Austrálska reštaurácia dala vegánom stopku: Je tento kontroverzný krok už cez čiaru alebo s ním súhlasíš?

Je rozhodnutie zakázať vegánom vstup do reštaurácie etický? (Zdroj: Pexels.com/Lawrence Suzara)

#Len nedávno obleteli celý svet správy o tom, že známy britský šéfkuchár John Mountain zakázal vegánskym hosťom vstup do svojej reštaurácie Fyre v Austrálii. Dôvod? Údajne je to ochrana jeho duševného zdravia. Myslíš si, že v dobe, keď čelíme mnohým prípadom nehumánneho zaobchádzania s hospodárskymi zvieratami, je toto rozhodnutie správne? 

Čo predchádzalo zákazu?

Známy britský šéfkuchár John Mountain začiatkom minulého týždňa zakázal vegánom vstup do svojho podniku Fyre v austrálskom Perthe. Ako sám uviedol, rozhodol sa tak z „dôvodov duševného zdravia“. Verejnosť o tom informoval prostredníctvom príspevku sa Facebooku, ktorý na seba obratom strhol pozornosť mnohých médií a širokej verejnosti.

Ráznemu kroku predchádzal nepríjemný incident. John Mountain sa pre PerthNow zmienil o negatívnej recenzii, ktorú na Facebooku zanechala nespokojná vegánska zákazníčka. Tá sa vopred informovala o stravovacích možnostiach podniku, pričom sa s Mountainom dohodla na kompromise. Neskôr bol ale šéfkuchár zaneprázdnený a na jej požiadavku zabudol, z čoho bola zákazníčka nemilo prekvapená.

Následne sa spustila vlna podobne ladených ohlasov a jednohviezdičkových recenzií: „Začali sme dostávať všetky tieto negatívne recenzie bez akéhokoľvek skutočného komentára, čo skutočne poškodzuje obchod,“ dodal Mountain pre PerthNow.

Pri rozhodnutí šéfkuchár zrejme zotrvá aj naďalej a zákaz len tak nezruší: „Nie je to vegánska reštaurácia… ak chcú vegánske jedlo, môžu ísť do vegánskej reštaurácie.“  Napriek tomu, že sa podnik „obral“ o tento typ zákazníkov, jeho tržby ešte vzrástli.

Zo zákazu je napokon vyšší profit

To, čo najskôr vyzeralo ako efekt snehovej gule, sa napokon ukázalo ako skvelý obchodný ťah. Podľa Insider teraz reštaurácia praská vo švíkoch a teší sa veľkej popularite. Na Facebookovej stránke reštaurácie Fyre sa začali objavovať mnohé povzbudzujúce komentáre, ktoré schvaľujú Mountainove rozhodnutie. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Hrozí nám zákaz TikToku? V Montane to bude čoskoro realitou, je niečo podobné možné aj u nás?

Ozvali sa však aj aktivisti za práva zvierat, ktorí poukázali na to, že vegáni majú nespochybniteľný vplyv na spoločnosť, keďže dokážu niekoho vyburcovať ku takémuto kroku. Známa aktivistka Tash Peterson pre PerthNow dodala: „Existuje zvýšený dopyt po vegánskych možnostiach, čoraz viac ľudí si uvedomuje zverstvá vyskytujúce sa v mäse, mliečnych výrobkoch, vajciach, koži, vlne atď. Zdá sa, že táto reštaurácia s tým má problém.“

Mohli by sme polemizovať o tom, že ak je kuchár skutočne schopný, mal by dokázať obslúžiť rôznych zákazníkov, vrátane vegánov. Aký je tvoj názor?

 

Súhlasíš s týmto krokom reštaurácie Fyre?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk perthnow.com insider.com
Odporúčame