Separ žiari na vrchole slovenskej scény. Prečo je to tak? (Komentár)

Foto: @separ__dms Instagram

Prakticky každé umelecké a športové odvetvie sa potýka s tým, že si okrem oficiálnych rebríčkov, hlasovaní a ocenení fanúšikovia sami medzi sebou vytvárajú debaty, v ktorých stanovujú interpretom a športovcom miesta. Niekde sú rebríčky relevantné a merateľné, inde zasa nie. Svojim spôsobom sa to deje aj na domácej rapovej scéne. Medzi jej elitu patrí niekoľko rokov aj Separ, ktorý však momentálne žiari tak, ako nikdy predtým.

Ak by ste rapovej komunite položili otázku, kto je momentálne slovenskou rapovou jednotkou, pravdepodobne by ste do veľkej miery dostali zhodnú odpoveď – Separ. A osobne by som sa ani nečudoval, pretože bratislavský umelec prežíva najlepšie obdobie svojej kariéry (a to nielen v hudobnom smere).

Separova rapová cesta sa nerodila rozhodne ľahko, koniec koncov žiadny úspešný umelec to nemal na ružiach ustlané od samého začiatku. O svojej hudobnej ceste už neraz rozprával v rozhovoroch, takže sa v dnešnej úvahe zameriame na tie najzásadnejšie momenty a dôvody, ktoré prispeli k faktu, že sa dnes jedná o jedného z najúspešnejších umelcov na Slovensku.

Odchod z Gramo Rokkaz

Aj keď to môže znieť voči členom formácie Gramo Rokkaz akokoľvek tvrdo, odchod bol pre jeho ďalší vývoj doslova kľúčový. Samozrejme, úspešný sólový album Buldozer vyšiel pod ich hlavičkou a bezpochyby im vďačí aj za iné veci, no v základe to bol vždy on sám, na koho sa mohol spoľahnúť. Aj jeho rapové kvality vychádzali iba z neho samého a prvý sólový album bol jasnou demonštráciou toho, že label prerástol.

Založenie DMS Records predstavovalo novú životnú a hudobnú kapitolu, ktorá Separovi do života priniesla viac voľnosti a určite aj možností, ako tvoriť. Netrvalo dlho a na svet sa dostal jeho druhý sólový nosič, ktorý sa v rámci jeho postavy stal ikonický.

Album Pirát sa stal ikonickým

Aj keď mi asi niektorí nedajú za pravdu, no ja osobne považujem Separov druhý sólový album za najväčší zlom v jeho kariére. Neboli to dissy, v ktorých sa ani raz neocitol na strane porazených, nebola to ani účasť na veľkých albumoch ako napríklad Navždy. Bol to práve Pirát.

Tento album znamenal v prvom rade začiatok Separovho hudobného prerodu. Kým na Buldozeri sme našli introspektívne tracky, fantastický storytelling a tvrdé riadky, Pirát ponúka oveľa pestrejšiu škálu skladieb, ktoré sú už viac zamerané aj na poslucháčov a predstavujú lepší podklad na živé vystúpenia. Okolo albumu sa vytvoril aj kult Pirat Army, ktorý v podstate pretrval dodnes a dnes jeho dedičstvo nesie brand Hood Hero.

Zároveň je pri albume Pirát badať aj to, že už je Separ viac otvorený hudobným experimentom a nie je tak striktne viazaný na boombap a oldschoolový štýl. V rámci jeho ďalšieho vývoja je táto skutočnosť základným stavebným kameňom neskoršieho úspechu. Okrem toho sa Sepimu darilo aj v súkromnom živote, čo je tiež nesporným faktorom jeho mentálneho nastavenia.

V tomto smere sú slová zbytočné a dokonale celý tento prerod charakterizoval v skladbe Viem, ktorú mu produkoval Special Beatz a dovolím si tvrdiť, že sa dodnes jedná o jeden z jeho piatich najlepších trackov, aké v kariére vydal. Ak chcete pochopiť zlomový rok 2014, tu je jasná odpoveď.

Úspešné projekty, otvorená myseľ, dôraz na kvalitu

S každým ďalším projektom sa Separ dostával na inú úroveň a je nutné podotknúť, že sa nejednalo len o sólove albumy. Skupina DMS zažila po extrémne vydarenom MMXV nečakaný boom, ktorý odštartoval ďalší kult trvajúci dodnes. Separa tak netlačil do skvelých výkonov len jeho vlastný hlad a cit pre inovácie, ale aj rapový kolega Dame, ktorý kvalitatívne absolútne držal krok.

Kým na Buldozeri to bol ten mladý, nasratý a tvrdohlavý Separ, tak na Pancieri a OG to už bol vyrovnaný, dospelý a kreatívny umelec s otvorenou mysľou. Práve otvorená myseľ ho tiež dokázala kariérne a hudobne posunúť, pretože bol schopný čeliť minulosti, konfrontovať samého seba a taktiež pochopil, že zmena názorov nie je vec, za ktorú sa treba hanbiť. Práve naopak, človek sa vyvíja a meniť názory je úplne prirodzené. Preto sa Separ dokázal prispôsobiť prichádzajúcim trendom, ba čo viac, začal tie trendy sám tvoriť.

Ľudia vycítili, že toto je interpret, ktorý je jeden z nich a maximálne sa stotožňovali aj s názormi, ktoré prezentoval na sociálnych sieťach či rozhovoroch. Za zmienku stoja určite aj projekty, ktoré rozbehol mimo hudobnej sféry. Už niekoľko rokov vedie úspešný brand, pustil sa aj do produktov určených na konzumáciu a v neposlednom rade priviedol na trh svoj vlastný rum. Vo všeobecnosti u neho vnímam ako veľké plus to, že namiesto toho, aby bral zaradom všetky spolupráce ako niektorí jeho kolegovia, radšej pracuje na svojich vlastných veciach.

Ak už aj vstúpi do nejakej spolupráce, musí mu to dávať zmysel – preto sú aj jeho reklamné kampane autentické a čo je dôležité, aj úspešné. Prečo som sa pustil aj do týchto tém? Nuž, hudba je v dnešnej dobe len jedna sféra jeho umeleckého pôsobenia. Separov úspech je kombináciou celkovej prezentácie jeho osoby v celom spektre aktivít, ktoré vykonáva.

Separ spája prvú ligu s talentom

Ak si Á-čkový raper myslí, že mu spolupráce nemajú čo dať, je to rýchla cesta z piedestálu späť do radu. Respektíve, ak nejaký raper robí spolupráce len z vypočítavosti. Toto všetko Separ veľmi dobre pochopil a v súčasnosti zastáva na scéne aj unikátnu pozíciu akéhosi „prepájača“ našej prvej ligy s mladými MC’s, ktorí si svoju cestu len razia. Ako sa už viackrát rozoberalo a ako to potvrdili aj mladíci, Separ nezištne rozdal veľa spoluprác mnohým mladým interpretom a často im pomáhal aj iným spôsobom. Prečo je to dôležité?

Mladí chalani na domácej scéne prichádzajú s novým pohľadom, štýlom či zvukom, ktorý znova definuje a formuje slovenský rap. Čerstvú krv scéna potrebuje, inak začne stagnovať a ocitne sa na mŕtvom bode. Je výborné, že hráč s tak veľkým menom priamo participuje na propagácii nových umelcov.

Zároveň spolupráce s týmito interpretmi tak ponúkajú širší pohľad aj Separovi, ktorý môže dané prvky implementovať do svojej tvorby a to je dôvod, prečo je stále doma prakticky v každom beate a dokáže formovať súčasné trendy.

Má najlepšie koncerty na Slovensku

Ostatní interpreti… cením vás, ale prepáčte. Toto je nespochybniteľný fakt a potvrdí to každý nezaujatý človek, ktorý za posledné roky navštívil festivaly a turné. Separ spolu s celou DMS dokázali pretransformovať svoje živé vystúpenia na najvyšší level a potvrdzujú to v každom meste, do ktorého prídu. Ťažko povedať, či sa niečo také dá naučiť. Interpret sa musí narodiť s darom, vďaka ktorému je schopný odovzdávať svojim fanúšikom takúto energiu.

Ako často vidíme, fanúšikovia cestujú na koncerty Separa a DMS často stovky kilometrov, respektíve sú aj takí, ktorí nevynechajú takmer žiadnu zastávku tour. Síce som už viackrát použil slovo kult, no inak sa nedá opísať to, čo sa okolo tohto interpreta vytvorilo. Dôvodom je okrem všetkých spomenutých vecí a kvalitnej tvorby aj to, že bratislavský raper neberie koncerty ako hodinovú povinnosť, po ktorej miesto okamžite opustí. Veľakrát trávi s fanúšikmi na stagei ďalšie desiatky minút, vychutnáva si atmosféru a afterku spolu s nimi.

Na záver by som už asi len povedal toľko: ak niekto momentálne tvrdí, že Separ je slovenská rapová jednotka, hádať sa s ním nebudem. 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame