Ronald Weedman: 2-metrový raper, ktorý nepustí brko z ruky (ROZHOVOR)

Ronald Weedman je raper pôvodom zo Záhoria. Už na prvé vypočutie nám bolo zrejmé, že znie úplne inak, ako klasická hip-hopová scéna. V jeho hudobnom štýle a rovnako tak i v jeho osobitom prejave, je cítiť veľký vplyv žánru reggae.

Svoj podiel má na tom samozrejme aj známa slovenská kapela Medial Banana. V máji vydal svoje debutové EP s názvom Lucky Chilldren a určite nechce v tvorbe hudby poľaviť. V menšom rozhovore budeme rozoberať aktuálne veci, ale aj weed, ktorý je charakteristickou značkou pre Ronalda a jeho hudbu.

,,Keď ma niekde zahliadneš, tak asi len s brčkom, haha…“

Ronald Weedman

Ronald Weedman. Každý, kto si prečíta tvoje meno po prvýkrát, tak si určite položí otázku, prečo by si niekto vybral takýto pseudonym, ktorý dáva jasne najavo, k čomu máš najbližšie. Kedy a prečo si si povedal, že toto je meno, ktoré ťa bude zastupovať v tvojej hudobnej kariére?

Tomu ver! Keď ma niekde zahliadneš, tak asi len s brčkom, haha Pfuu, je to veru už nejaký čas, zakladal som si Instagram a každé ránko som si vypúštal pred školou fínske bonečko, tak sa to nejako zlialo dokopy a na svete bol Weedman.

Neskôr prišlo reggae a s weedikom to naberalo iné obrátky, kto zažil…ten vie! A keďže celá stredná sa niesla v tomto duchu, prezývka Weedman mi prischla, stačilo ju upgradovať a tadaaaa umelecké meno bolo na svete.

Mal si teda v láske Boba Marleyho a myšlienku, ktorú predstavoval?

Samozrejme. Z tej hudby vychádza neopísateľná energia, ktorú cíti snáď každý. Si teraz predstavte, že by sa Bob v 14 rokoch nerozhodol a neopustil školu. Možno by sme reggae hudbu vôbec v takom merítku nepoznali a dnes sa tu o tom ani nerozprávali. Bol motiváciou nejedného umelca. One love ❤️❤️❤️ Šírme lásku, nie nenávisť!

Ronald Weedman

Nedávno si si dal urobiť dredy. Bol to tvoj sen alebo je to len nejaká dočasná záležitosť? 

Ten najväčší z najväčších snov. Žiadna dočasná vec, pokiaľ budem žiť a dýchať, len tak sa ich nevzdám. Keď som ešte býval u našich, mať moja by to asi nerozdýchala, haha Toľkokrát čo som som bol zbalený pred domom za kus prírody ani nehovorím…No momentálne sme už vo fáze keď je so všetkým, vrátane weedu, v rámci možnosti okej a to vám poviem, trvalo to nejaké roky!! Tu chcem odkázať všetkých huličom, ktorí bývajú stále s rodičmi. Aj keď to rodičia nevedia pochopiť, ver že keď nebudeš robiť p*čoviny, raz to príjmu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rap vládne aj medzi hokejistami. Koho počúvajú slovenskí juniori?

Kto ťa teda najviac ovplyvnil po hudobnej stránke? Napríklad aj na Slovensku.

To je taká zaujímavosť, ja som počúval najskôr našu česko-slovenskú reggae scénu, ako zahraničnú. Vyrástol som na Medial Banana a Ridaradarovi, keby nebolo ich ľudia moji, tak veru nie som asi ani ja… Začalo to všetko tým, že som ovládal ich texty a raz si zapol random beat na YT a skúšal si dávať ich sloky. Započúval som sa a vravel si: Hmmm..však to neznie tak zle! Prešli nejaké roky a s nimi aj chuť odraziť sa a začať tvoriť vlastnú tvorbu. Keď prišla možnosť robiť s Lukym (Lukie Fwd z Medial Banana) tak to bolo niečo vysnívané! Nikdy nezabudnem na ten prvý feeling v nahrávacej búdke, ten pocit vychádzal niekde z vnútra, ako keby som v ten moment vedel, že to je presne to, čo mám v živote robiť ❤️

Ronald Weedman

Ako vnímaš ľudí, ktorí odsudzujú weed, prípadne, majú ihneď na niekoho škatuľku, že to je feťák? Čo pre teba znamená weed?

Tak v prvom rade sú títo ľudia nevzdelaní a častokrát s tým nemajú ani veľa skúseností. Tiež by som mohol degradovať alkohol v jednej ruke s tabakom a neriešim kamoš… Čiže ich nevnímam, teda aspoň sa o to snažím ✌ Pre mňa, ako ukecaného týpka odmalička, weed predstavuje odpočinok, odreagovanie sa po náročnom pracovnom dni, switch off s knihou v ruke. Ale nemysli si, že to nezvládnem aj na koncerte!

Čo by si odkázal ľudom, ktorí majú zlú skúsenosť s užívaním weedu?

Dobrá partia, pekné nové miesta, pohybové aktivity a žiaden stress. Hlavne to neskúšaj first time napitý jak bomba o pol tretej ráno, to je des…

Ronald Weedman

Aký si teda typ človeka? Ako riešiš problémy? Vedel by si si predstaviť niekoho dissovať za jeho presvedčenie?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
5 typov ľudí, ktorí mi kazia náladu na (takmer) každom rapovom koncerte

Povedal by som, že v každého očiach som iný typ človek. Ľudia, ktorí ma dobre poznajú, vedia, že som dvojmetrový blázen. Tí, ktorí ma stretnú vo výťahu, sa väčšinou zľaknú a myslia si že som vrestler. Viete ako, uhol pohľadu. Snažím sa byť ku každému úprimný, aj keď pravda bolí, treba o veciach hovoriť. Neviem či by som si vedel predstaviť niekoho dissovať, ale človek nikdy nevie, život sám ukáže…. Veď celý život sa formujeme, možno aj ja raz spravím disstrack, haha

Čo by si chcel dosiahnuť s tvojou hudbou? Aký pocit by si chcel vyvolať u poslucháča?

Tak v prvom rade chcem aby moja hudba mala odkaz! Mala by mať chuť presvedčiť ťa o veciach, ktoré sú častokrát zlé, ale v dnešnej dobe “normálne”. Nechcem, aby si to robil tak alebo tak, chcem len aby si sa zamyslel. Hudba sú emócie a tie sa enormne striedajú, práve preto nájdeš na mojom prvom EP mix žánrov a hlavne mojich pocitov. Chcem dosiahnuť tvoj chillout, žiaden stress, cíť sa fajn a keď som to splnil, tak napíš feedback Budem sa tešiť už teraz.

Ronald Weedman

Tvoje debutové EP s názvom Lucky Chilldren je už niekoľko mesiacov vonku. Si hrdý na tento projekt s odstupom času? Ako sa uchytil?

Tomu veer bráško! Neuveriteľný projekt, do ktorého som investoval neuveriteľne veľa času a samozrejme peniažkov. Spraviť kvalitný produkt nie je iba tak, chvalabohu mám toho najlepšieho učiteľa, a tým je Lukie Forward z Medial Banana. Týmto mu chcem určite poďakovať! J*be do mňa, keď mám nervy a nejde mi to, plus mi každú session otvára ďalšie dvere a určite to bude aj počuť. Nie sú to státisíce ani milióny, ale ľudia si to idú a som za to mrte rád ❤️ Všetko je len začiatok. Stay tuned!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Yael s umelými prsiami ako Nicki Minaj v jej hite Anaconda (VIDEO)

V dnešnej dobe musíš neustále vydávať hudbu a obsah, aby si bol na očiach. Čo chystáš najbližšie?

Dnes práve vyšiel nový videoklip na track „Mr.Weedman“, takže si to určite čekni. Taktiež sa môžeš tešiť koncom septembra na nový singel s jednou talentovanou speváčkou. Môžem ti prezradiť, že sa bude jednať o trap a u obidvoch prvýkrát v kariére ✌

Na tvojich stories som videl, že si bol súčasťou koncertu skupiny Wakanda Vision. Vieš nám priblížiť, ako to prebiehalo?

Máme spolu track na mojom prvom EP a som extrémne rád že prišiel čas ho dať aj naživo. Spravili sme spolu takú vec že sa mi husia koža promenáduje hore dole, ako sa jej zachce a to za každým, čo ten track počujem! Je to o hlavne o ekoproblematike a prístupu k planéte, čiže enormne silná vec textovo, ak si nepočul tááák hybaj. Wakandaci sú moja druhá rodzinka, taktiež aj s Rebellions Crew. Snažíme sa robiť spoločné eventy a dostávať našu hudbu ďalej a ďalej! Hlavne sa podporovať a navzájom šíriť pozitívny odkaz medzi ľudí! To, že ženy sú k*rvy a fet je vlastne super, u nás prosím nehľadaj

Ronald Weedman

Máš v pláne zúčastniť sa aj iných koncertov?

Poslednou dobou sa usilujem o rozšírenie kultúry na Záhorí, keďže momentálne bývam v Senici. Nikto si tu nepamätá žiadny poriadny lineup v klube, a to sa musí zmeniť ! Môžem vám prezradiť, že prvá akcia sa uskutoční v klube Jama, a to rovno v Senici už posledný septembrový víkend! Z toho line-upu ťa odvezú na nosidlách a z tej energie ťa vyzuje! ✌ Budeme sa tešiť na vás všetkých.

Ronald Weedman IG – www.instagram.com/ronaldweedman

Odporúčame