#Drag je dnes neoddeliteľnou súčasťou queer kultúry, oslavuje jedinečnosť a diverzitu, spochybňuje spoločenské normy a inšpiruje. No zatiaľ čo v západnom svete sa drag queens, v nešikovnom preklade travesty kráľovné, tešia mainstreamovému úspechu a biznisu v hodnote desiatok až stoviek miliónov eur, na Slovensku zostáva drag okrajovým žánrom, ktorému sa venuje len hŕstka umelcov. Jedným z nich je Matúš Vraštiak z Banskej Bystice.
Matúš sa so svojou queer rodinou pripravuje v banskobystrickom kultúrnom centre Záhrada každomesačné predstavenie Queer Time. Na pódiu si hovorí Chantall Licorne a v rozhovore ti prezradí, ako vyzerali jej začiatky, čo znamená jej umelecké meno aj to, ako dlho trvá premena z Matúša na Chantall a naopak.
Od Rimanov po priekopníkov
Fenomén dragu je starý celé stáročia. Už v starovekom Ríme hrali divadlo výhradne muži, stvárňovali tak aj všetky ženské postavy. Drag v modernej podobe sa objavuje na prelome 19. a 20. storočia, keď muži odetí v prehnanom ženskom oblečení moderujú estrádne travesty show a uchvacujú publikum spevom, tancom a komediálnymi scénkami.
V 60. a 70. rokoch minulého storočia nachádza drag domov v undergroudových LGBTQ+ baroch a komunitách a stáva sa dôležitou súčasťou queer nočného života, ale aj aktivizmu. Za priekopníkov žánru sa považujú legendy ako Julian Eltinge, Marsha P. Johnson či Sylvia Rivera. V posledných rokoch popularita dragu prudko rastie, hlavne vďaka televíznej show RuPaul’s Drag Race.
View this post on Instagram
Kedy a ako si objavila svet drag queens? Bolo niečo, čo ťa na ňom hneď zaujalo?
Odjakživa ma fascinovalo, ako dramaticky dokáže mejkap a kostým premeniť vzhľad. Preto som sa často snažila experimentovať s rôznymi vzhľadmi na tematických párty a neskrývala som svoju fascináciu aj voči drag premenám. Ako milovníčka umenia a výraznej individuality som sa dokonca nehanbila ani pred ženskými postavami, ktoré som na seba s nadšením obliekala.
Ale to, čo ma priviedlo k dragu ako takému, bola skutočnosť, že som stretla moju drag mamu Jessiccu Loo. Jej vízia o založení drag skupiny ma okúzlila a viedla k tomu, aby som aj ja cítila silnú potrebu nájsť si vo svete dragu svoje miesto. Spoločne sme začali vytvárať divadelné predstavenia, ktoré sme následne predvádzali aj pred našimi vernými fanúšikmi.
V dragu som nakoniec našla spôsob, ktorým som dokázala vyjadriť moju kreativitu a osobnosť na maximum. Na tejto ceste som stretla množstvo priateľov a priaznivcov, preto môžem hrdo povedať, že mi drag otvoril dvere do sveta, o ktorom som si nikdy nemyslela, že ho objavím.
Ako vyzerali tvoje drag začiatky?
Pri spomienkach na začiatky sa zvyknem chytiť za hlavu a smiať sa. Každý však musí niekde začať, a to platí aj pre Chantall. Začínala som v klasickej travesty show napodobňovaním rôznych československých ikon ako Eva Mázikova, Helena Vondráčková a podobne. Postupne som však od tohto typu performance úplne upustila a v súčasnosti sa viac venujem umeleckej drag performance.
View this post on Instagram
Ako by si popísala svoj drag?
Môj drag je veľmi pestrý — od humorných vystúpení až po tie umelecké. Ja sama by som sa popísala ako „underground“ drag queen. Tomu zodpovedajú aj moje vystúpenia a výzor.
Na pódiu si hovoríš Chantall Licorne. Skrýva sa za tvojím umeleckým menom nejaký príbeh?
Moje meno vzniklo v ten istý deň ako aj myšlienka, že sa budem tomuto umeleckému žánru venovať. Po ceste domov z môjho obľúbeného baru a aj po pár drinkoch som zazrela výklad s dámskou konfekciou a nápisom CHANTALL. Tak vzniklo moje umelecké meno (smiech). Licorne už bol len takou čeršničkou, keďže v tej dobe som bola posadnutá jednorožcami. A licorne je po latinsky jednorožec.
Kto je vlastne Matúš, kto je Chantall a aký je medzi nimi rozdiel?
Matúš je bežný človek, ktorý pracuje v gastronómii a miluje umenie. Chantall a Matúš nie sú jedno a to isté, Chantall je zdravo drzejšia, odvážnejšia a dovolí si aj veci, na ktoré sa Matúš bežne neodváži.
Ako dlho trvá premena z Matúša na Chantall a naopak?
Takáto premena je veľmi individuálna podľa typu eventu a náročnosti mejkapu. Štandardne si vždy vyhradzujeme dve hodinky času. Azda by sa to dalo nazvať minimom na premenu z Matúša na Chantall, ktorú potrebujem. Naopak je to však už rýchly proces (smiech).
Čo je pre teba dnes výzvou, keď príde na drag?
Výzvou sú pre mňa vždy nové vystúpenia a reakcie publika, keďže moje vystúpenia sú vždy nejakým spôsobom provokatívne.
View this post on Instagram
Kto ťa v dragu inšpiruje?
Popravde, konkrétne inšpirácie vo svete drag queens nemám, skôr nachádzam inšpiráciu v bežných ľuďoch a životných situáciách. Som asi jedna z mála, ktoré ani len nesledujú obľúbenú show od RuPaula. Ak však mám vybrať nejaké drag queens, ktoré lahodia môjmu oku, boli by to určite Violet Chachki či Gottmik.
Si „matkou“ zoskupenia House of Q. Čo je to vlastne ten „house“?
Sme v podstate rodina, ktorú si človek vyberá. Podporujeme sa a okrem spoločných vystúpení riešime spoločne aj úplne bežné problémy. V skratke, na pódiu sme kolegovia, v súkromí sme priatelia a rodina.
Čo znamená konkrétne pre teba drag ako umenie?
Drag pre mňa znamená možnosť prejaviť sa kreatívne a premeniť sa na akýkoľvek charakter či osobnosť, ktorú si zmyslím. Je to umenie, ktoré dokáže inšpirovať, oslobodzovať často potláčané emócie a pocity a prezentovať rôzne spôsoby sebavyjadrenia. Drag mi umožňuje byť súčasťou jedinečnej komunity a zdôrazňovať individualitu a rozmanitosť v každej podobe.
Zdieľať na