ROZHOVOR Mladý fotograf netypicky zachytáva mágiu našej krajiny: Celé Slovensko je krásne hovorí

Lukáš Koska

#Lukáš Koska patrí k tým fotografom, ktorého zábery z prírody sú ozdobou Instagramu. Jeho fotky zo Slovenského raju a tiež nočné fotografie pôsobia mimoriadne profesionálne a to má tento fotograf len niečo po 20-ke. Lukáša sme sa teda spýtali, akým spôsobom pracuje na svojich fotografiách, ale tiež čo ho najviac fascinuje na slovenskej prírode.

Mohol by si sa čitateľom trochu predstavil? A Ako si sa dostal k fotografii?
Pochádzam z Dobšinej, kde viac-menej žijem už 23 rokov. Viac-menej preto, že 5 rokov sa pohybujem medzi Dobšinou a Košicami, kde študujem odbor Inteligentné systémy. Dalo by sa povedať, že k fotografií som sa dostal náhodou. Pred 7 rokmi pri upratovaní sa mi dostal do ruky starý Zenit E, nebol síce v 100% stave, ale stačilo to na to, aby som si vyskúšal fotenie so zrkadlovkou a aby ma chytilo. Následne prišiel ďalší kinofilmový aparát, tentokrát už Canon a týmto sa fotenie začalo „naplno“.

Najčastejšie vidieť na tvojom Instagrame krásy slovenskej prírody. Čím ťa fascinuje?
Určite je to krajom, kde som vyrastal a kde ešte stále pôsobím. Dobšiná je na okraji Slovenského raja. Nízke a Vysoké Tatry tiež nemám ďaleko. S rodičmi som sa túlal od malička po tých najkrajších miestach, no a na tie som si spomenul, keď som začínal fotiť.

Ktorá časť Slovenska je najkrajšia?
Slovensko je celé krásne. Keďže rád fotím, tak sa aj na prírodu pozerám cez hľadáčik a najviac ma záujmu miesta, kde tuším dobrú fotku. Najviac fotím na južnom okraji Slovenského raja, lebo to tu dobre poznám a viem, ktoré miesta budú na fotkách dobre fungovať. Stále sa snažím hľadať nové, ešte krajšie. Takže ako lokálpatriot by som mal povedať, že rodné mesto je najkrajšie, ale určite sú na Slovensku krajšie a zaujímavejšie miesta.

Vyžadujú nočné fotografie nejakú špeciálnu prípravu?
Nehovoril by som celú pravdu, ak by som povedal, že nočné fotografie nevyžadujú prípravu. Príprava je hlavne o sledovaní predpovede počasia. Čím krajšie počasie, tým to bude lepšie. Tiež sa snažím sledovať fázu mesiacu, ľahšie sa pohybuje v noci, ak svieti mesiac, no na druhej strane vidieť menej hviezd. Zatiaľ nemám žiadnu špeciálnu výbavu na fotenie hviezd, používam len dobrý statív a techniku ktorú mám práve k doma.

Čo by si ideálne chcel vo svete fotografie dosiahnuť?
Neviem to nejako označiť ako jeden cieľ, chcem sa hlavne zlepšovať, hľadať nové miesta, techniky, úpravy fotografií, možnosti a výzvy. Dobšiná a jej okolie neponúka toľko príležitostí, aby som sa mohol špecializovať len na jeden fotografický žáner, preto sa snažím fotiť všetko čo môžem.

 

 

Odporúčame