Miška a Vala rozpútali svojím podcastom sexuálnu revolúciu: Doma ani na školách sa o tejto téme nehovorí

Sexuálna výchova im nie je ľahostajná a vytvorili prvý podcast na túto tému (Zdroj: Facebook/Sexuálna Výchova)

#Sex, orgazmus, pohlavné choroby. Kedy si sa o nich s niekým rozprával naposledy naozaj otvorene? A rozprával si sa o nich vôbec niekedy? Určite si povieš, že táto téma by mala ostať tam, kde sa dejú veci s ňou spojené. V súkromí spálne. Chyba! Miška a Vala naštartovali podcast Sexuálna výchova a búrajú všetky predsudky.

Mladí chcú o tejto téme vedieť viac a súdiac podľa úspechu, ktorému sa podcast teší, im táto téma bolestne chýbala. Kto by predsa nechcel počuť rady a skúsenosti úplne zadarmo a bez toho, aby sa musel hanblivo pýtať kamaráta?

Dievčatá s témou pracujú naozaj dobre, citlivo a s vtipom. Úlohou podcastu je podnecovať debatu a pomáhať mladým, aby sa nebáli o sexe hovoriť otvorene. O tom, aké reakcie prišli z ich okolia, sexuálnych problémoch mladých aj sexuálnej výchove na školách nám Miška a Vala porozprávali v rozhovore.

Je to otázka, ktorú sa pravdepodobne pýtajú mnohí, ale spýtam sa ju aj ja. Kedy a ako vám napadlo začať s týmto podcastom?

Vala: Ja som si začiatkom roka vymyslela, že do narodenín musím začať s podcastom. Nemala som ucelenú predstavu o téme, ale nakoniec prišlo toto a do toho skvele zapadla Miška, ktorú som oslovila na spoluprácu.

Miška: Bolo to počas prvej vlny. Mňa mátala táto sexuálna otázka už dlhšie, a potom to nejako vyplynulo z dopytu. Ľudia sa ma začali pýtať čoraz viac otázok ohľadom sexu, tak som urobila livestream na svojom Instagrame, kde sa pripojila aj Vala.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sexuálna výchova (@sexualnavychova),

Takúto tabuizovanú tému je jednoduché hejtovať, ako ste reagovali na negatívne komentáre?

Miška: Pravdupovediac sme sa niekoľko mesiacov po začatí s podcastom so žiadnymi hejtami nestretli. Prišlo to až nedávno, keď sme sa objavili v niekoľkých článkoch. Väčšina hejtov je však úplne neopodstatnená, pretože ľudia súdia z názvu a podcast si nevypočujú. Konštruktívnu kritiku si však vždy rady vypočujeme a snažíme sa feedback zapracovať.

Vala: Najčastejšie nám ľudia vytýkajú, že nám chýba mužský pohľad na vec. My však hovoríme veci cez našu optiku a snažíme sa pracovať aj s odpoveďami mužov. Do budúcnosti však plánujeme viac mužských hostí.


Otvorená debata o análnom sexe: Podcast Sexuálna výchova prichádza prvýkrát aj s videom


Ako reagovalo vaše okolie na tento typ podcastu? Čakali to, alebo ste týmto krokom prekvapili kamarátov aj rodinu?

Miška: Kamoši ma nesmierne prekvapili. Musím povedať, že som nikdy v ničom necítila takú podporu od mojich známych ako teraz. Moji kamaráti podcast zdieľali na svojich sociálnych sieťach, posielajú ho svojim známym, pravidelne počúvajú a podporujú ma. Najviac ma dojíma, keď hovoria, že sú na mňa hrdí. Čo sa týka rodiny, rodičia to nevzali dobre, zbytok rodiny ma však tiež podporuje.

Vala: U mňa všetci pozitívne, mamina dokonca pravidelne počúva.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sexuálna výchova (@sexualnavychova),

Ako vznikajú témy, o ktorých nahrávate podcasty?

Miška: Zopár tém sme si napísali pred nakrúcaním prvej epizódy, stále viac a viac však počúvame aj našich fanúšikov.

Vala: Nejak prirodzene sa snažíme postupne rozoberať všetko, čo je dôležité. Má to taký vlastný flow, podľa toho, na čo sa cítime.


Poznáš všetky tieto slovenské podcasty? Vybrali sme pre teba 10 najlepších, ktoré si zaslúžia tvoju pozornosť


Čo je podľa vás zásadou pri tvorbe takéhoto žánru podcastu?

Miška: Hmm. Asi, aby bol pripravený zábavnou a populistickou formou. Ak by sme celý čas čítali iba suché fakty a štatistiky, tak by to nikto nepočúval.

Vala: Hlavne aby to nebol cringe – aby nám, ani poslucháčom nebolo pri počúvaní trápne. Rovnako je dôležité, aby to neprivádzalo poslucháčov do rozpakov a bolo to pripravené s istou dávkou nadhľadu a humoru. A to sa nám podľa ohlasov darí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sexuálna výchova (@sexualnavychova),

Vyžaduje si podcast veľa postprodukcie? Napríklad, keď padne nejaká vec, o ktorej neskôr usúdite, že nie je práve vhodná, musíte strihať?

Miška: Parkrát sa nám to už stalo, ale väčšinou minimálne. Snažíme sa nechávať to prirodzené, vystrihujeme, iba ak sa naozaj zakokceme.

Vala: Pred uverejnením každú epizódu počúvame a hodnotíme, či môže ísť von v tejto podobe. Zatiaľ nevyšla epizóda len raz, keď sme zhodnotili, že nie je dosť dobrá.

Čakali ste taký obrovský úspech, aký podcast má?

Ani vizuálne. (smiech)

Píšu vám ľudia s konkrétnymi problémami, ohľadom ktorých by chceli radu? Snažíte sa im neskôr pomôcť?

Miška: Píše nám ich naozaj nespočetne veľa a v momentálnej situácii im absolútne nezvládame odpisovať, čo nás veľmi mrzí. Ľudia sa nám zdôverujú s najrôznejšími problémami a my si to veľmi ceníme. Ak vieme, vždy sa snažíme odpovedať a pomôcť, ale často, ak treba, posielame ich vyhľadať odborníkov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sexuálna výchova (@sexualnavychova),

Aký problém týkajúci sa sexu je podľa vás u mladých najbežnejší?

Vala: Čo sa týka žien, tak majú problém s dosiahnutím orgazmu a muži majú mnohokrát problém ženy uspokojiť. Opakuje sa aj rozdielna chuť na sex s partnerom, alebo nejaká trauma z minulosti.


Všetko, čo si kedy chcel vedieť o sexe: Dve mladé Slovenky odkrývajú tabu, toto ťa v škole nenaučia!


Aký máte názor na sexuálnu výchovu na školách? Od akého veku by bolo podľa vás vhodné ju vyučovať?

Miška: Toto si pravdupovediac nedovolím povedať, lebo to je skôr otázka na psychológa, alebo sexuológa, a to my nie sme. Sexuálna výchova na školách na Slovensku je však bohužiaľ biedna, prípadne žiadna.

Vala: Ja by som to nezhadzovala celé len na školstvo. Téma sexu sa zanedbáva aj doma, pretože to nie je komfortné ani pre rodiča, ani pre dieťa. Málo vzťahov medzi rodičmi a deťmi je natoľko otvorených, že sa dieťa dokáže zdôveriť. Každopádne na školách by som to v istej forme zaradila od 14-15 rokov, kedy už niektorí začínajú sexuálne žiť, aj keď je to pomerne skoro.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sexuálna výchova (@sexualnavychova),

Máte niekedy pocit zodpovednosti? Napríklad v tom smere, že vás počúvajú aj mladší a musíte si dávať pozor, aké informácie do podcastu dáte, alebo že niekto na základe podcastu bude hodnotiť svoj sexuálny život?

Miška: Áno, ale občas je veľmi ťažké neustále na to myslieť. Náš podcast je veľmi uvoľnený a pri nahrávaní epizódy vedieme prirodzený rozhovor. Vždy sa snažíme byť neutrálne a nikoho nezosmiešňovať alebo nezahanbovať. Viackrát prízvukujeme, že je to iba náš názor, a nie sme žiadne odborníčky.

Vala: Nielen pocit zodpovednosti za to, aké informácie odovzdávame, ale presne aj to, aby sme sa nikoho nedotkli. A napriek tomu nám občas ľudia píšu svoj subjektívny názor, že sme niečo prestrelili, alebo sa niekoho dotkli. Napriek tomu, že sa všemožne snažíme dať si pozor.

Prečo myslíte, že majú mladí problém o tejto téme hovoriť?

Miška: Neboli k tomu vychovávaní, táto téma bola vždy tabu.

Vala: Pretože sa hanbia. Stále je to veľmi intímna téma a nie je každému príjemné to otvárať a porozprávať sa o tom, čo sa deje u nich doma.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sexuálna výchova (@sexualnavychova),

Na aké témy sa v ďalších častiach podcastu môžeme tešiť?

Budeme sa venovať antikoncepcii, sexuálnym hračkám, menštruácii, pohlavným chorobám a podobne. Je toho naozaj veľa.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame