Peter cestuje po slovenských farmách: Kde kúpiš najlepšie domáce syry?

Peter Wetzler

Peter Wetzler spoznáva farmy po celom Slovensku (Zdroj: Archív PW)

#Stredoškolského učiteľa biológie Petra Wetzlera nájdeš na nete ako LokálŽrawetza. Popri svojej náročnej práci stíha navštevovať a propagovať slovenské farmy, gazdovstvá a poctivých producentov.

Prečo si kupovať farmárske produkty?

Aj v tvojom okolí iste existuje niekoľko malých gazdovstiev či fariem, ktoré môžeš podporiť kúpou ich výrobkov. Tieto potraviny k tebe nebudú cestovať cez po sveta, takže budú kvalitnejšie, navyše nakopneš lokálnu ekonomiku a domov si odnesieš niečo, čo len tak v supermarkete nenájdeš.

Možno to tak na prvý pohľad nevyzerá, no presne o tomto je aj LokálŽrawetz: o propagácii potravín, ktoré máš hneď za rohom, potravín, ktoré sú zdravé, poctivé a dostupné.

Ľudia z dediny už dávno vedia, že domáce vajíčka, paradajky či mäso sú nielen kvalitnejšie, ale často nielen chutnejšie a ekologickejšie, ale paradoxne aj lacnejšie. Peter učí svoje okolie aj zvyšok Slovenska, že vyhľadávať lokálnych producentov a nakupovať ich výrobky je cesta nielen k zlepšeniu tvojho zdravia, ale aj zdravia našej planéty.

 

Na úvod osobná otázka – ako vyzeral tvoj dnešný jedálniček?
Na raňajky som mal cottage cheese zo slovenského mlieka a k tomu kváskový chlieb z malej remeselnej pekárne, ktorú mám pri dome. Na desiatu a olovrant mám čerešne zo slovenského sadu, keďže sú práve v sezóne, a bublaninu, ktorú som si upiekol z bobuľového ovocia od kamarátov zo záhrady.

Na obed som si dal zeleninovú polievku. Narýchlo som ju uvaril zo zvyškov, ktoré som našiel v chladničke. Niektoré druhy zeleniny mám z bežného obchodu, iné sú od kamošov či miestneho „zelovocu“. Hlavným jedlom bol tekvicový prívarok s hovädzím mäsom. Tekvica je slovenská, kúpená opäť v bežnom obchode, a mäso pochádza priamo z bio farmy v Kremnických baniach.

Vždy, keď idem okolo, urobím si nejaké zásoby, ktoré krátkodobo uskladňujem v mrazničke. V sezóne sa dá aj v bežných obchodoch kúpiť obrovské množstvo sezónneho a lokálneho ovocia, zeleniny či mäsa. Na začiatok úplne stačí aspoň si všímať, odkiaľ tieto produkty pochádzajú. Pri týchto výrobkoch je krajina pôvodu povinný údaj, takže dohľadať ho je ozaj jednoduché.

Za uplynulé roky si stihol prejsť doslova stovky podnikov. V akom stave si našiel slovenských farmárov?
Slovenskí farmári to nemajú jednoduché, pretože sa naplno venujú farmárčeniu a práci okolo svojich statkov, a tak v drvivej väčšine prípadov nemajú čas na propagáciu svojich výrobkov na sociálnych sieťach, získavanie dotácií z eurofondov a podobne.

Napriek tomu som na Slovensku našiel nádherne farmy či malé gazdovstvá, kde to robia najlepšie, ako sa v našich podmienkach dá, a ponúkajú aj mnoho zaujímavých aktivít – jazdu na koni, prehliadku farmy či zážitkovú turistiku v podobe niekoľkodňového pobytu na farme.

Ktoré z týchto projektov ťa skutočne zaujali a prečo?
Vždy ma zaujme niečo jedinečné, niečo, čo by obstálo aj vo svetovej konkurencii. Cestujem veľa aj po svete a musím povedať, že mnohé z našich farmárskych výrobkov by sa nestratili.

Vždy sa rád zastavím v Syrárni Polun Čremošné, kde robia okrem iného aj nepasterizované ovčie zrejúce syry, ktoré chutia fantasticky. Doma si do šalátov pridávam nepasterizované (živé) ovocné octy od Martina Hrehora zo Skalice, napríklad šípkový.

A keď som na túre niekde v slovenských horách, nikdy mi v batohu nechýbajú kúpeľné oplátky Guden Guden z Piešťan. Sú to jediní kvalitní výrobcovia takýchto oplátok na Slovensku a pri výrobe používajú naozaj len to najllepšie z okolia, napríklad aj vajíčka z miestnej farmy či čerstvé kravské mlieko.

Keby si si mal zriadiť vlastné gazdovstvo ty, do ktorého kúta by si zamieril a prečo?
Toto je extrémne ťažká otázka, pretože Slovensko milujem. Ale asi by som si vybral miesto v okolí Slovenského raja, pretože to je moja srdcovka. Určite by som z neho chcel mať výhľad na Vysoké Tatry. Práve oblasť Slovenského raja je typická tým, že je tam len málo fariem, a tak je tu stále obrovský potenciál.

Moja farma by určite bola zážitková a spojená s malou reštauráciou či bistrom, kde by sa varilo z lokálnych surovín tak, ako je to úplne bežné v mnohých podobných podnikoch v zahraničí.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame