Vzácny objav na Maldivách: Vedcov uchvátila výnimočná dúhová rybka, ktorá dokáže zmeniť svoje pohlavie

Víla s ružovým závojom

Víla s ružovým závojom (Zdroj: The Guardian.com/Yi-Kai Tea)

#Ak máš doma akvárium, určite sa dokážeš na rybky v ňom pozerať nekonečne dlho. Je to taký magický a upokojujúci rituál, vďaka ktorému dokážeme vypnúť svoju myseľ a sústrediť sa iba na svet pod vodou. Svet rýb je vskutku fascinujúci, presvedčí ťa o tom náš článok.

Objavený v súmrakovej zóne

V Indickom oceáne sa mihajú húfy pestrofarebných rýb, ich krása dostane jednoducho každého. Jednou z nich je aj Vráskavec ružový ( Cirrhilabrus finifenmaa ), ktorý žije medzi slnkom prežiarenými plytčinami a tmavým hlbokým oceánom. Dostane ťa však najmä fakt, že obsahuje svoj vlastný odlišný mix druhov. Vedci ho objavili v mezofotickej (alebo súmrakovej) zóne, ktorá je charakteristická tým, že „je jednou z najmenej preskúmaných oblastí v koralových útesoch,“ hovorí Yi-Kai Tea, postdoktorand z Výskumného inštitútu Austrálskeho múzea v Sydney. „Táto oblasť je vo všeobecnosti situovaná v nepohodlnej hĺbke – nie dostatočne hlboká na prieskum s ponorkami, príliš zložitá na vlečné siete a bagrovanie a príliš hlboká na potápanie s tradičnými potápačskými technikami.“

Hotová veda

Na fotografovanie a zber vzoriek v mezofotickej zóne vedci používajú špecializované potápačské vybavenie, ktoré recirkuluje vydychovaný vzduch, a nie vyfukovanie bublín priamo do vody, ako to robia bežní potápači. Starostlivou kontrolou zmesi plynov, vyčistením prebytočného oxidu uhličitého a pridaním väčšieho množstva kyslíka podľa potreby môžu rebreatheroví potápači predĺžiť svoje ponory na 100 metrov. Potrebujú zložiť niekoľko veľkých plynových fliaš a stráviť hodiny pomalým stúpaním, aby sa bezpečne uvoľnili z týchto veľkých hĺbok, ale týmto spôsobom sa môžu stretnúť s druhmi, ktoré veda v tomto málo známom regióne predtým nepoznala.

Víla s ružovým závojom a výnimočnými schopnosťami

Víla pyskoun s ružovým závojom. Tak sa volá výnimočná rybička, nový druh vráskavca, o ktorej je reč. Bola pomenovaná v roku 2022, čo znamená v miestnom jazyku Dhivehi ruža – maldivský národný kvet, ružová ruža. Rovnako ako iné druhy vráskavcov, aj pyskoun s ružovým závojom mení svoj vzhľad a pohlavie vekom. Začínajú život ako samice a dospievajú na samcov, čím sa stávajú výrazne farebnejšími. Samce sa počas obdobia párenia zdobia pestrou škálou farieb, pravdepodobne preto, aby zapôsobili na samice.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vedci urobili jeden z najväčších objavov v histórii! Sú na Marse mimozemšťania?

Nález bol súčasťou iniciatívy Kalifornskej akadémie vied Hope for Reefs, ktorej cieľom je lepšie pochopiť a chrániť svetové koralové útesy so zameraním na mezofotické útesy.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, theguardian.com
Odporúčame