Kiná v auguste ťa vrátia do detstva aj vystrašia: Čaká ťa nový Tarantino, Toy Story 4 a slovenský film, aký tu ešte nikdy nebol

Toy Story 4. Zdroj: CINEMAX

#Človek tomu ani nechce veriť (a študenti dvojnásobne), no polovica letných prázdnin je už definitívne za nami. Mnoho z vás si užíva zaslúžený oddych a niektorí si už aj stihli vykúpať v smotane svoje spálené telá. Slnko nám vie v týchto dňoch poriadne zavariť (nehovoriac o situáciách, kedy máš v sebe na lačno dve pivá), takže vhodnou možnosťou, ako pred ním ujsť je zavrieť sa doma a sledovať Netflix či HBO GO. Teda pokiaľ máš klímu, samozrejme.

Ak nie, nezúfaj a vyber sa do svojho najbližšieho kina na niektorý z nových filmov, ktoré si svoju premiéru odbijú v auguste. A teda máš z čoho vyberať – veď presvedč sa sám.

Rýchlo a zbesilo: Hobbs & Shaw (od 1. augusta)

Čo spája americkú kopu svalov Hobbsa a elegantného britského zabijaka Shawa? Jeden všetkého schopný gauner, ktorého by sami bez vzájomnej spolupráce nedokázali zastaviť. Dwayne Johnson a Jason Statham vyvádzajú v akčnej jazde, ktorá je zase o niečo rýchlejšia a zbesilejšia. Keď sa títo dvaja postavili prvýkrát tvárou v tvár, bola z toho nenávisť na prvý pohľad. Predĺžená ruka spravodlivosti Luke Hobbs (Dwayne Johnson) a zbehnutý agent britskej tajnej služby Deckard Shaw (Jason Statham) boli proti svojej vôli nakoniec donútení spolupracovať a napriek nekonečnej averzii sa im to celkom podarilo.

VIDEO Predstavujeme ti top letné kinohity: Tieto by si určite mal vidieť!

Aj preto dostali spoločnú zákazku – nájsť a zneškodniť tajnú britskú agentku. Shaw má v tejto operácii celkom jasnú motiváciu, pretože ich spoločným cieľom je jeho mladšia sestra Hattie (Vanessa Kirby). Povedané slovami klasika, všetko je však úplne inak, čo zistia hneď potom, ako ju nájdu. Hattie sa totiž na vlastnú päsť pokúsila zastaviť istého Brixtona (Idris Elba), ktorý usiluje o vyhladenie polovice ľudstva, a zobrala mu niečo, čo k tomu súrne potrebuje. A Hobbs aj Shaw musia zobrať nohy na plecia. Naháňačka vedie cez upršaný Londýn, rádioaktivitou zamorené okolie Černobylu až na Hobbsovu rodnú Samou v Polynézii.

Slnovrat (od 1. augusta)

Vizionársky režisér Ari Aster (Prekliate dedičstvo) prichádza s ďalším hrôzou nasiaknutým príbehom, v ktorom sa tentoraz temnota ukáže už za bieleho dňa. Dani a Christian sú mladý americký pár, v ktorom to začína škrípať. Po tragickej udalosti v Daninej rodine ich zblíži smútok a Dani sa rozhodne, že sa pridá k Christianovi a jeho kamarátom, mieriacim na výlet, aký sa odohrá len raz za život.

Smerujú do odľahlej švédskej dediny na festival letného slnovratu. To, čo sa začne letnou pohodou v odľahlej krajine zaliatej slnkom, naberie nečakaný spád, keď dedinčania pozvú svojich hostí, aby sa zúčastnili slávnosti. Raj na zemi sa začne meniť na čoraz hrozivejšie peklo.

Toy Story 4 (od 8. augusta)

Hračkársky kovboj Woody si bol vždy istý zmyslom svojho života. Vedel, že na prvom mieste je dávať pozor na dieťa, či už to bol chlapček Andy alebo dievčatko Bonnie. Problém však nastane, keď si Bonnie v škôlke vlastnoručne vyrobí Vidlíka – figúrku z plastovej vidličky.

Ostatné hračky ho doma radostne privítajú, Vidlík je však vydesený a tvrdošijne trvá na tom, že patrí medzi odpadky. Woodyho čaká neľahká úloha presvedčiť ho o opaku. Navyše sa rodina vyberie na výlet a našej partii hračiek hrozí rozdelenie, možno dokonca navždy.

Diego Maradona (od 15. augusta)

Diego je usmievavý chlapec z predmestia, ktorý miluje futbal a svoju veľkú rodinu. Vďaka obrovskému talentu plní sny sebe, svojim blízkym i stovkám miliónom fanúšikom po celom svete. V Neapoli, kde aj diabli potrebujú svojich bodyguardov, sa Diego stáva Bohom. Fanatický obdiv a slávu je ťažké ustáť a Diego skrýva svoju ľudskú tvár čím ďalej viac pod maskou Maradonu.

RECENZIA Leví kráľ je vizuálne dokonalým očarujúcim filmom: Brzdí ho však strata emócií a slovenský dabing

Tomu nie sú cudzie divoké večierky, nevery, podvody, kokain ani pletky s mafiou. A zničujúca špirála sa roztáča… Strhujúci portrét jednej z najslávnejších kontroverzných osobností vôbec, poskladal držiteľ Oscara Asif Kapadia (Senna, Amy) z viac než 500 záberov v Maradonovho súkromného archívu.

Vtedy v Hollywoode (od 15. augusta)

V deviatom filme kultového režiséra Quentina Tarantina sa televízny herec (Leonardo DiCaprio) a jeho dlhoročný kaskadér (Brad Pitt) rozhodnú presadiť pri filme na konci zlatej éry Hollywoodu v roku 1969 v Los Angeles. Na informácie pomerne chudobný film, no to nám vôbec nevadí. Ukážky vyzerajú famózne, recenzenti zo zahraničia tiež nešetria chválou a my sa už teraz nevieme dočkať. Toto bude rozhodne filmový vrchol celého leta.

Nevesta na zabitie (od 22. augusta)

Grace (Samara Weaving) si berie za muža Alexa Le Domase (Mark O’Brien), fešného a úspešného mladíka z bohatej rodiny, ktorá svoje bohatstvo získala vymýšľaním a predajom stolných hier. Veľa dievčat o takúto lásku márne usiluje alebo intenzívne sníva. Grace navyše týmto sobášom získa aj rodinu, pretože krutý osud z nej pred časom urobil sirotu. Le Domasovi síce nepôsobia úplne bežným štandardným dojmom, nie každý z nich sa z tohto spojenia raduje, ale Grace je šťastná a zamilovaná a tak tomu nevenuje veľkú pozornosť.

Po obrade sa Grace dozvie, že je teraz skoro oficiálnou súčasťou rodiny Le Domasov. Aby jej prijatie bolo dokonalé, musí si s nimi po polnoci zahrať niektorú z ich tradičných rodinných hier, ktorú si sama vylosuje. Jej voľba padne na schovávačku. Pravidlá sú jednoduché, nevesta sa musí schovať tak, aby ju do svitania nikto z jej novej rodiny nenašiel. Celkom jednoduché. Grace ale netuší, že zatiaľ čo si vo veľkom sídle Le Domasov hľadá vhodný úkryt, jej budúci príbuzní a ich služobníctvo vyťahujú rôzne strelné, bodné aj sečné zbrane. Táto svadobná noc bude krvavá a dlhá a je dosť možné, že na jej konci nezostanú žiadny živí svadobčania.

Kto je ďalší? (od 22. augusta)

Už 22. augusta sa do slovenských kín dostane očakávaný film od režiséra Mira Drobného s názvom Kto je ďalší? Film je inšpirovaný tromi skutočnými a mimoriadne silnými príbehmi zo Slovenska, Ruska a Kanady. Osudy hlavných hrdinov zmenil práve internet a priviedol ich až na hranicu samotného života a smrti. Najsmutnejšie je, že stať sa to môže každému z nás. A o to práve ide. Kto je ďalší?

Falošný profil na sociálnej sieti láka od dievčat nahé fotografie: Zásadnou otázkou zostáva, Kto je ďalší?

Film sa začína prvým príbehom, ktorý zobrazuje momentálne veľmi aktuálnu tému – kyberšikanu. Extrémny fenomén „rooftopping“ predstavia v druhom príbehu dvaja najznámejší rooftopperi na svete Oleg (Vitaliy Raskalov)a Vadim (Vadim Makhorov). Film uzatvára tretí príbeh, ktorý sa sústredí na tému sexuálneho zneužívania. V hlavných úlohách sa v ňom predstavia americký herec Brian Caspe a mladá američanka Anita Sonnberger, ktorá hrá dievča dotlačené do bezvýchodiskovej situácie s rozhodnutím prehovoriť.

Fabrika (od 29. augusta)

Na predmestí ruského malomesta stojí schátraná priemyselná budova. Mnohí zamestnanci v nej začali pracovať ešte pred zmenou zo štátnej regulácie na kapitalistickú privatizáciu. Majiteľ Kalugin (Andrej Smoljakov), lokálny oligarcha s dobrými kontaktmi, oznámi bankrot továrne. Skupina robotníkov, ktorí nedostali výplatu niekoľko mesiacov, ho unesie a požaduje výkupné.

Vedení záhadným Alexejom (Denis Švedov), ktorého motívy sú viac než otázne, sa celá akcia vymkne spod kontroly. Kaluginova súkromná ochranka a policajný SWAT tím okamžite obkľúčia budovu. Robotníci sú uväznení, hodiny tikajú a spojenectvá sa začínajú rozpadať.

Dostal si chuť zájsť na niečo do kina? Pozri na program CINEMAXU vo svojom meste!

Ďalšie akcie na Slovensku

Pokiaľ nie si práve nadšencom mainstreamu, respektíve ťa žiadna zo snímok (z nelogických dôvodov) nezaujala, máme pre teba aj alternatívu. Košické kino úsmev pokračuje vo svojej sérii Cestovateľské kino. Ján Valačai ťa tentokrát vezme na exotické Bali, aby ti ukázal každé jeho úžasné zákutie. Okrem toho však môžeš zájsť aj na dlho očakávaný koncertný film Us + Them. Ten ti priblíži Rogera Watersa, hudobného génia a jednu z hlavných tvorivých síl legendárnych Pink Floyd.

Už od 1. júla sa na svoju púť po slovenských mestách opäť raz vybral aj Bažant Kinematograf. Kedy sa zastaví v tvojom meste a aké filmy ti premietne sa dozvieš na jeho oficiálnej stránke. Od 7.-11. augusta bude zase v Banskej Štiavnici prebiehať letná edícia filmového festivalu 4 Živly. Viac sa o programe dozvieš na tomto odkaze.

Zdroj: csfd.cz, cine-max.sk, hashtag.sk,
Odporúčame