Album, ktorý definoval Moju Reč: Spomíname na Dual Shock z roku 2009

Moja Reč

Cover albumu Dual Shock - Moja Reč (Zdroj: music.apple.com/sk/album/dual-shock)

#Dnes si na chuť prídu fanúšikovia Mojej Reči. Zaspomínajme si na časy, keď vládli dobrí chlapci a medzi nimi dobré vzťahy. Prinášame ti to najzaujímavejšie o albume Dual Shock.

Moja Reč Dual Shock
Cover albumu Dual Shock – Moja Reč (Zdroj: music.apple.com/sk/album/dual-shock)

Písal sa rok 2009, keď chlapci z Handlovej vydali album s názvom Dual Shock. Áno, presne ako ten joystick z Playstation 2. Išlo vôbec o prvé slovenské dvoj-CD. Jedno z nich je nahrané so živou kapelou, druhé do klasických elektronických beatov. Výsledkom je 32 skladieb. Pôvodne ich chlapci mali nachystaných až 50, vybrali z nich však tie najlepšie. Chalani v tom čase mali za sebou už viaceré albumy či mixtapy – Demo (2004), Dobrí chlapci mixtape vol.1 (2006), S/M Show (2006) a Dobrí chlapci mixtape vol.2 (2007). Bolo a aj je takmer neuveriteľné, koľko skladieb dokázali vypustiť von za tak krátky čas. Album vyšiel pod vydavateľstvom Good Fellaz Production.

Moja Reč
Moja Reč v období 2005 – 2007. (Zdroj: https://srhip-hop.majestat.cz/)

Nebo, peklo a lyrický raj v spojení Supa – Delik. Tak by sa dal opísať cover albumu, o ktorý sa postaral Braňo Gilan. Predalo sa okolo 2 400 kusov. Každý, kto má doma svoj originál, si určite spomína na chybičku v trackliste. Na druhom CD je po siedmej skladbe skit, ktorý je v zozname skladieb zle zaznačený. To spôsobilo, že je každá pesnička posunutá o jednu ďalej a nezhoduje sa s poradím v trackliste. Myslím, že skalným fanúšikom to nevadilo. Chalani problém riešili aj s vydavateľstvom EMI, no napokon to zobrali s nadhľadom. Smejú sa, že aspoň tak vznikla zberateľská edícia albumu.

moja reč ali
Spomienka na DJ-a Aliho na krste albumu v Prahe
(zdroj: Márty, hip-hop.cz)

Istý čas pred nahrávaním Dual Shocku chlapci žili v Prahe a na koncertoch im kryl chrbát DJ Ali. Bohužiaľ, Ali vo veku 31 rokov zomrel a chlapci z MR na neho vo svojich textoch spomínajú dodnes. V pražskom Akropolise koncom apríla 2009 pokrstil Dual Shock raper Kato a na krste si uctili jeho pamiatku.

 

Pod zoskupením Moja reč všetci dobre poznáme trio Supa, Delik a Jozef Engerer. Bonusovými členmi MR v období Dual Shocku rozhodne boli aj DJ Ramon a Greg Delcore. Ramon sa pôvodne venoval tancu, pričom spolu s Lacim Strike-om v roku 2000 založili legendárnu tanečnú skupinu Quassit Crew. Hip-hop si ho získal natoľko, že sa rozhodol aj produkovať vlastnú hudbu, a tak začal spolupracovať s Mojou Rečou. Ramon je takisto z Handlovej a s chlapcami z MR si svoje odhral už pred Dual Shockom. Ďalším členom je Greg Delcore, ktorý vyštudoval hudbu na univerzite Berkeley.

Greg sa v Mojej reči ocitol vďaka Jozefovi Engererovi. Zoznámili sa, keď spolu hrali v kapele, ktorá sprevádzala Daru Rolins na turné. Neskôr sa Greg stal partnerom Jozefovej sestry a odišli spolu žiť do Ameriky. Na Slovensko sa pravidelne vracali a práve vtedy vznikla spomínaná spolupráca na albume. V súčasnosti Greg žije v zahraničí a spolu so svojím bratom hrá v kapele speváčky Britney Spears, s ktorou koncertujú po celom svete. To, že si Greg s Jozefom rozumejú nie len po súkromnej, ale aj hudobnej stránke, môžeme počuť na ich spoločných produkciách.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chce tvoje dievča twerkovať? Nech si pustí novinku TLEESK od Dokkeytina

Na featoch sú Zverina, Hugo Toxxx,, Pio Squad, Opak, James Cole či chlapci z H16. Okrem stálic tu nájdeš aj menej známe mená ako Šani Sási, Ivan Hoe, a vtedy ešte neobjavený talent Česko Slovenska, Gyöngyi Bodišová. Refrénom a klavírom prispel Marián Čekovský, ktorý v tej dobe ešte nebol všade tam, kam prepneš. O väčšinu albumu sa z hudobnej stránky postarala dvojica Jozef Engerer a Greg Delcore. Ďalej tu nájdeš viacerých producentov, menovite DJ Wich, Stym, Dtonate, Ramon, Abe, Mike Trafik, Emeres a tajomný Dysmusax. Ten má na albume až 3 produkcie, no nikto netuší o koho vlastne ide.

„Dysmusax je legendary. Nikto o ňom nič nevie. Jediné na čo si spomínam je raz, keď mi Idea poslal fotku chalana s tým, že  toto je vraj Dysmusax. Na tej fotke bol chalan opretý o auto. Mal taký blond melír. Vyzeral tak zvláštne zaujímavo. Ale pokiaľ viem, nitko z nás, ktorí sme s ním spolupracovali, ho osobne nikdy nestretol“, prezradil Supa. Na albume sa podielali aj hudobníci Marek Rusek, Braňo Chlpek, Braňo Homolka, Marek Gazdík a scratchami prisel Jazzy. Je jasné, že na tak obsiahlom albume spolupracovalo veľa ľudí, za čo im aj po rokoch patrí náš obdiv.

Moja Reč
Moja Reč v období 2005 – 2007. (Zdroj: https://srhip-hop.majestat.cz/)

Z Dual Shocku je veľmi ťažké vybrať tie najväčšie bangre. Každému sa páči niečo iné, ale hneď prvá skladba „Handlová je späť“ nám naznačuje, že nejde o žiadny plytký album. Prekvapením je, že z 32 skladieb sme sa dočkali len jedného videoklipu, a to k piesni Slovensko. Na albume sa nachádza aj bonusový track, remix skladby Zalúbil som sa, ktorý bol v pôvodnej verzii vydaný na výberovke portálu hip-hop.sk. Na CD-čku PreHlad, ktoré vyšlo v roku 2008, si mohol nájsť všetky zvučné mená vtedajšej hip-hopovej scény.

Na Dual Shocku nájdeš motivačné tracky, úprimné spovede, nostalgické skladby, storytellingy, ale aj hity, ktoré ti uje*ú dekel. Chlapci navyše rapujú o témach, ktoré sa v istom období života týkajú každého z nás. Či už je to skladba o ženách, mužoch, hudbe, predsudkoch, policajtoch, témy sú vždy rozobraté do hĺbky, no zároveň podané s ľahkosťou.

Najlepšie skladby na Dual Shocku podľa redaktorov:

Moja Reč – Slovensko feat. Šani Sási, produkcia: Jozef Engerer & Greg Delcore

Supa a Delik vždy patrili k interpretom, ktorí sa vyjadrovali k politike či sociálnym problémom. Jedným z nich je aj rasizmus, voči ktorému bojujú. Ako hosťa si na skladbu zavolali rómskeho speváka Šaniho Sásiho, ktorý svojím talentom veľmi dobre doplnil atmosféru. Slovensko je jednou zo slovenských hip hopových skladieb, ktoré odzrkadľujú život v našej krajine. Takéto typy piesní bývajú väčšinou veľmi obľúbené, poslucháč sa s nimi  ľahko stotožní. Supa a Delik počas celej skladby kritizujú štát aj správanie samotných Slovákov, no na záver máš aj tak pocit, že je všetko okej.

„Debilné sitkomy, no hlavne rodina a priatelia, kvôli nim štát, čo nestojí za veľa, stojí za veľa.“ (Supa)

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Filmy sú sny, na ktoré nikdy nezabudneš: Fabelmanovci od Spielberga ašpirujú na počin roka

Moja Reč – Najmocnejšia defka, produkcia: Jozef Engerer & Greg Delcore, spev: Greg Delcore

Aj tebe chvíľu trvalo, kým ti došlo, že tento track nie je o žiadnej žene, ktorá chalanom zlomila srdce? Nič si z toho nerob. Taký bol plán. Zašifrovať svoju lásku k hudbe a nahrať pre ňu love song. Ďalšia z vecí so živou kapelou a chytľavým refrénom. Tentokrát ho spieva Greg Delcore, ktorý sa s Jožisom postaral aj o produkciu. Text je plný dvojzmyslov a vtipných prirovnaní.

„Raperi, bankári, punkáči, rockeri, poperi, nikto nechce byť len priateľ, každý ťa chce v posteli.“ (Supa)

Moja Reč – Kde sú keď ich treba, hudba: Braňo Chlpek, Braňo Homola, Marek Gazdík

V tejto skladbe máme možnosť vypočuť si historky o policajtoch. Delik rapuje o tom, ako po osobnej prehliadke skončil na noc za mrežami. Supa zas opisuje prístup policajtov a bitku násilných náckov. Obaja svojimi príbehmi poukazujú na nekalé praktiky a povahové črty tých, ktorí majú pomáhať a chrániť. Ako to už u dobrých chlapcov býva, okrem kritizovania vedia aj pochváliť. V refréne vyzývajú policajtov, aby si brali príklad z ich poctivých kolegov. Skladba je veľmi zaujímavá po lyrickej stránke, je nadčasová rovnako ako väčšina vecí z albumu. A aby sme nezabudli, ten beat je naozaj skvelý!! Hudba tak upokojujúca, že by sa ti pri nej ani nechcelo utekať, keby ťa zelení naháňali. 🙂

„Povedz mi koľkí ľudia polícii veria? Nie je to pre nič za nič, že ich neni veľa. Jazdím nočným mestom a je mi zle, keď vidím hliadku prechádzať. Zdravím všetkých fízlov, čo nezneužívajú moc, ktorú im predal štát.“ (Supa)

Moja Reč – Cvak feat. Šani Sási, produkcia: Jozef Engerer & Greg Delcore

Cvak, počas tejto skladby listuješ s chlapcami ich pomyselný fotoalbum. Cvak, nechávaš sa uniesť hudbou Jožka Engerera a Grega Delcora. Cvak, na refréne opäť Šani Sási. Cvak, najdlhšia a jedna z najemotívnejších piesní na albume.

„Cvak, som na koncerte Veca, mám tak 15. Vidíš ma stáť v prvej rade a revať. Cvak, 10 rokov neskôr som na koncerte s Vecom. 10 rokov neskôr máme pár spoločných trackov.“ (Delik)

Moja Reč – Musíš vydržať feat Šani Sási, produkcia: Jozef Engerer

Ak si fanúšik seriálov alebo Mojej reči, určite si zaznamenal, že táto skladba bola v reklame na Prison Break. Ak si fanúšik obidvoch spomenutých vecí, tak si mal zimomriavky isto vždy, keď ju pustili v TV. Ako vlastne vznikla spolupráca MR a TV JOJ? „Bavil nás ten seriál a videli sme, že v Nemecku spravil Azad to isté, tak sme to chceli spraviť po svojom“, povedal pre Ruka Hore Delik. „Okrem nemeckých to spravili ešte aj francúzski raperi, tak sme oslovili Joj-ku. Poslali sme im dáke naše veci, nech vedia kto sme, a čo tvoríme. Im sa to páčilo, oslovili sme Šaniho Sásiho na refrén a klaplo to“, doplnil Supa. Musíš vydržať je bonusový track z albumu, pripomeň  si ho v reklamnom spote z roku 2009.:

„Sú veci, čo si nekúpiš za žiadne peniaze, keď ma potrebuješ odtrhnem sa z každej reťaze. Musíme držať pri sebe, inak sa rozpadneme jak dom z karát. Vždy, keď budeš padať, ja ťa isto chytím, pozri na mňa!“ (Supa)

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Dokážeš rozpoznať tieto rapové videoklipy zo Slovenska? (2. časť)

Moja Reč – Vstaň a ži, produkcia: Stym

Často mnohí riešime úplne malichernosti a zabúdame, že  život je o niečom úplne inom. Určite si aj ty zažil obdobie, ktoré si považoval za najťažšie zo všetkých. Nevedel si, čo ďalej a  na koho sa obrátiť. Vtedy prichádza na rad hudba, aby ti pomohla a nakopla ťa. A presne do kategórie motivačných skladieb spadá tento hit. Tak priamy, a tak pravdivý. Ku skladbe sa točil klip, ktorý však na koniec neuzrel svetlo sveta.

Supa nám vysvetlil prečo: „My sme v tom čase neplánovali točiť klip na ďalšiu vec z albumu, ale cez kamaráta nás oslovil nejaký človek z Bratislavy. Povedal, že má strašne rád našu hudbu, a že by nám chcel dať peniaze na klip. Stretli sme sa s ním aj s režisérom. Oni dvaja sa na všetkom dohodli, tak sme začali točiť. Ten človek potom prestal zdvíhať telefón a nedal žiadne peniaze. Takže my sme čakali, kým to vyplatí, aby sme to dotočili. Zrazu už bola kopa práce s ďalším projektom. Takže to vyšumelo. Keby netočíme ďalší album, tak si to zaplatíme sami, no už sme pracovali na niečom inom. Ale po dlhej dobe by to bolo zaujímavé. My sme sa veľakrát s  Braňom bavili, že sa to dotočí, ale nedotočilo.  Možno sa to raz stane. :)“

Tu si môžeš pozrieť ako vyzeralo natáčanie spomínaného klipu:

„Nevieš či na to ešte máš, chalan aj tak vstaň a ži! Nevieš či ťa budú chápať, baba aj tak vstaňa  ži! Nevieš či sa to ešte dá zvládať, aj tak vstaň a ži! Veď vieš, že nemôže ísť karta vždy.“ (Supa, Delik)

Moja Reč – Hrdinovia feat. Koko Najs, produkcia: Dtonate

Nech už je tvojim hrdinom hocikto, v tejto skladbe máš možnosť dozvedieť sa, ktoré osobnosti inšpirovali Delika so Supom. Je vidieť, že  mali široký záber a vzory z rôznych oblastí. Či už to je šport, hudba, film literatúra, všetci spomenutí majú čo ponúknuť. Ak nepoznáš všetky mená, nič si z toho nerob a radšej si ich vygoogli, možno v niečom oslovia aj teba. Chlapci v tejto skladbe poukazujú na rozdiel medzi nimi a vtedajšou mladou generáciou. Na hosťovačke je Majk Spirit, vtedy ešte Koko Najs, s ktorým to chlapcom skvele ladí do dnes.

„Teraz to majú decká trochu inak, zaujíma ich gýč, hocijaká pi*ovina. Nepoznajú Kinga, bratov Coenovcov, Lyncha. Nemám im to za zlé, doba je trochu iná. Zaradia sa, stáva sa z nich konzument a divák, bez telky sa klepú ako polomŕtva ryba. Robia to, čo vidia. Majú nesprávne vzory. Počúvajú je*nutý rap a sú z toho chorí.“ ( Delik)

Rozoberať kvalitné skladby z tohto albumu by sa dalo do nekonečna. Sám určite vieš, ktoré sú tvoje naj, daj nám to vedieť do komentárov na FB/IG, tu, jednoducho hocikde. Ak ti pri čítaní tohto článku hral Dual Shock, tak si užívaj skladby, ktoré sa stali večnými. A pusti si ho pokojne zas.

Autori článku: Veronika (@sickynicky_k50) a Edy 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame