Kto je Kendrick Lamar? Najlepší lyrik svetového rapu šiel do vojny proti Drakeovi

Kendrick

Kto je Kendrick Lamar? (Zdroj: YouTube.com/Kendrick Lamar)

#Svojimi fakticky jedinečnými textami a výnimočným citom pre rap sa Kendrick Lamar stal jedným z najvýznamnejších a najvplyvnejších raperov dnešnej doby. Jeho hudba zobrazuje skutočné príbehy a hlboké myšlienky, ktoré sa často týkajú tém rasizmu, násilia, lásky, ale aj osobného rastu, čo ho robí jedným z najprogresívnejších umelcov súčasnej hudobnej scény. 

VIZITKA
Celé meno: Kendrick Lamar Duckworth
Dátum a miesto narodenia: 17. jún 1987, Compton, Kalifornia, USA
Charakteristika: raper,
Najslávnejšie projekty: good kid, m.A.A.d city, To Pimp a Butterfly, DAMN.

Kariérne začiatky

Kendrick Lamar Duckworth sa narodil 17. júna 1987 v samotnom Comptone v Kalifornii, meste známom svojimi výraznými sociálnymi nerovnosťami, ale takisto samozrejme aj tým, že tu sa rodili rapové legendy. Kendrickova vášeň k muzike sa prejavila už v skorom veku a už v mladosti sa začal venovať rapovaniu ešte pod menom K-Dot, ktoré dnes možno veľa ľudí už nepozná. Svoj vôbec prvý mixtape vydal už v roku 2003 pod názvom Youngest Head N*gga in Charge (Hub City Threat: Minor of the Year). Musíš uznať, že už od začiatku kariéry mal Kendrick fakt cit vybrať názvy svojich projektov!

Prelomový bod v kariére

Jeho prvým skutočne pravým komerčným úspechom bol album good kid, m.A.A.d city z roku 2012, ktorý získal obľubu nielen u širokej verejnosti, ale takisto aj u hudobných kritikov. Bol dokonca nominovaný aj na viaceré Grammy Awards. Po úspechu tohto projektu nasledoval o tri roky neskôr album To Pimp a Butterfly z roku 2015, ktorý obdržal Pulitzerovu cenu za hudbu za jeho komplexný vplyv na populárnu kultúru a sociálne témy.

Nuž a keď zmieňujeme prelomové albumy Kendrickovej rapovej kariéry, určite nemôžeme vynechať ani album DAMN.. Ten bol vydaný konkrétne v roku 2017 a je podľa náš veľmi právoplatne považovaný za jedno z jeho úplne najvyzretejších a najzaujímavejších hudobných diel.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
THROWBACK Časy slovenského Wu-Tang Clanu: Toto bolo Gramo Rokkaz, ty k...!

Tento album je celý plný komplexných textov, hlbokých tém, ale takisto aj zvukových experimentov, ktoré do istej miery pomohli definovať zvuk modernej rapovej scény. Projekt DAMN. mal pre Kendricka zároveň aj hlboký osobný význam, nakoľko sa on sám cítil prekliaty a v istom zmysle sa bál toho, že ho jeho hriechy privedú k istej smrti. Tých významov tohto výborného projektu je tam samozrejme viac, ale to by bolo na samostatný článok! Môžeme to už iba zhrnúť tým, že album DAMN. bol okrem iného zároveň aj výzvou k sebareflexii a kritickému mysleniu, čo ho robí jedným z najdôležitejších hudobných diel súčasnosti.

Umelecký rozvoj

Kendrick je známy nielen svojou hudbou, ale aj svojimi veľmi introspektívnymi (až filozofickými) textami, ktoré sa zaoberajú hlbšími otázkami života a jeho vlastnej identity. Kendrick je zároveň považovaný za jedného z najlepších rapových lyrikov v celej histórii žánru. Taktiež jeho angažovanosť voči sociálnym a politickým témam dáva jeho hudbe dodatočnú vrstvu významu, čo je dnes už pomerne ojedinelý úkaz.

Aktuálne sa Kendrick ocitol uprostred rapovej „vojny“, kde je jeho hlavným protivníkom sám Drake. Kendrick Drakeovým smerom vydal už 4 disstracky za 4 dni, pričom celý konflikt započal práve Kendrick, a to konkrétne na skladbe „Like That“ z albumu We Don´t Trust You, ktorý vydala dvojica Future a Metro Boomin. 

Top 10 zaujímavosti, ktoré si o ňom nevedel

  • Kendrick Lamar bol úplne prvým raperom, ktorý získal Pulitzerovu cenu za hudbu.
  • Jeho skladba „Alright“ sa stala hymnou hnutia Black Lives Matter.
  • Kendrick je považovaný za „pravdepodobne najlepšieho raperového textára v hre“.
  • Je vegetarián a praktizuje jogu ako súčasť svojho každodenného života.
  • Lamar sa aktívne zúčastňuje charitatívnych akcií a podporuje tiež aj rôzne komunitné projekty vo svojej rodnej Comptone.
  • Jeho obľúbenými hudobnými umelcami sú Tupac Shakur, Jay-Z a Nas.
  • Kendrick je jedným z najnižších raperov na scéne, meria iba 165 centimetrov.
  • Jeho album good kid, m.A.A.d city je inšpirovaný jeho skúsenosťami z mládeže v Comptone a ponúka pohľad do jeho života a rastu v zložitom prostredí.
  • Lamar bol označený za „rapového princa“ magazínom Rolling Stone v roku 2015.
  • Navštevoval tú istú školu ako Dr. Dre – Centennial High School v Comptone.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
REBRÍČEK Toto je TOP 10 absolútne najpredávanejších albumov od Kanyeho

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame