Poučné dokumenty z celého sveta: Programová riaditeľka Ekotopfilm festivalu prezradila, ktoré z nich Slováci navštevujú najviac

Festival Ekotopfilm 2022

Festival Ekotopfilm 2022 (Zdroj: Ekotopfilm)

#Tak ako každú jeseň, aj tento rok sa na Slovensku koná Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm 2022. Aj keď si svoju premiéru odbil už koncom septembra v Bratislave, stále ho môžeš navštíviť vo svojom mesta na celoslovenskom tour.

Na festival sa tento rok prihlásilo viac ako 1700 filmov, do výberu sa ich dostalo 66. Hlavnú cenu v kategórii Za poznaním prírody, a teda Cenu Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky získal film Ľudoopy – príbeh cítiacej morálnej mysle. Cenu medzinárodnej poroty si odniesol film Vydra, legenda sa vracia.

Ďalšími ocenenými boli krátky film CITSALP, slovenský počin Sny, drina a pandémia a ďalšie snímky Môj pocit z brucha, Fakty o klíme, Vzkriesenie raja, Kam sa podeli vtáky z nášho vidiekaExpedícia Tribugá. Ceny odovzdal premiér Eduard Heger a cenu Honour of Ekotopfilm si osobne z rúk ministra životného prostredia prevzal anglický dokumentarista Nigel Marven. Viac nám v rozhovore prezradila programová riaditeľka festivalu Ekotopfilm, Alena Janáči.

Kam sa datujú počiatky Ekotopfilm festivalu? Ako vyzeral prvý ročník oproti aktuálnemu?
V roku 1974 sa konal prvý súťažný festival s názvom Medzinárodný festival technických filmov. Hneď v prvom ročníku prišli usporiadatelia s nápadom pozvať na jednu platformu „vadiť“ sa technikov aj ekológov. V tom čase ekológia nebola reálnou aplikovanou vednou disciplínou. Posunúť festival týmto smerom preto bola revolučná myšlienka. Politická idea v tom čase nebola naklonená novým projektom a a objavili sa názory, že festival je „ideologicky nevhodný.

Našťastie, tento koncept zaujal aj zahraničných filmárov, ktorí začali prihlasovať svoje filmy. Každým rokom sa program vylepšoval a dopĺňal o zaujímavý sprievodný program či rôzne diskusie. Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993 sa festival premenoval na EKOTOPFILM a pár rokov nato vzniklo samostatné podujatie Junior festival, ktoré je určený pre deti a mládež.

Ekológia je síce pálčivá téma, no stále nie veľmi populárna. Ekotopfilm festival má napriek tomu úspech už desiatky rokov. Čomu to pripisujete?
Práve naopak, ekológia nikdy nebola taká populárna téma ako teraz. My sa tešíme z toho, ako rastieme, a snažíme sa prichádzať nielen s úplne novými filmami z celého sveta, ale aj s aktuálnymi témami, novinkami v ekológii, technológiami a vedou, či zaujímavými prednáškami.

Sme v kinách na celom Slovensku, ročne nás navštívi 50-tisíc detí, filmári nám posielajú absolútne novinky, pretože chcú, aby sme ich odprezentovali.

Nesie sa v ekologickom duchu aj organizácia festivalu? Napríklad papierové poháre, vegánska strava, minimum plastu a podobne?
Plasty nepoužívame vôbec. Keď potrebujeme poháre, požičiavame si sklenené, stravu si nechávame zabezpečiť iba dvakrát do roka, to nie je úplne naša téma. My skôr vzdelávame širokú verejnosť a inšpirujeme ľudí vo všetkých eko témach.

Je to prospešnejšie ako ušetriť plastový pohár. Učíme deti o alternatívnych zdrojoch energie, vysvetľujeme biodiverzitu, diskutujeme o kvalite ovzdušia, poľovníkoch či požiaroch… Je toho za tie roky veľmi veľa.

Festival Ekotopfilm 2022
Festival Ekotopfilm 2022 (Zdroj: Ekotopfilm)

Niektoré filmy majú 10 minút, iné hodinu a pol. Máte ohraničený počet dní na festival, alebo vyberiete filmy a podľa toho zvolíte, koľko dní potrebujete na premietanie?
Na festival sa prihlasujú filmy z celého sveta. Zvyčajne je ich okolo 2000. Vyberáme filmy do jednotlivých kategórií a tie majú prispôsobenú dĺžku. Do užšieho výberu postupuje približne 70 filmov. Z nich potom vyberá porota víťazné filmy. Máme kategóriu Krátke, ale aj Celovečerné, ktoré majú nad 90 minút.

Hlavný festival sa koná vždy 5 dní, a to na dvoch miestach naraz. Premietame od 16:00 približne do 22:00 a vyberáme filmy podľa toho, aby si našli svojich fanúšikov. Prinášame to najlepšie v rámci našej témy z celého sveta, zvyčajne ide aj o premiéry.

Filmy s akou témou majú tradične najväčšiu návštevnosť, respektíve sú najpopulárnejšie?
Najväčšiu návštevnosť majú zvyčajne filmy o aktuálnych ekologických problémoch a krízach. Klimatické zmeny, sucho, búrky, záplavy či zemetrasenia, alebo tiež také, ktoré ukazujú výsledky aktivít človeka – či už sú pozitívne alebo aj negatívne.

Ktoré vekové skupiny majú najväčší záujem o tento filmový festival?
Doobeda tvoríme program pre Junior festival. Navštevujú nás školy, kde sú žiaci z prvého aj druhého stupňa. Na obed sa prestriedajú stredoškoláci. Denne je to približne 600 – 700 žiakov. Večer však chodia rôzne vekové kategórie. Program navštevujú aj rodičia s deťmi, ale aj dôchodcovia. Je to skutočne rôznorodé.

Tento rok bol na festivale aj Nigel Marven. Ako sa mu tu páčilo a ktorý z filmov ho očaril najviac?
Nigel prišiel na naše pozvanie iba na pár dní a mal skutočne nabitý program. Na festivale sa párkrát zastavil aj počas premietania, ale nemyslím si, že by dokázal hodnotiť, ktorý film ho očaril najviac.

Rozprávali sme sa o slovenskom filme Motýle Slovenska od režiséra Martina Jagelku a z neho bol nadšený. Nigel miluje našu biodiverzitu, našu prírodu, veď preto sa tu rozhodol točiť aj svoj vlastný dokument.

Podľa čoho vyberala porota víťazov, aké sú kritériá?
Každý porotca z rôznych kútov sveta vyberá podľa svojho vkusu, skúseností, vzdelania, rozhľadu, momentálnej nálady. Filmy bodujú a počas záverečnej diskusie určia víťazov. Je to skôr otázka na porotcov, ja to komentujem iba ako pozorovateľ.

Plánujete v budúcnosti usporiadať festival aj v iných mestách ako v Bratislave a Banskej Bystrici, alebo to necháte na týchto dvoch mestách a zvyšok pokryje Ekotopfilm Tour?
Počas našej tour sme v 50 mestách na Slovensku. Navštívili sme ich už viac ako 75, plánujeme ich postupne pridávať. Otázne však je, v akom stave sú kinosály a kultúrne domy na Slovensku.

Budúci rok vás čaká jubilejný 50. ročník festivalu. Pripravujete niečo špeciálne?
Samozrejme! Sme stále na tour po Slovensku, postupne budeme na našom facebooku uverejňovať novinky.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, Ekotopfilm
Odporúčame