5 typov ľudí, ktorí mi kazia náladu na (takmer) každom rapovom koncerte

Hudba žije

Pitie. Skákanie. Kričanie. Ruka hore. Spánok. Opica. Takto by som v skratke opísal, ako prebieha rapový koncert na Slovensku pri väčšine ľudí. Samozrejme, bavíme sa o klasickom klubovom koncerte, prípadne festivaly, kde je primárny žáner rap. Mám odžitých už niekoľko desiatok rôznorodých koncertov, a tak som sa rozhodol, že spíšem veci, ktoré mi vadia na koncerte v roku 2022.

Patrik Tóth
Patrik Tóth

Podobný článok som už v minulosti písal pre iný portál, ale odvtedy prešlo už niekoľko rokov a môj pohľad sa zmenil. Možno sa v niektorých veciach nájdete, možno nie. Samozrejme, tieto záležitosti sa nedejú na každom koncerte, ale vyskytujú sa dosť často. Takže poďme na to.

Opitý týpek, ktorý sa rád strká (do davu)

Hneď na úvod vytiahnem svoj najväčší kaliber. Tento typ človeka z duše nenávidím. Je mi jedno, či si v moshpite alebo či si opitý. Nenávidím ťa. Už toľkokrát som zažil situáciu, keď opitý týpek (alebo mierne opitý) začne agresívne strkať rukami do ľudí, ktorí následne padnú na zem alebo narazia do ďalších ľudí a potom oni spadnú na zem, udrú sa, oblejú niekoho…Jednoducho to nikdy nedopadne dobre.

Nehovorím o pogovaní, hovorím o násilnom a totálne debilnom správaní, keď si môže fakt niekto ublížiť. Presne také niečo som zažil raz na Glebovom koncerte, keď som zo zadu dostal takú ranu, že ma 2x otočilo a dopadol som priamo na lakte. Potom som 25-minút so slzami v očiach sledoval koncert a modlil sa, že nemám prasknuté kosti.

Podobné prípady som videl aj na posledných koncertoch, ktorých som sa zúčastnil. Opitý, 100-kilový muž sa rozbehol a agresívne začal strkať rukami do 13 až 14 ročných dievčat, ktoré padali ako hrušky. Nebol to príjemný pohľad, pretože fakt došlo k úrazom.

Hip Hop Žije
Hip Hop Žije

Je to v podstate napadnutie, ktoré nemáš šancu ovplyvniť, ak nemáš na chrbte oči. A najhoršie je, že povedz takému človeku, že nech prestane. Očividne sa rád bije a keď nemáš čierny opasok alebo netrénuješ práve na MMA zápas, tak sa ti logicky nechce zapojiť do konfliktu, v ktorom môžeš prísť o zuby alebo odídeš s tromi monoklami a zlomenou sánkou či nosom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Producenti, ktorí rapujú: Prirodzený progres v rámci žánru?

Aká je teda pointa? Prosím, ak ste po alkohole hlúpi alebo vyhľadávate konflikty, nechoďte na koncerty kaziť ľudom mood a ubližovať im. Uži si moshpit, poguj ako blázon, ale všetko s mierou.

13-ročné unudené deti v prvej rade

Myslel som si, že tento trend už zmizne, ale očividne sa stále deje. Povedzte mi, prečo si kupujú 13-ročné deti lístky na koncert a idú do prvej rady, kde celý koncert pozerajú na seba a stoja tam. Nielenže neskáču, nerobia hype, ale tvária sa, ako keby sa ocitli na mieste, kde nechcú byť.

Na obrázku môže byť 1 osoba, stojaca osoba a dav

Chápem, nemôžu si vypiť, sú unavené…ale potom, prečo idú do prvej rady? Aby videli? To je všetko? To je podľa mňa slabý dôvod. Na druhej strane, sú to deti, ktoré ešte možno tomu nerozumejú alebo je pre nich koncert o niečom inom. Natočiť si storku, pozerať, obdivovať interpreta. Jednoducho to majú nastavené inak.

Kde však majú doprovod? Veď na rapový koncert by sa nemal dostať niekto bez dospelého dozoru, že? To mi nejako nevychádza, ale tipujem, že „dospelý“ doprovod niekde pije na bare alebo je so svojimi kamošmi a baví sa. Ak ide o rodičov, tých obdivujem doteraz. Povedzme si, generácia, ktorá vyrastala na Eláne a skončí na koncerte Yzomandiasa, to chce odvahu.

Otravné 140cm dievčatá, ktoré sa trepú dopredu

Ideš na koncert, na ktorý sa extrémne tešíš. Ideš skôr, aby si mal dobré miesto a lacnejšie vstupné. Vystojíš si celý set od DJ-a Jožka Farmárika, prekusneš aj tých zlých predskokanov, ktorých nepočúvaš, ale dáš to, kvôli láske k interpretovi, na ktorého čakáš. Si v prvých radách, miesta je minimum, ledva sa hýbeš, ale povieš si, že to stojí za to.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rap je na Slovensku neohrozene žánrom číslo 1 (NÁZOR)

Koncert začína, interpret hrá úvodnú skladbu, ktorá ti prinesie prvý pocit eufórie a v tom ťa niekto tlačí do strany a hovorí ti „uhni“. Pozrieš sa okolo seba, aby si zistil, odkiaľ ide ten zvuk a vidíš len 2 kamošky, ktoré sa držia za ruky, prišli do klubu alebo na festival 3 minúty dozadu a snažia sa predrať čo najbližšie k interpretovi. Povieš si, fajn. Dievčatá.

Na obrázku môže byť 3 ľudia, vonku, dav a text

O 2 minúty na to rovnaká situácia. To už peníš, pretože si sa posunul za 2-metrového týpka, cez ktorého nevidíš absolútne nič.  A hneď na to prídu ešte dve takéto dvojičky a ty už stojíš úplne niekde mimo, kde je ešte menej miesta a vidíš ešte menej na stage.

Dá sa tomu vyhnúť? Asi nie. Serie ma to? Určite áno. Dajte mi pokoj a na koncerte ma v takýchto prípadoch obchádzajte alebo choďte na koncert skôr a vystojte si radu. Haha.

Profi rozlievač s cigaretkou

Asi je jasné, že ide o človeka, ktorý musí mať svoje pivko pri sebe za každých okolností. A ak dostane náladu na svoju cigaretku, musí to byť. Je v tom problém? Nie. Vtedy ak si niekde v zadu alebo máš dostatok priestoru okolo seba svoju realizáciu a prirodzený pohyb, tak fajn. V pohode.

Čo ale v pohode nie je, je to, ak si natlačený v dave ľudí, kde sa ledva hýbeš a ty si tam so svojim krásnym nápojom + si opitý. Vtedy preklínam všetkých bohov, keď ma takýto človek oleje. Nielenže si zalepený od Coca Coly či piva, instantne sa ti pokazí nálada. Nerátam čistú vodu a podobne, to je v poriadku. Ale nenávidím, keď voniam ako pivo a som celý zalepený.

Hudba Žije
Hudba Žije

A ako bonus, raz sa mi stalo, že mi chalan vedľa mňa s cigaretou prepálil na tričku rukáv. Síce sa ospravedlňoval a mne to v ten moment až tak nevadilo, ale v momente vytriezvenia a skladania si vecí na posteli, ti to dopne. A ver mi, nebudeš nadšený. Hlavne, ak máš nejaké obľúbené tričko či mikinu. Ale dalo sa dopadnúť aj horšie, mohol si cigaretu zahasiť o moju kožu. Takže všetko v poriadku.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Track „TAXI” v sebe skrýva emóciu, ktorá sa nedá popísať

Stojí tam ako stĺp

Síce som napísal, že nemám rád unudené deti na koncerte, ale to som aspoň trošku pochopil. Čo však nechápem je, keď to urobí dospelý jedinec. Jednoducho na to nemám slov. Máš zlý deň? Rozišla sa s tebou frajerka? Prečo si prišiel na koncert, keď nemáš záujem?

Prepáčim ti vtedy, keď si už 3x prevrátil svoj žalúdok, niekto ťa dobil, spadol si, stratil si kreditku s kľúčami, ale aby si stál na koncerte ako mŕtvy, tak to nie!

„Zaplatil si vstup, aby si čumel ako buk,
tak za desať k*kotov jak ty, si kúpim zlatý zub…“

Podobné články môžete ešte čakať, takýchto skúseností a typov ľudí, mám v repertoári naozaj množstvo. @edypeto

Bude vás zaujímať: 24-ročný britský raper Central Cee si podmaňuje rap game. Nielen tú v UK, ale aj svetovú. Zamerali sme sa na jeho rast a na to, ako sa dostal medzi špičku. Nechýbajú jeho doterajšie TOP songy. Viac sa dozviete po kliknutí na toto miesto

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Zdroj obrázkov: (obrázky sú ilustračné, máme radi Hip Hop Žije aj Hudba Žije)
https://www.instagram.com/hudbazijeofficial/
https://www.instagram.com/hiphopzije/

Odporúčame