10 otázok pre Miroslava Baču: Influencerom by nemal byť hocikto, popularita tiktokových tanečkov je ubíjajúca

#V našej rubrike #10otázok sme vyspovedali aj Miroslava Baču. Pravidelne v nej dávame desať rovnakých otázok známym ľuďom, influencerom a celebritám. Ako vyzerala jeho cesta za slávou a prečo nemá rád populárne tiktokové tanečné choreografie?

Aká bola tvoja cesta za slávou? Bol to odmalička tvoj sen, alebo ti to jednoducho prišlo do života?

V tomto bode som v rozpore hneď s dvoma faktami. V prvom rade nikdy nebol mojím cieľom práve spomínaný piedestál slávy a v druhom, aj keby bol toho súčasťou, asi mám k nemu nepredstaviteľne ďaleko (smiech). Moja cesta započala niekde na pomedzí ranného veku nerozbitných nokií a tínedžerským odmiestnením sa do hlavného mesta. V tých časoch už moje činy naznačovali, že sa moja cesta bude uberať audiovizuálnou tvorbou.

Ak si moju maličkosť aj nejaká duša dokáže vyloviť z pamäte, bude to najmä vďaka YouTube a sociálnym sieťam. Faktom je že youtuberstvo pre mňa bolo a celý život je sekundárnym povolaním. Moju „slávu“ skôr momentálne vnímam ako vplyv, ktorý môžem využiť ako nástroj na odovzdávanie plnohodnotného a miestami možno pre svet prospešného kontentu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Miroslav Bača (@thebacis)

Čo bolo pre teba v živote najväčšou výzvou? Čo ťa na práci influencera najviac baví?

Aj napriek množstvu natočených a ešte viac nastrihaných videí je pre mňa každodennou výzvou banalita zvaná odhodlanie. Odovzdávať náučný kontent, ktorý sotva dosiahne päťciferný počet pozretí, a popri tom sledovať, ako rapídne stúpa popularita tiktokových tanečkov a lipsync videí je ubíjajúce a pre tvorcu častokrát demotivačné.

Túto vážnu banalitu však vždy vyváži moment, kedy siahnem po ozajstnej výzve, verejne ju odprezentujem a dobré ohlasy sa dostavia. Takto to bolo napríklad v prípade IG kvízu o Osvienčime a téme holokaustu, Fenoménov sveta a naposledy pri službe na hraniciach s Ukrajinou. Riešenie vážnych tém je pre influencera vždy nesmierne náročné a ich prezentovanie sa tak stáva ozajstnou veľkou výzvou. A vlastne tým aj zodpovedám otázku, čo ma najviac na influencingu baví.

Na ktorú vec v pracovnej sfére si najviac hrdý? Je niečo v minulosti, čo by si zmenil?

V pracovnej sfére som samozrejme hrdý na dookola spomínané Fenomény sveta, pretože dokázali presvedčiť mladú generáciu, že vedomosti sú cool a učiť sa môže byť aj zábava. Som hrdý aj na každé video, pri ktorom sa čo i len jeden sledujúci zasmial alebo sa niečo nové naučil. Som rovnako hrdý aj na svoje dve knihy, ktoré som nikdy nepublikoval. Avšak najviac hrdý som na ľudí, ktorí v mojej tvorbe našli motiváciu a vďaka nej pokročili v ceste za svojím šťastím. A to myslím naozaj úprimne!

Čo si musel urobiť, aby si ťa ľudia všímali dlhodobo a udržal si ich priazeň? Je to náročné?

Nikdy som pre to vedome nerobil nič špeciálne. Vždy som robil veci pocitovo a podľa aktuálneho mentálneho nastavenia. Občas som sa na to pokúšal ísť podľa „tabuliek“ ale nikdy to nefungovalo. Ľudia ma proste buď majú radi a sledujú, alebo nie. Nemá zmysel robiť niečo neprirodzené pre udržanie priazne.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Miroslav Bača (@thebacis)

Môže sa stať influencerom ktokoľvek? Čo by si odporučil našim čitateľom, ktorí by chceli túto cestu skúsiť?

Ja by som povedal pravý opak! Influencerom by sa NEMAL stať ktokoľvek. Influencer má obrovskú silu a mám pocit, že často si ju nie každý uvedomuje. Tvoriť by mal ten, kto má čo zaujímavé priniesť. S trpkým srdcom sledujem vychádzajúce TikTok hviezdičky, ktoré majú dojem, že sú populárne a úspešné. Žiaľ, je to iba falošný a neprospievajúci pocit pre sledujúcich a ich samých. Ich osoby sú postavené na ničnehovoriacich a častokrát zle pôsobiacich výstupoch.

Nie som psychológ ani sudca, no s pokojným svedomím odporúčam potenciálnym ašpirantom na influencerstvo, aby sa pred tvorbou zamysleli, pri spracovávaní kontentu dbali na kvalitu obsahu a následne publikovali tvorbu im prirodzeným spôsobom. Potom už stačí len zotrvať a nenechať sa odradiť. Takýmto spôsobom sa úspech zaručene dostaví a my medzi seba radi privítame nových zaujímavých kolegov. Pomyselne.

Myslíš, že to majú influenceri na Slovensku ťažšie ako v zahraničí?

Myslím, že to vďaka menšiemu trhu máme naopak o niečo ľahšie. Je pravda, že naše mestá na vlogoch nevyzerajú ako z počítačových hier (aj keď možno z Last of Us áno). Je pravda, že Slovákov až tak Slovensko nezaujíma. Je pravda, že aj sledujúcich je o niečo menej. Ale stále máme málo dobrých tvorcov a veľa tematických segmentov je ešte nezabraných.

Ktorá sociálna sieť je podľa teba najviac dominantná?

Algoritmom TikTok, serióznosťou Instagram a, žiaľ, všeobecne aj štatisticky Hoaxbook… pardón, Facebook.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Miroslav Bača (@thebacis)

Ako vyzerá bežný pracovný deň influencera? Vyžaduje si príprava spolupráce veľa času? Ako to približne vyzerá „v zákulisí“?

Najťažšie je to ranné vstávanie. Vždy prespím denné menu (haha pokus o vtip). Ale niečo na tomto nehumore bude. Mám pocit, že youtuberi a influenceri majú o niečo krajší priebeh pracovného dňa. Nikto nás nenúti vstávať ráno do práce a odovzdávať veci načas. Sme si sami veliteľmi a tým pádom je na nás, ako si zariadime deň.

Ďalším zaujímavým faktorom je, že natáčanie videí (v prípade, že nie ste gamerom a pod.) častokrát prebieha v atraktívnom prostredí alebo pri netradičnej aktivite. Vďaka tomu sa moja kronika zaplňuje množstvom dobrodružstiev a neplytvám dňami v kancelárii. Najviac ale na tom milujem tú slobodu. Nič vás nedrží nikde. Môžete sa ráno zobudiť a robiť čo si len zmyslíte. Ja sa popri točení napríklad venujem tvorbe kurzov pre slovenských učiteľov na základnej škole.

Na internete vedia byť ľudia poriadne krutí. Stretol si sa niekedy s priamymi urážkami a kritikou? Ak áno, ako to vnímaš?

Samozrejme, sa s tým človek stretne a to ani nemusí byť influencer. Nepríjemné vetné skladby na adresu vašich v pote rúk spracovaných videí jemne bolia, no nerobím si z toho ťažkú hlavu. Konštruktívnu kritiku prijmem, hate vynechám a pekný komentár si prečítam tak šesťdesiatpäťkrát a šesťdesiatpäťkrát mi je dobre.

Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Rád by si pokračoval v doterajšej ceste, alebo chceš preskúmať aj niečo nové?

Rozhovor ma zastihol v čase, kedy si sám sebe túto otázku pokladám. Páči sa mi, ako sa veci komfortne majú, no na druhej strane kvôli momentálnej svetovej situácii mám pocit, že sa musím pohnúť ďalej a poskytnúť tak ďalším ľudom ďalšiu pomoc tam, kde ju potrebujú. Teraz však musím dopísať moju knihu z týždňa na slovensko-ukrajinských hraniciach. Snáď túto tentokrát vydám (smiech).


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame