Oslavy na Titanicu by mohli pokračovať: Našli sa fľaše s alkoholom, tajomstvo ukrýval uzáver

K výbuchu fliaš teda neprišlo z prostého dôvodu (Zdroj: Freepik/mrsiraphol)

#Majestátna loď ako Titanic musela mať okrem zásob dobrého jedla na palube aj kvantum alkoholu. Čo sa stalo so všetkými fľaškami, ktoré sa spolu s týmto legendárnym parníkom potopili ku dnu oceánu? Odpoveď ťa možno šokuje, no v skutočnosti sa našli neotvorené fľaše so šampanským, ktoré sa na prvý pohľad javia ako neporušené.

Kľúč záhady

Kladieš si otázku, ako je možné, že fľaše s alkoholom jednoducho nevybuchli? Tento fakt má jednoduché fyzikálne vysvetlenie. K výbuchu, teda implózii, by došlo, keby bol okolitý tlak vo vode silnejší ako ten, ktorý sa nachádza vo vnútri uzavretej nádoby.

K výbuchu fliaš teda neprišlo z prostého dôvodu – pri dosiahnutí kritického maxima sa tlak v nádobe sám od seba vyrovná a prispôsobí sa tomu, ktorý ho ovplyvňuje z okolia.

Je za tým fyzika

Ako uvádza  IFL Science, k takémuto javu nemusí dochádzať len pod vodou. Nie je nič nezvyčajné, ak sa na súši tlak objektu zníži, napríklad príčinou odsatia vzduchu z nádoby.

Dôvodom, pre ktorý šampanské v Titanicu nevybuchlo, môže byť práve tlak v samotnej fľaši. Podľa zdroju sa v bežnom šumivom víne nachádza tlak okolo 6 barov. Fľaše sú ale priemerne schopné prežiť približne 20 barov, vzhľadom na dobré tesnenie korku spolu s drôtenou ochranou.

Nepoškodené fľaše?

Samozrejme, nie všetky fľaše boli v neporušenom stave. Tie, ktoré sa našli v o niečo menšej hĺbke, než na dnes oceánu, boli v lepšom stave. Nálezy z približne 50 metrovej hĺbky boli dokonca pitné, pretože ich objavili oblasti približne 5 barov.

Samotný vrak lode sa však nachádzal necelých 4 tisíc metrov pod hladinou, kde už tlak dosahoval takmer 400 barov. V tomto prípade už fľaše, z pochopiteľných dôvodov, nevydržali. Na šampanskom z najznámejšieho parníka by si si teda nepochutil.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chystá sa plavba nového Titanicu? Lístok na luxusnú loď si hocikto nekúpi

Tajomstvom prípadu objavených nepoškodených fliaš je ale obyčajná korková zátka. Tá sa dokáže v prípade hlbšieho ponoru postupne vtlačiť dnu do fľaše. Vyrovná tlak medzi obsahom a okolím, čo spôsobí, že fľaša zostane neporušená. Aspoň naoko, pretože stráca svoju schopnosť vzduchotesného uzatvorenia.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame