aj prvý, ktorý mal môj merch. S ostatnými interpretmi som sa zoznámil postupom času.

Takže od merchu si prešiel ku ilustráciám?

Áno, neskôr som začal tvoriť prvé ilustrácie tvárí. Neboli to kompletné tváre, ale iba zopár záchytných tieňov a biele oči. Neskôr, keď to začalo mat úroveň, si ma začali všímať rôzni interpreti, ktorí to vždy prezdieľali, a o pár mesiacov mi prišla ponuka na Hip Hop Žije. Medzičasom si začali dávať moje fotky na profilovky skoro všetci od Rytmusa cez PilC-ho, Separa, Moma až po Exploiteda.

Mohlo by ťa zaujímať:  Prinesie Pil C tento rok pokračovanie série Peroxid?

Na akej báze funguje táto spolupráca? Fotky vyberáš a ilustruješ sám, alebo ti interpreti píšu presnú predstavu?

Funguje to tak, že si zavoláme, dohodneme čo treba, príde mi fotka a už je to na mne. Keď som mal tak 13-14 rokov, tak som vždy chcel pracovať s rapermi a som rád, že to celé vyšlo.

Aké je to pozrieť sa na Instagram a vidieť, že také extrémne množstvo slávnych ľudí má na profilovke tvoju tvorbu?

Je zaujímave, ako sa to uchytilo. Nikdy by som si to nemyslel, ale som za to rád.

S tým, že ťa ľudia vnímajú, sa ti určite musí plniť aj instagramový inbox. Píše ti veľa ľudí ohľadne grafiky?

Plní, plní, je ich dosť. Len väčšina si bohužiaľ myslí, že to je len tak, že si napíšu a ja to hneď urobím. Bohužiaľ to tak nefunguje.

Veľa ľudí to zaujíma,tak sa opýtam. Môžu tvoju grafiku dostať aj bežní ľudia? Ak áno, za akých podmienok? Táto otázka by mohla odľahčiť náš, ale najmä tvoj inbox.

Ilustráciu spravím hocikomu, ale nie je to zadarmo, to je jediná podmienka. Cena samozrejme v inboxe.

No mnoho ľudí si však stále myslí, že im každý spraví všetko zadarmo, bohužiaľ. Prejdime ďalej. My sme už zaregistrovali aj niekoľko ľudí, ktorí sa snažia doslova kopírovať tvoj štýl. Eviduješ to aj ty? Aký je to pocit byť kopírovaný?

Evidujem to, ale vôbec to necením. Príde mi to, že sa nasilu tlačia niekam, kam nemajú. Navyše to väčšina z nich robí doslova jedným klikom, čo dokáže hociktorý z nás. Ale som rád, že ľudia majú rozum a moc to nepodporujú, samozrejme až na pár výnimiek. Cením napríklad @brettolah alebo @sofineworldwide, ktorí sa taktiež orientujú v niečom podobnom ako ja, ale majú svoj štýl a robia to dobre.

Mohlo by ťa zaujímať:  Ako to dopadne, keď Brit počúva Yzomandiasa? (VIDEO)

Pracuješ sám? Nejaké tvoje ambície do roku 2018?

Máme „tvůrči“ skupinu OutOfCrowd, s ktorou sme na začiatku roka chodievali robiť afterka a reporty z akcii, takže sme dali za pár mesiacov spoluprácu asi s každým top raperom na Slovensku. Teraz sa zase začala sezóna koncertov, takže sa môžte tešiť na nové veci. A chcel by som sa asi začať viac sústrediť na amerických interpretov, ale uvidíme.

Ďakujeme za rozhovor a držíme palce!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.