RECENZIA Once Upon a Time in Hollywood je hereckým koncertom DiCapria a Pitta, ktorý si zamiluje každý fanúšik Tarantina

Zdroj: CINEMAX

#Quentin Tarantino je žijúcou legendou kinematografie. Nie, to nie je len môj názor či názor amerického kritika. O tom, že tohto „magora z videopožičovne“ jednoducho nejde nemilovať svedčí aj fakt, že na csfd.cz ide o nielen najobľúbenejšieho režiséra, ale zároveň aj scenáristu.

Do slovenských kín prichádza jeho deviaty film (aj keď ani on sám ho ako deviaty v poradí nepočíta) s názvom Once Upon a Time in Hollywood (Vtedy v Hollywoode). A o tom, že je to pecka, ťa hádam ani nemusíme presviedčať.

Zdroj: CINEMAX

Zlatá éra Hollywoodu

Čo sa samotného deju týka, tak v tomto projekte sa televízny herec (Leonardo DiCaprio) a jeho dlhoročný kaskadér (Brad Pitt) rozhodnú presadiť pri filme na konci zlatej éry Hollywoodu v roku 1969 v Los Angeles. Samotný príbeh tejto snímky však prekvapivo nie je až taký podstatný. Scenár je akosi spleťou rôznych scén a epizód, systematicky rozdelených do troch rôznych pohľadov s trojaktovou štruktúrou.

Je priam neuveriteľné, že je úplne jedno, koho si Tarantino postaví pred kameru, každý herec sa zo seba okamžite pokúša dostať absolútne maximum. DiCaprio naplno ukazuje svoj nezameniteľný talent (scéna s malým dievčaťom či fantastický monológ v prívese), Pittovu postavu nejde nemať rád a Margot Robbie je to najkrajšie blonďavé zlatíčko, ktoré Hollywood momentálne má.

Vtedy v Hollywoode. Zdroj: Itafilm

Všadeprítomný odraz doby

V čase popisujúcich udalostí bol Quentin ešte dieťa a pomaly objavoval lásku k filmom, ktorá ho nasleduje po celý život. A to je v tomto filme skutočne cítiť. Ešte som asi nikdy nevidel toľko neónov, skvelej dobovej hudby, odkazov na iné filmy z tejto doby a plagátov (a že ich je neskutočne veľa) v jednej jedinej snímke.

Odraz doby tu je všadeprítomný, takže milovníci tohto obdobia budú krochkať blahom. O to viac budeš sklamaný, pokiaľ ti nič nehovorí. Na druhú stranu – pokiaľ ťa tento film neprinúti začať pozerať filmy zo zlatej éry, asi sa na to môžeš rovno vykašľať.

V tomto filme nenájdeš množstvo vecí, ktoré sú pre Tarantina typické (samotného Tarantina nevynímajúc) a zamilovali sme si ich. Ono to ale v konečnom dôsledku (až na záber z kufra auta – vážne, Quentin?) až tak nevadí. Tento film totiž stojí omnoho viac na emóciách a aj napriek 162 minútam v kine nemáš ani na jeden jediný moment nutkanie pozrieť sa na hodinky, koľko času už ubehlo. A humoru tu rozhodne nájdeš požehnane.

Once Upon a Time in Hollywood (zdroj foto: Itafilm)

Film, ktorý nie je pre každého

Jediným problémom tohto filmu je, že rozhodne nie je pre každého. Pochopím nespokojné reakcie niektorých divákov, ktorí o tomto období v Hollywoode nič nevedia, rovnako aj tých, ktorí chceli akciu á la Nehanební bastardi či Django. Tarantino jednoducho doviedol svoju lásku k filmu ako takému na svoj osobný vrchol, a to ti nemusí byť po chuti.

Na druhú stranu však treba povedať, že ide o technicky úplne dokonalý projekt. Kamera Roberta Richardsona je fantastická a precízna, hudba odráža presne to, čo si pod Hollywoodom na konci 60. rokov predstavuješ a herci sú brutálne dobrí. Malé dievča na pľace westernu, ktoré poukazuje na celú pointu príbehu je jednoducho famózne.

Vtedy v Hollywoode. Zdroj: Itafilm

To najlepšie

O to viac ma mrzí, že ti nemôžem prezradiť to, čo je na filme úplne najlepšie. Samotný Quentin po premiére žiadal, aby sa o tom nehovorilo, no a ja mu úplne rozumiem. A ty budeš tiež, pretože tento film jednoducho musíš vidieť. Rozhodne to nie je Tarantinov najlepší film, no stále ide o povinnosť každého fanúšika filmu. Tak sa vidíme na ďalšej projekcii!

Hodnotenie: #####

Dostal si chuť zájsť na niečo do kina? Pozri na program CINEMAX vo vašom meste!

PS: Scéna, kedy je Sharon Tate v podaní Margot Robbie v kine na premietaní The Wrecking Crew je pre mňa osobne jednou z najlepších, aký kedy Tarantino natočil. Nič neodráža celú dobu lepšie, ako práve ona.

Odporúčame