Samey. Interpret, ktorého treba doceniť

Od momentu, kedy košická rapová skupina Haha Crew vydala premiérovú skladbu „Tango“, pretieklo už veľa vody. Od roku 2011, kedy Haha Crew vznikla, prešlo desať rokov. Dekáda je poriadne dlhá doba, čo by vedel potvrdiť aj Samey, jeden z rapperov vyššie spomínanej crew. Dnes má na konte tri sólové albumy, a čo sa lyrickej stránky rapu ako takého týka, málokto v našich končinách je na tom lepšie ako on.

Môžeme konštatovať, že Samey je medzi najlepšími rappermi zo Slovenska a z Českej republiky. Jeho cesta na vrchol bola problematická, pretože ho môžeme radiť medzi predstaviteľov takzvaného new schoolu, a teda novej školy, pričom predovšetkým počas rapových začiatkov to mal Samey, ale aj jeho kolegovia ako Dalyb či Zayo, skutočne náročné, pretože striktnejší predstavitela starej školy sa na nich pozerali ako na generáciu, ktorá rap posunie niekam, kam by posunutý byť nemal. Podobne sa k tomu stavali aj fanúšikovia, ale samozrejme, nie všetci. Samey, ale aj celá Haha Crew, postupne našli svoju cestu, našli svoju cieľovú skupinu a začali sa stále viac a viac dostávať do povedomia.

Bol to proces, ale teraz sa píše rok 2021, Sameya živí rap a v tomto momente má na svojom konte tri sólové albumy. Jeho premiérové CD uzrelo svetlo sveta v roku 2017 a nesie názov Mama Neviem Kedy Pridem Domov. Bola to jeho prvotina, čo v momentoch bolo cítiť, ale taktiež bolo cítiť to, že tento chalan má obrovský potenciál, že jeho rap má hĺbku a dokáže frázovať skutočne famóznym spôsobom. Jasné, bolo čo zlepšovať, ale tak je to s premiérovými projektami vždy. O dva roky neskôr prišlo CD XYZ, kde presne bolo cítiť, že Samey na sebe zapracoval, dospel hudobne aj ľudsky, prežil si rôzne životné veci, ktoré ho ovplyvnili a mal už na svojom konte potrebné skúsenosti. Turné k tomuto CD bolo vyslovene veľkolepé a meno Samey už silno svietilo medzi hviezdami slovenského rapu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Twerkujúca She-Hulk? Sleduj ten úlet s Megan Thee Stallion! (VIDEO)

Niektorým priaznivcom sa nepáči, že Samey je v rozhovoroch stručný, málokedy niečo zdieľa na sociálnych sieťach a celkovo pôsobí utiahnuto. Iným to naopak imponuje. Necháva totiž za seba hovoriť svoju hudbu. A to je niečo, čo sa v tomto období už takpovediac vytráca. Samey je svojský, o tom by sme mohli debatovať, ale to rozhodne nie je zlé, skôr je to dobré, pretože je jedinečný. Koniec koncov, je na ňom koľko zo svojho súkromia ponúkne zvedavým fanúšikom. Ako plynul čas, začali mu príležitosť dávať aj chalani ako Momo, Separ, Kontrafakt či Majk Spirit. Dôvod bol prostý, Samey je kvalitný a má čo ponúknuť. A stále na sebe pracuje, čo je naozaj veľmi dôležité.

Aktuálne je von jeho tretí sólový album, ten sa volá Anarchia, a Samey ho zverejnil medzi predošlého mediálneho proma, čo taktiež vyvolalo pozornosť. Vytvoril album, ktorý ho zosobňuje, ktorý obsahuje výborné spolupráce, námety a kus kvalitného rapu. Taktiež, je to aktuálnou ukážkou toho, kam sa tento chalan z Košíc rapovo dostal, pričom je to taktiež náznakom toho, čo ešte môže dokázať. Samey nemá problém rozobrať vo svojich textoch akúkoľvek tému, pričom v oblastiach sa s rapom vyslovene hrá a posúva ho do úrovni, v ktorých ho tak často nevídavame. A to je cenné. Dúfame, že situácia v našej krajine bude priaznivá a čoskoro sa dočkáme Sameyovho turné k tomuto albumu.

Tento interpret si totiž zaslúži rešpekt aj docenenie, kvalitatívne je naozaj výborný, pričom jeho skladby majú výpovednú hodnotu. Možno keby sa viac venoval sebaprezentácii, jeho postavenie v SK rape by bolo ešte silnejšie. Nie sme si však tak úplne istí, či on o to vôbec stojí. Tvorí si svoje, je spokojný a posúva sa vpred. A to je zo všetkého najdôležitejšie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Návod na život od H16? Chalani si stále robia, čo chcú

Photo credits: Samey, profil na IG

Odporúčame